Strona 2 z 43 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 422

Wątek: rozprawa - kradzież pomysłu fot. ślubnej

  1. #11
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2007
    Posty
    106

    Domyślnie

    Było coś takiego we Francji
    Getty Images, światowy lider w branży gotowych materiałów wizualnych, wygrał precedensową sprawę przed sądem we Francji.

    Udowodniono że fotografia użyta w kampanii reklamowej francuskiej organizacji turystycznej została zrobiona na wzór jednego ze zdjęć z kolekcji Getty Images .

    Sąd Apelacyjny w Paryżu orzekł, że fotografia wykorzystana w kampanii reklamowej FNOTSI (French National Tourist Office Federation) była zamierzoną kopią jednej z fotografii z kolekcji Getty Images.

    Wyrok zwraca uwagę na problematykę ochrony praw autorskich związaną tworzeniem nowych prac, gdy oparte są one bądź nawiązują do innych istniejących już prac. Wyrok sądu apelacyjnego unieważnia decyzję wydaną przez sąd pierwszej instancji rok temu, kiedy to sędzia orzekł, że obiekt widoczny na zdjęciu - całująca się para ludzi - nie może być przedmiotem ochrony prawa autorskiego i nie istnieją dowody na popełnienie plagiatu.

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie

    miałem kiedys taka sutuacje na plenerze, młodzi powiedzieli, iz widzieli zdjęcia pary młodej w zbozu ona w jego marynarce a on w jej welonie i ze złozonymi do modlitwy rekami, i takie chca (nie widziałem wczesniej tej foty, wiec pewnie to nie był plagiat) i co miałem powiedziec, że nie zrobie bo ktos juz to wymyslił/pokazał? zrobiłem. byli zadowoleni. sa tacy klienci którym musisz zrobic to co sobie wymyslili i juz
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

  3. #13

    Domyślnie

    a jak klienci poproszą żebyś ukradł dla nich samochód to też to zrobisz?
    co innego zrobić zdjęcie na wzór a co innego prezentować je na www i na targach jako swoje.
    Sebastian Małachowski

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gary Zobacz posta
    a jak klienci poproszą żebyś ukradł dla nich samochód to też to zrobisz?
    co innego zrobić zdjęcie na wzór a co innego prezentować je na www i na targach jako swoje.
    nie popadasz czasem w paranoję? pytanie nie trzyma poziomu! ale jak chcesz to odpowiem (pewnie Cie to zadowoli:-P ) TAK, jest to tylko kwestia ceny!*


    * żartowałem
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

  5. #15
    Coś już napisał Awatar Inka
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Podhale
    Wiek
    49
    Posty
    67

    Domyślnie

    Wiem, że zabrzmi to naiwnie ale jeśli fotograf nie widział pierwowzoru a jedynie zrobił zdjęcie wg pomysłu młodych?

    Jeśli młoda para zażyczy sobie określonego zdjęcia a fotograf wg. zaleceń je zrobi to kto jest autorem? Czy fotograf ma prawo wykorzystać ten pomysł pracując dla innej pary? Włączyć do portfolio?
    :wink:

  6. #16
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    55
    Posty
    280

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gary Zobacz posta
    a jak klienci poproszą żebyś ukradł dla nich samochód to też to zrobisz?
    Zauważ że kradzież jest przestępstwem, czego raczej nie można powiedzieć o zrobieniu zdjęcia zgodnie z sugestią klienta :-).
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez Inka Zobacz posta
    Jeśli młoda para zażyczy sobie określonego zdjęcia a fotograf wg. zaleceń je zrobi to kto jest autorem?
    O, dokładnie :-). Fotograf jest tylko narzędziem, pomysłodawcą jest klient. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć że tego "ślubniaka", o którym mowa, Młodzi zobaczyli gdzieś i sami zaproponowali fotografowi żeby im coś takiego pstryknął.
    Ostatnio edytowane przez dzidofon ; 12-10-2011 o 17:02 Powód: Automerged Doublepost
    300V, 50D, S 17-50/2,8, S 70-200/2,8, czarny plecaczek, którego nie noszę ;-)

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie

    Tylko po co, fotografia jest zlepkiem odwołań do innych dziedzin sztuki, mz powinno się to traktować jako pochwałę, że twoja praca była na tyle dobra, że ją ktoś powielił
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar xxkomarxx
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Rzeszów, Tarnobrzeg, Sandomierz
    Wiek
    40
    Posty
    1 456

    Domyślnie

    Będzie werdykt będzie można mędrkować. Racje racjami a sąd sądem. Różnie do tego można podejść. Działanie z premedytacją czy też może ktoś wpadł na ten sam pomysł. Pewne rzeczy ciężko udowodnić.

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dzidofon Zobacz posta
    Zauważ że kradzież jest przestępstwem, czego raczej nie można powiedzieć o zrobieniu zdjęcia zgodnie z sugestią klienta :-).
    a kradzież własności intelektualnej?

    prawde mowiac nie sadze zeby sąd zdecydował sie na precedens, ale nie uwazam tego za fair, w fotografii kreatywnej pomysł stanowi 90% efektu i on tu został skopiowany.
    Ostatnio edytowane przez gary ; 12-10-2011 o 19:05
    Sebastian Małachowski

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gary Zobacz posta
    a kradzież własności intelektualnej?

    prawde mowiac nie sadze zeby sąd zdecydował sie na precedens, ale nie uwazam tego za fair, w fotografii kreatywnej pomysł stanowi 90% efektu i on tu został skopiowany.
    a wg ciebie jak to jest w moim wypadku? jeśli juz ktos ukradł (mocne słowo, ale to nie zacząłem) to kto? ja czy młodzi? a może wszyscy jestesmy winni i do pierdla z nami:-P
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

Strona 2 z 43 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •