Strona 12 z 21 PierwszyPierwszy ... 21011121314 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 206

Wątek: Dyskusja o zasadach "Szkoła fotografii CB"

  1. #111
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    Po trzecie, rozesłałem odpowiednie PM do niektórych kandydatów i muszę spokojnie z nimi sobie porozmawiać, nie na forum, bo nie chcę na nikogo wywierać złej presji.

    Mniej wiecej o to mi chodzilo - zeby jakos szturchnac tych, ktorych zdjecia ludzie zglaszaja by sie okreslili czy chca je opisac i kiedy, oraz w jaki sposob zamierzaja to zrobic.

    Cytat Zamieszczone przez -=Festyk=-
    I tak jeszcze harmonogram jest nie do końca poprawiony.Nie ma napisanej dokładnej daty 2 lekcji.Wiem,czepiam się,ale jak już robimy porządnie to wszystko tak zróbmy.
    Data okreslona w tygodniach jest zupelnie wystarczajaca.

  2. #112
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    Długie wyjaśnienie:

    Pomysł tego co nazwaliśmy Szkołą Fotografii CB powstał w mojej głowie. Czy dobry czy nie, to już osobna kwestia, pozwolę sobie jednak krótko zaznaczyć o co mi chodziło. Bywałem swojego czasu na pokazach slajdów, pokazach zdjęć w małych klubach i towarzyskich prezentacjach w dobrym gronie. Ktoś, niekoniecznie master fotografii, przygotowywał pokaz, często organizował poczęstunek i dbał o odpowiednią oprawę. Towarzystwo oglądało i słuchało opowieści, anegdot, dowcipów, technicznych tajników itp. Marzyło mi sie coś takiego na forum, widziałem w tym ciekawy pomysł i miłą odmianę.

    Dlatego w tak zaangarzowany sposób chciałem bronić tej inicjatywy w formie, którą wymyśliłem. Nie wiem, czy nie potrafiłem tego wytłumaczyć, czy może nie ma tutaj takiej potrzeby, czy też po prostu grono osób nie może przyjąć takiej formy prezentacji.

    Na pokazach nigdy nikomu nie zdarzyło sie wstać i powiedzieć: "gadka niezła ale zdjęcia są do kitu", albo: "ja bym to zrobił lepiej od ciebie, po co to pokazujesz". Jeśli ktoś nie mógł wytrzymać, to po prostu wychodził. Nie wiem czy wynikało to z bardziej zaawansowanej kultury i większego wyczucia, z racji większego zaangażowania wszystkich w sprawę itp.

    Dlatego, mam nadzieję, że teraz nawet ci, co bardzo chcą zamienić ten pomysł w plfoto i miejsce do wyrażenia swoich ważkich opinii zrozumieją, że nie broniłem nikogo, nie "dyrektoruję" i nie zamierzam ograniczać niczyjej wolności do swobodnej wypowiedzi dla swojego widzimisię. Nie mam zamiaru również tworzyć żadnego Kółka Wzajemnej Adoracji. Liczyłem, że jeśli zaprezentujemy klasę, będziemy w stanie zaprosić artystów, cenionych twórców z szerszego grona, dla których własnie klasa środowiska wyznacza, czy warto się w coś pakować. A by pokazać klasę, trzeba mieć pewne zasady. Szacunek i pokora dla umiejętności innych - na to liczyłem, pewnie głupio, bo w internecie o to niezwykle trudno.

    Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zachęcam do udziału w szkole - w jakiejkolwiek formie.

    Kuba
    Ostatnio edytowane przez Kubaman ; 05-01-2006 o 18:17
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  3. #113
    Dopiero zaczyna Awatar Marcoone
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Jelenia Góra
    Wiek
    49
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    Długie wyjaśnienie:
    [...]
    Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zachęcam do udziału w szkole - w jakiejkolwiek formie.

    Kuba
    I ja własnie w taki sposób zrozumiałem ideę "szkoły". Mam nadzieję, że szkoła będzie się rozwijać w kierunku opisanym przez Kubeman'a. Ten swego rodzaju "falstart" być może wynika właśnie z braku zrozumienia - w końcu w sieci pełno jest galerii więc tu pewnie niektórzy pomyśleli, że to takie podforum "klon plfoto".
    Ja także pozdrawiam i dzięki za dobry pomysł. Najważniejsze teraz, żeby autorzy - wykładowcy się nie zniechęcili.
    EOS 33 / EOS 300 / Tamron 28-75 2.8 XR Di / kit 28-90 / Sigma 70-300 APO Macro Super II / polar HOYA HMC i trzy dekielki

  4. #114
    Pełne uzależnienie Awatar Jac
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    W-wa/Bielany
    Posty
    4 813

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    Długie wyjaśnienie:
    popieram cie w 100%, tez myslalem ze bedzie to wlasnie "szkola" a nie pokaz co potrafisz, mysle ze najlepsza krytyka wykladu moze byc jedynie kontr-wyklad ze zdjeciami itd... ale ciagle nie bedzie to szkola... w sumie nie wiem w ktora to strone dalej sie potoczy... i troche mi szkoda bo zapowiadalo sie fajnie (wyklady) natomiast pozniejsze komentarze sa juz ze tak powiem nie na miejscu

  5. #115
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    ....
    Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zachęcam do udziału w szkole - w jakiejkolwiek formie.
    ...
    Mnie sie wydaje, że są dwa watki - jeden to szkoła a drugi to dyskusja i zgodnie z regulaminem który sam napisaleś (pkt 2) tam jest miejsce na "wyrażanie opinii" - jakichkolwiek - również tych czy zdjęcie się komuś podoba czy nie. Nie ma się więc o co wściekać i próbować "rządzić" szkołą. Cała szkoła, nauka wogóle opiera się na krytycznym stosunku do rzeczywistości. Jak będą tylko peany pochwalne to będzie to poprostu nudne. Kilka osób w Lekcji 2 w - dyskusji wypowiedziało się krytycznie o zdjęciu podając uzasadnienie swoich opinii. Nic w tym złego. Inne spojrzenie i nie jest ważne kto ma rację bo nie o rację tu chodzi.

    Miało nie być i nie ma krytyki w wątku lekcja. Ten drugi został, zdaje się, stworzony właśnie po to.

    Bez urazy
    Janusz

  6. #116
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    Janusz, pozwól że postaram sie odpowiedzieć

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    są dwa watki - jeden to szkoła a drugi to dyskusja i zgodnie z regulaminem który sam napisaleś (pkt 2) tam jest miejsce na "wyrażanie opinii"
    To prawda, ale chyba pamiętasz w jaki sposób ten drugi wątek został "wymyślony". Osoby, które pomimo wcześniejszych próśb nie mogły sie powstrzymać publikowały oceny i "takie różne" bezpośrednio w wątkach z lekcjami - a to rozwalało cały system. Pierwotnie miało tego nie być, a i tak później zastrzegaliśmy, by nie "doradzać" autorowi i nie komentować zdjęcia tylko lekcję. Przecież można krytykować zastosowane techniki, a nie pisać "co wnosi to zdjęcie" itp.
    Nie ma się więc o co wściekać
    zupełnie się zgadzam. Staram się.
    i próbować "rządzić" szkołą.
    tego mi nie wmawiaj - napisałem powyżej czemu tak reagowałem. Przegrałem, trudno.
    Jak będą tylko peany pochwalne to będzie to poprostu nudne. Kilka osób w Lekcji 2 w - dyskusji wypowiedziało się krytycznie o zdjęciu podając uzasadnienie swoich opinii. Nic w tym złego. Inne spojrzenie i nie jest ważne kto ma rację bo nie o rację tu chodzi.
    Bardzo się zgadzam . Tylko, żeby w takim miejscu jak forum zachować odpowiedni poziom i uchronić się od internetowej chały, uważam że nie można sobie na wszystko pozwolić. Dokładnie tak jak moi towarzysze na pokazach. Opinie o zdjęciach są w galeriach, opinie o autorach są niepotrzebne. Co myśli X jest nieważne, jeśli nic nie wnosi do dyskusji o zaprezentowanej technice/filozofii/podejściu - czyli lekcji. Kwestia czy zdjęcie jest fajne, jest jałowa i z natury rzeczy nie zostanie udowodniona trafność jakiejkolwiek opinii. Dlatego koncentrujmy się na tym, co możemy obiektywnie wyjaśniać, a w dodatku róbmy to w taki sposób, żeby inni mogli na tym skorzystać - tu się wypowiada kilkanaście osób, a czyta kilkaset i o nich też trzeba pamiętać. Dlatego proponowałem zastosowanie formuły lekcji, bo to "narzuca" odpowiednią postawę wobec autora referatu - a jeśli kogoś złości jego poziom, to po prostu niech siedzi cicho i poczeka na następną lekcję. Pewnien słynny maestro specjalizujący się w fotografowaniu tankujących samolotów pasażerskich mówi, że to żenada ale ja myślę inaczej.
    Ostatnio edytowane przez Kubaman ; 06-01-2006 o 15:26
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  7. #117
    Pełne uzależnienie Awatar Jurek Plieth
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    74
    Posty
    2 087

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    ...Osoby, które pomimo wcześniejszych próśb nie mogły sie powstrzymać publikowały oceny i "takie różne" bezpośrednio w wątkach z lekcjami - a to rozwalało cały system...
    Nie było mnie tutaj 2 tyg. i teraz nie mam już siły śledzić tego wątku
    Czy pozwalając sobie na komentarz w odniesieniu do zdjęcia Jarka Jaworskiego postąpiłem wbrew regulaminowi?

  8. #118
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    Pewnien słynny maestro specjalizujący się w fotografowaniu tankujących samolotów pasażerskich mówi, że to żenada
    E moment, ja akurat na szkołę mam chyba podobne do Ciebie poglądy?!

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    Czy pozwalając sobie na komentarz w odniesieniu do zdjęcia Jarka Jaworskiego postąpiłem wbrew regulaminowi?
    Jurek, skracając te dwa tygodnie: zrobił się tu taki zamęt, że już nikt nic nie wie Czeski film - wprawiamy się przed zlotem w Pradze pod koniec stycznia ( http://www.canon-board.info/showthread.php?p=120387 ). Może się wybierzesz?

  9. #119
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    E moment, ja akurat na szkołę mam chyba podobne do Ciebie poglądy?!
    hehe ty robisz w locie, za to seriami, seriami - i oczywiście nie jesteś aż takim maestro

    Jurek, skracając te dwa tygodnie: zrobił się tu taki zamęt, że już nikt nic nie wie
    no sporo jest w tym prawdy. Jurku, ja powiem tak - IMHO nie popełniłeś wykroczenia , ponieważ opisałeś kwestie dotyczące kadrowania, wspominane przez Jarka w lekcji. Wolałbym za to, gdybyś nie mówił, czy samo w sobie zdjęcie jest "udane". Trochę dziwnie to brzmi, ale wydaje mi się, że mnie zrozumiesz - co jest jeszcze dyskusją ściśle na temat, a co już na tyle szeroką dyskusją, że daje pożywkę rozmaitym osobnikom Ale aktualnie jest że tak powiem git.
    (choć zupełnie się z Tobą nie zgadzam, za ciasno proponujesz)
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  10. #120
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    ...Jurek, skracając te dwa tygodnie: zrobił się tu taki zamęt, że już nikt nic nie wie Czeski film - wprawiamy się przed zlotem w Pradze pod koniec stycznia...
    :-) To sie dość dokładnie zgadza. Niestety. Może jednak napisać ten regulamin od nowa i dokładniej wyjaśnić że:

    1 - lekcja - słuchamy z łapkami na ławce, broń Boże nie trzymać łap w kieszeniach ;-), grzecznie zadajemy pytania jesli mamy jakiekolwiek. Nauczyciel odpowiada lub nie. Nie musi. Tylko może. Watek silnie moderowany - każde wychylenie sie poza normy -> do kąta :-) To jest lekcja i już - wolno pytać jak sie czegoś nie rozumie ale UWAGA wolno pytać i zwracać uwagę jak się widzi, że nauczyciel się pomylił, ze cos jest ewidentnie źle i potrafimy to udowodnić (najwyzej wyjdziemy na głupka) - ale to są rzeczy w normalnych szkołach dozwolone.

    2 - drugi watek czyli dyskusja - Nauczyciel nie jest Bogiem i może się mylić a więc wolno krytykować, wolno powiedzieć co i dlaczego mi się nie podoba. Spieramy się na argumenty. Niekoniecznie trzeba miec rację itp. itd... NIE MOŻNA krytyki kierować personalnie i nie należy jej przyjmować personalnie. Krytykujemy dzieło a nie atakujemy rodziny autora zwłaszcza jego żony, dzieci i jego psychiatry ;-)
    Krytyka ma być rzeczowa choć dopuszczalne jest stwierdzenie "mi się to nie podoba - nie bo nie". Mnie się na przykład nie podobają obrazy Picassa - nie bo nie i nie potrafię powiedzieć dlaczego. Nie podoba mi sie rownież teściowa - tu wiem dlaczego ale powstrzymam się od komentarza. Watek rownież moderowany - nieco lżej ale wszelkie ataki personalne i zwykłe chamstwo -> won z klasy - za drzwi :-)

    No to by chyba było w skrocie wszystko co myślę na ten temat.

    Pozdrawiam
    Janusz

Strona 12 z 21 PierwszyPierwszy ... 21011121314 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •