Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 85

Wątek: Nowe kalibratory X-Rite i1display pro, ColorMunki display

  1. #1
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie Nowe kalibratory X-Rite i1display pro, ColorMunki display

    X-Rite wprowadziło na rynek nowy kolorymetr (w dwóch wcieleniach):
    http://www.robgalbraith.com/bins/con...=7-11622-11688

  2. #2
    Początki nałogu Awatar 2marekm
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Słupsk
    Posty
    419

    Domyślnie

    Właśnie zamówiłem dla amatorszczyzny ten tańszy.
    Mam już dość różnic pomiędzy tym co widzę na monitorze i na wydruku termosublimacyjnym, że o drukarce 6 tuszowej /iP6700D/ nie wspomnę.
    Nie mam żadnego doświadczenia w kalibracji monitorów, ciekawe czy sobie z tym poradzę.
    Wszelkie uwagi szanownych forumowiczów mile wskazane.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Przypomniałem sobie właśnie, ze jest nasz niezastąpiony Janusz Body, który posiada EyeOne Display 2, /a może już nie ?/ poprzednika ColorMunki Display i teraz jestem spokojny .
    Ostatnio edytowane przez 2marekm ; 05-08-2011 o 16:50 Powód: Automerged Doublepost

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie

    ColorMunki Display jest dokładniejszy od i1 Display 2, ale to ciągle nie spektrofotometr. Mój test tego kolorymetru będzie we wrześniowym DFV i za jakiś czas na blogu. Ogólnie to za te pieniądze warto, ale oprogramowanie nie daje za wiele opcji (chociaż tak akurat dla amatora).

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

  4. #4
    Początki nałogu Awatar 2marekm
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Słupsk
    Posty
    419

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez strideer Zobacz posta
    ColorMunki Display jest dokładniejszy od i1 Display 2, ale to ciągle nie spektrofotometr. Mój test tego kolorymetru będzie we wrześniowym DFV i za jakiś czas na blogu. Ogólnie to za te pieniądze warto, ale oprogramowanie nie daje za wiele opcji (chociaż tak akurat dla amatora).

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
    No to co jest optymalne dla amatora na dzień dzisiejszy ?
    Posiadam monitor Samsunga 21" z matrycą IPS 214T, z tendencją zmiany na inny....lepszy.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2marekm Zobacz posta
    No to co jest optymalne dla amatora na dzień dzisiejszy ?
    Posiadam monitor Samsunga 21" z matrycą IPS 214T, z tendencją zmiany na inny....lepszy.
    Po mojemu ten ColorMunki Display jest całkiem w porządku, ale pewnie znajdą się puryści, kręcący nosem i mówiący że niżej i1 Pro się nie da :-)

  6. #6
    Początki nałogu Awatar 2marekm
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Słupsk
    Posty
    419

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez strideer Zobacz posta
    Po mojemu ten ColorMunki Display jest całkiem w porządku, ale pewnie znajdą się puryści, kręcący nosem i mówiący że niżej i1 Pro się nie da :-)
    Nie jestem purystą i bardzo się z tego cieszę .
    Czy jest jakiś kalibrator do drukarek, ale w cenie "godziwej" porównywalnej do ceny ColorMunk ?

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie

    Jak do monitorów i do drukarek, to od razu ColorMunki Photo za ca. 1600 zł. Tylko dobrze zdobyć do tego jakiś inny soft, bo firmowa aplikacja jest bardzo taka sobie jeżeli chodzi o ustawianie monitorów i ponoć przyzwoita w temacie drukarek (ale tutaj przyznaję nie sprawdzałem sam po nieciekawym wrażeniu w związku z kalibrowaniem monitora tym oprogramowaniem).

  8. #8
    Początki nałogu Awatar 2marekm
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Słupsk
    Posty
    419

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez strideer Zobacz posta
    Jak do monitorów i do drukarek, to od razu ColorMunki Photo za ca. 1600 zł. Tylko dobrze zdobyć do tego jakiś inny soft, bo firmowa aplikacja jest bardzo taka sobie jeżeli chodzi o ustawianie monitorów i ponoć przyzwoita w temacie drukarek (ale tutaj przyznaję nie sprawdzałem sam po nieciekawym wrażeniu w związku z kalibrowaniem monitora tym oprogramowaniem).
    Czy mam rozumieć, że soft do kalibracji monitora w ColorMunki Photo jest inny niż w ColorMunki Dysplay ?

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2marekm Zobacz posta
    Czy mam rozumieć, że soft do kalibracji monitora w ColorMunki Photo jest inny niż w ColorMunki Dysplay ?
    Odpowiadam zbiorczo na wszystkie kwestie jakie postawiłeś mi tu i na moim blogu:

    Nie, oczywiście są to różne urządzenia. Pod marką ColorMunki firma X-Rite ma obecnie cztery produkty: ColorMunki Create (najprostszy , jest to zdaje się taki sam kolorymetr jak i1 Display 2 ze zmienioną nazwą i oprogramowaniem), ColorMunki Display (kolorymetr opisywany powyżej) oraz ColorMunki Photo i ColorMunki Design (są to dwa spektrofotometry o takiej samej budowie, ale różniące się dołączonym firmowym oprogramowaniem). Ze względu na zasadę działania oba kolorymetry umożliwiają jedynie kalibrację monitora, podczas gdy spektrofotometry kalibrują i monitory (są przy tym z założenia dokładniejsze od kolorymetrów na tym polu), i drukarki.

    Wszystkie wymienione produkty różnią się też ceną: kolorymetry są tańsze, a spektrofotometry - droższe. Cała seria ColorMunki kierowana jest do mniej wymagających użytkowników, dlatego oprogramowanie wszystkich tych produktów może się wydawać ubogie. Z punktu widzenia amatora jest to dobre podejście, ponieważ pozwala przejść przez proces kalibracji w miarę bezstresowo. Jednak kiedy chce się trochę "pogrzebać", wówczas firmowe aplikacje pozostawiają wyraźny niedosyt. Użycie niefirmowego oprogramowania w rodzaju ArgyllCMS pozwala rozwinąć skrzydła zwłaszcza spektrofotometrom (najnowszy kolorymetr ColorMunki Display nie jest jeszcze obsługiwany przez Argylla, ale raczej należy się spodziewać, że taka obsługa pojawi się w przyszłości), ale wymaga też sporo większej wiedzy w kwestii co i po co ustawić.

    Odpowiadając na jeszcze jedno pytanie, które zostawiłeś mi w poczcie - raczej nie ma co czekać na nową wersję ColorMunki Photo. Nie wiem o jakie dokładnie ulepszenia Ci chodzi. To urządzenie już teraz zapewnia większą precyzję podczas pomiaru koloru na monitorze od kolorymetru ColorMunki Display (zwłaszcza, jeśli w Argyllu lub innym niefirmowym sofcie dobierze się parametry poprawiające dokładność odczytów). Nie ma też co czekać na bardziej funkcjonalne oprogramowanie do tego spektrofotometru od X-Rite - gdyby producent takie wypuścił, to podciąłby sprzedaż znacznie droższych pakietów, zawierających czujnik i1 Pro.

  10. #10
    Początki nałogu Awatar 2marekm
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Słupsk
    Posty
    419

    Domyślnie

    Dziękuję, wszystko jasne. Mam nadzieję, że Twoje obszerne wyjaśnienie pomoże też innym, którzy zechcą zakupić takie urządzenie.
    Z tym ulepszeniem, miałem na myśli, że ColorMunki Display jest przystosowany także do monitorów podświetlanych diodami led, a w opisie ColorMunki Foto nic o tym nie wzmiankują.

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •