Strona 3 z 43 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 422

Wątek: rozprawa - kradzież pomysłu fot. ślubnej

  1. #21

    Domyślnie

    nie jestem sądem, ale zauważ że bardzo łatwo mówi sie o kradziezy rzeczy namacalnych, a w przypadku przytoczonej sprawy chodzi o zdjęcia kogoś kto z tego żyje. Dla niego nie jest to zdjecie 1 z miliona tylko autorski pomysl, ktory jest na wystawach - dzieki temu ma co jesc, bo zyje z fotografii slubnej. Dla wiekszości jest to "tylko zdjecie" a mu byc może pozwala na okreslony wizerunek na rynku wiec ma wieksze znaczenie niż dla nieżyjących z fotografii.
    nie mnie osądzać czy ktoś jest winien i ewentualnie kto. wyraziłem swoje zdanie że wystawienie takiego zdjecia na targach w celach komercyjnych nie jest fair.
    Sebastian Małachowski

  2. #22
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gary Zobacz posta
    a kradzież własności intelektualnej?
    Jaka własność intelektualna? Beksiński toto raczej nie jest Niektórzy 'artyści' to mylą Karola Marksa z Karolem Mayem.

    ...o teraz ukradłem własność intelektualną.

    Pozdrawiam

    EDIT: fair to nie jest, gość powinien dostać w /ciach/
    Ostatnio edytowane przez jacek_73 ; 12-10-2011 o 19:18
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  3. #23
    Uzależniony Awatar xsardas
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Wrocław / Szczecin / Świnoujście
    Wiek
    39
    Posty
    731

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta
    Zdjęcie jest dosyć oryginalne, więc IMHO wcale nie bzdura. Plagiat ewidentny, trzymam kciuki za autora pierwowzoru.
    Cytat Zamieszczone przez Franek_ Zobacz posta
    Jacku - myślę w ten sam sposób. Z jednej strony, wyrok powinien zapaść z korzyścią dla powoda, moim zdaniem 'inspiracja' jest ewidentna. Z drugiej zaś strony, stworzyć to może niebezpieczny precedens. Zauważmy jednak, że precedensy same w sobie nie wiążą polskich sądów do wydawania identycznych orzeczeń w podobnych sprawach.

    Jeśli twórca oryginału dowiedzie, że autor drugiej pracy mógł zapoznać się z tym pierwszym zdjęciem i nie było to dla niego kłopotliwe (a kłopotliwym by nie było, gdyby oryginał wisiał np. na oficjalnej stronie autora), zaś za swoje zdjęcie wziął pieniądze, to moim zdaniem Sąd powinien przychylić się do wersji autora oryginalnego zdjęcia, gdyż mamy tu do czynienia z ewidentnym plagiatem pomysłu na zdjęcie, który to pomysł przyniósł kopiującemu pieniądze.
    Cytat Zamieszczone przez gary Zobacz posta
    a jak klienci poproszą żebyś ukradł dla nich samochód to też to zrobisz?
    co innego zrobić zdjęcie na wzór a co innego prezentować je na www i na targach jako swoje.
    Cytat Zamieszczone przez gary Zobacz posta
    a kradzież własności intelektualnej?

    prawde mowiac nie sadze zeby sąd zdecydował sie na precedens, ale nie uwazam tego za fair, w fotografii kreatywnej pomysł stanowi 90% efektu i on tu został skopiowany.
    Kradzieżą można by nazwać fakt skopiowania tej fotografii i czerpania z niej korzyści materialnych.

    A ja zapytam inaczej, czy autor zdjęcia zastrzegł prawnie (na zasadzie patentu) pomysł z wykorzystaniem pościeli i sznura? Jeśli nie to nie można tu mówić o przestępstwie a jedynie o nieetycznym zachowaniu co jest niestety na porządku dziennym także w innych dziedzinach życia.

  4. #24
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2007
    Miasto
    Racibórz-Schoonhoven
    Posty
    146

    Domyślnie

    Pytanie z innej beczki:

    Kto pierwszy zrobił autoportret z "dziubkiem", z "solarką", przy brudnym lustrze i syfie w pokoju?

    To dopiero jest plagiat
    fotografia
    akwarystyka

  5. #25

    Domyślnie

    apple pozywa google za skopiowanie slidera do odblokowania telefonu. dla mnie to tylko slider a dla nich jeden z elementow wyrózniających marke
    Sebastian Małachowski

  6. #26
    Uzależniony Awatar xsardas
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Wrocław / Szczecin / Świnoujście
    Wiek
    39
    Posty
    731

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gary Zobacz posta
    apple pozywa google za skopiowanie slidera do odblokowania telefonu. dla mnie to tylko slider a dla nich jeden z elementow wyrózniających marke
    Ale Apple ma to zastrzeżone prawnie I zrobił to zanim produkt został wypuszczony na rynek

  7. #27

    Domyślnie

    nie ma to znaczenia w ocenie moralnej czynu
    dobra, długo można, za jakies 8(?) lat chetnie przeczytam orzeczenie
    Sebastian Małachowski

  8. #28
    Uzależniony Awatar xsardas
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Wrocław / Szczecin / Świnoujście
    Wiek
    39
    Posty
    731

    Domyślnie

    Niestety jak popatrzysz na około to może się okazać że moralności nie ma prawie nigdzie

  9. #29
    Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar MMM
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    46
    Posty
    4 250

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez xsardas Zobacz posta
    A ja zapytam inaczej, czy autor zdjęcia zastrzegł prawnie (na zasadzie patentu) pomysł z wykorzystaniem pościeli i sznura?
    Nie jest to konieczne. Aby uzyskać ochronę prawną wystarczy że dane dzieło zostanie opublikowane.
    A co do oceny całej sprawy to nie chodzi tutaj o pieniądze ale o to żeby pokazać naśladowcom że nie są bezkarni, a swoim klientom że jest się już tak dobrym że inni mogą tylko naśladować. Poza tym to dobra reklama.

  10. #30

    Domyślnie

    Paranoja. Za chwilę próba podrobienia jakiegoś preseta w Lightroomie, stworzonego przez kogoś, grozić będzie procesem sądowym. Ciekawe, ile kasy Dragan byłby w stanie wyciągnąć z tych wszystkich nieświadomych, którzy próbują skopiować jego sposób obróbki.
    nowa strona | www.epicure.pl | polub moje zdjęcia | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu

Strona 3 z 43 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •