Zobacz wyniki ankiety: nowy czy używany

Głosujących
11. Nie możesz głosować w tej sondzie
Strona 65 z 183 PierwszyPierwszy ... 1555636465666775115165 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 641 do 650 z 1821

Wątek: Monitory - porady, problemy itd. część II

  1. #641
    Bywalec Awatar bob_
    Dołączył
    May 2010
    Miasto
    woj. opolskie
    Wiek
    48
    Posty
    150

    Domyślnie

    To tak dla sportu, w kontekście pytania o wyniki weryfikacji dla ustawienia bieli przy zadaniu współrzędne xy (celowałem w 6500K):

    1. Weryfikacja i1Dpro (profil oczywiście wykonany tym czujnikiem, w Argyllu)


    2. Ten sam profil, weryfikacja CMP po półgodzinnym "nagrzewaniu" na ekranie

    Co ciekawe gdyby nie pomiar bieli to reszta wydaje się jak najbardziej ok (tu mam podsumowanie, natomiast gdybym wkleił pełny raport to widać wyraźnie, że odchyłki przy pomiarze kolorów arkusza verify.ti nie przekraczają 0.3-0.9 dE2000)

    Pozwala to wysnuć jakieś nowe wnioski, czy nie ma żadnego znaczenia?
    Ostatnio edytowane przez bob_ ; 01-07-2012 o 16:11
    piątka, trochę szkła i gadżety

  2. #642
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie

    To dalej nic nie mówi o tym, który czujnik się myli i o ile. Dobra procedura weryfikacji polega na skalibrowaniu ekranu sensorem referencyjnym (np. i1 Pro 2), a następnie na przeprowadzeniu weryfikacji jednym i drugim czujnikiem względem profilu wzorcowego.

    Tapatalk

  3. #643
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie

    Mz zgodność jest nadspodziewanie dobra, spodziewałbym się gorszej. Widać też, że różnica w CCT spadła już do zaledwie 300K.

    Na bieli zawsze są największe błędy, co jest całkiem logiczne - biel to suma 100% R+G+B, czyli też suma błędów pomiaru każdego z tych kolorantów. Starczy zatem błąd 0,66 dE na każdym kolorancie by powstał błąd 2dE na bieli.
    Ostatnio edytowane przez czornyj ; 01-07-2012 o 18:31

  4. #644
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie

    To jeszcze tak dla porównania z wyników testu i1 Display Pro sprzed roku:


    Monitor to NEC SpectraView Reference 241. Profil wygenerowano i1 Profilerem z uwzględnioną charakterystyką spektralną świetlówek szerokogamutowych. Weryfikacja Color Munki Photo w dispcalGUI.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Z tego samego testu Color Munki Display (czyli czujnik na poziomie sprzętu taki sam jak i1D3):


    Tak jak Ci napisał Marcin - zgodność obu Twoich sensorów ze sobą jest dość dobra, chociaż jeśli zestawić ją z wynikami moich pomiarów, to oczywiście mogłaby być lepsza. Jeśli chcesz wiedzieć który z czujników oszukuje bardziej, to chyba jedynym domowym sposobem byłoby wykorzystanie sensora referencyjnego z wyższej półki: spektrofotometru i1 Pro 2 lub kolorymetru Discus i przeprowadzenie procedury takiej jak opisałem wcześniej. Moim zdaniem reklamowanie czujników u sprzedawcy nic nie da - nawet jeśli sklep przeprowadzi odpowiednie testy, to wyniki najprawdopodobniej będą zgodne z normami producenta. Jeśli miałbym na Twoim miejscu zaufać któremuś z tych czujników, to wybrałbym raczej i1 Display Pro. Color Munki, mimo że to spektrofotometr, to jest jednak "zabawką" dla domowych użytkowników. Z różnych testów wynika, że i1D3 jest pewniejszym urządzeniem jeśli idzie o kalibrowanie monitorów.
    Ostatnio edytowane przez strideer ; 01-07-2012 o 19:22 Powód: Automerged Doublepost

  5. #645
    Bywalec Awatar bob_
    Dołączył
    May 2010
    Miasto
    woj. opolskie
    Wiek
    48
    Posty
    150

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    ...Starczy zatem błąd 0,66 dE na każdym kolorancie by powstał błąd 2dE na bieli.
    -brzmi przekonująco

    Widać też, że różnica w CCT spadła już do zaledwie 300K.
    - no niby tak. Tak było od początku kiedy w Argyllu podawałem dla i1D korekcję z płytki xrite'a (ok. 2.0 do 3.0 dE00). Różnice rzędu 600-700 K obesrowowałem używając softu od xrite i argylla na przemian - tu się zapewne kryją dwa błędy: - raz że rożny soft, - dwa że nie zadawałem punktu wyjściowego w xy

    Color Munki, mimo że to spektrofotometr, to jest jednak "zabawką" dla domowych użytkowników. Z różnych testów wynika, że i1D3 jest pewniejszym urządzeniem jeśli idzie o kalibrowanie monitorów.
    No nie nic innego niż wierzyć. Chyba, że któryś z Was zaoferowałby się na sprawdzenie swoim sprzętem
    Tak czy inaczej dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    piątka, trochę szkła i gadżety

  6. #646
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bob_ Zobacz posta
    No nie nic innego niż wierzyć. Chyba, że któryś z Was zaoferowałby się na sprawdzenie swoim sprzętem
    Nie widzę problemu. Odnośnik np do DISCUSa będzie wiarygodny?
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  7. #647
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez strideer Zobacz posta
    zgodność obu Twoich sensorów ze sobą jest dość dobra, chociaż jeśli zestawić ją z wynikami moich pomiarów, to oczywiście mogłaby być lepsza
    0,5dE to mógł być z powodzeniem błąd wynikający z ustawienia czujnika niedokładnie w tym samym miejscu ekranu - znając Ciebie robiłeś wszystko z pedantyczną starannością, kol. bob_ niekoniecznie zaś wymierzył linijeczką miejce przyłożenia czujnika.

    A skoro jesteśmy przy przyłożeniu czujnika - jeden i drugi sensor nie jest szczytem idealnego wyizolowania od światła otoczenia, więc warto robić pomiary w mroku, lub nakrywając sensor czarnym suknem.

    W każdym razie nie ma co szaleć - CMP nie będzie ideałem choćby skały sr..., więc należy albo zachować zdrowy rozsądek, albo wstąpić na drogę w naród zatracenia. Ostatnio nabyłem warty blisko 10kpln i1Publish Pro 2 z poczuciem klęski i targany poważnymi wątpliwościami, czy aby nie powinienem dołożyć do 2-3x droższych Koniki-Minolty FD-7 lub Barbieri SpectroPada...

    Cytat Zamieszczone przez bob_ Zobacz posta
    No nie nic innego niż wierzyć. Chyba, że któryś z Was zaoferowałby się na sprawdzenie swoim sprzętem
    Mam DISCUSa i nowiutkiego i1pro 2, w razie czego zapraszam, choć nie uważam tych sensorów za referencyjne, jedynie za najbardziej wiarygodne.
    Ostatnio edytowane przez czornyj ; 01-07-2012 o 21:27

  8. #648
    Bywalec Awatar bob_
    Dołączył
    May 2010
    Miasto
    woj. opolskie
    Wiek
    48
    Posty
    150

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    ... kol. bob_ niekoniecznie zaś wymierzył linijeczką miejsce przyłożenia czujnika.
    .. ale się starałem! ;-) (jestem świadom różnic z tego wynikających, a już szczególnie na moim 27calowym SX'oe który stabilnością lepszą od 1,0-1,5 dE nie grzeszy)

    ...należy albo zachować zdrowy rozsądek, albo wstąpić na drogę w naród zatracenia.
    AMEN! Ja mam akurat azymut na wstępowanie na tę drogę najwidoczniej

    Mam DISCUSa i nowiutkiego i1pro 2, w razie czego zapraszam, choć nie uważam tych sensorów za referencyjne, jedynie za najbardziej wiarygodne.
    Nie widzę problemu. Odnośnik np do DISCUSa będzie wiarygodny?
    Dzięki Panowie - to zgłoszę się na priv
    piątka, trochę szkła i gadżety

  9. #649
    PLUS member PLUS member Awatar BeatX
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    43
    Posty
    1 733

    Domyślnie

    witam, jako ze stalem sie szczesliwym posiadaczem Eizo SX2262W (monitor kupilem notabene od Tom01 - jednoczesnie polecam wspolprace!), to teraz dopiero widze wszystkie te niuanse z kolorami..
    przede wszystkim daje mi sie we znaki brak przegladarki plikow graficznych, ktoraby nie przeklamywala kolorow (poza adobe bridge)
    poki co sprawdzilem infraview, faststone i acdsee - wszystkie przegladarki zdecydowanie znieksztalcaja kolory (w moim przypadku strasznie nasycaja kolor czerwony)
    albo cos nie umiem w nich ustawic.
    juz pomijam, ze faststone oprocz tego ze znieksztalca kolory, to jeszcze wyostrza zdjecia.
    lightroom, photoshop i firefox wyswietlaja identycznie kolory (monitor mialem kalibrowany przez Tom01).
    moglby ktos cos poradzic, doradzic albo pomoc ustawic w/w programy?

  10. #650
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez BeatX Zobacz posta
    poki co sprawdzilem infraview, faststone i acdsee
    ACDSee w niektórych wersjach ma moduł zarządzania barwą i trzeba w nim wskazać profil monitora. Godną polecenia jest jeszcze XNView. Ustawia się tak samo.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

Strona 65 z 183 PierwszyPierwszy ... 1555636465666775115165 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •