Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 52

Wątek: Pierwsza Komunia - ceny?...

  1. #11
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    54
    Posty
    309

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Janhalb, mam propozycję. Za rok złóż ofertę na wykonanie zdjeć nawet w tej samej cenie ale spróbuj odejść od SZTAMPY czyli wymyśl co spowoduje, że każde dziecko będzie miało inne zdjęcie.
    Wiesz, ja tylko amator jestem - ale zawsze mi się wydawało, że dobre zdjęcia (także "okolicznościowe", na imprezach) robi się wtedy, kiedy się PATRZY, obserwuje i myśli. Wiem, że na takiej "imprezie" z 50 dzieci to niełatwe - nie wymagam cudów, ale jak fotograf nawet nie stara się pomyśleć i zauważyć ciekawej sytuacji, to ja to właśnie nazywam "sztampa".

    Poza tym - co to za argument "...to sam zrób lepiej"? Ja zawodowo zajmuję się czym innym. I robię to dobrze. "Polscy piłkarze grają fatalnie? To weź sam zagraj lepiej". Nie zagram lepiej, nie zagram ani w połowie tak, jak oni - nie jestem piłkarzem.... Czy to znaczy że nie mam prawa skrytykować ich gry?

    Przy 50 osobach, zakładając (optymistycznie), że każda osoba zakupi jedno zdjęcie zainkasujesz 50x7=350zł.
    Nie wiem, skąd Twoje wyliczenia: wiem, że u mnie każdy rodzic bierze minimum po 5 zdjęć, a niektórzy sporo więcej. A parafia nie należy do bardzo bogatych, więc nie sądzę żeby ci rodzice reprezentowali tych, co biorą najwięcej. I już w tym momencie (przy założeniu tych 5 odbitek) to się robi nie 350, ale 1750 zł. Jeśli to tego doliczymy te zdjęcia po 4 zł na płycie, to będzie na pewno koło 2,5 tysiąca. Po odliczeniu kosztów i podatków wychodzi jakieś 1,5 tys. Po podzieleniu na dwóch - po 750 zł. Za dwie - dwie i pół godziny pracy (godzina mszy komunijnej, jeszcze 20 minut zdjęcia zbiorowe, powiedzmy - z dużym zapasem, mówimy o małym, podwarszawskim miasteczku - godzina na pojechanie do oddalonego o kilometr zakładu i drugi raz po gotowe odbitki) - to naprawdę nie wydaje mi się tak mało. Ja nie zarabiam 300 zł za godzinę...

    Dodam: zdjęcia już są, można je obejrzeć w sieci na stronie fotografa. Są poprawne (bez rażących błędów, ostre, w porządku) - ale to wszystko, co można o nich powiedzieć.

    Jasne, że to nie ślub :-) Niemniej jak widzę 7 zł za 10X15 to wydaje mi się dużo.
    Ostatnio edytowane przez janhalb ; 18-05-2011 o 17:10
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  2. #12
    Uzależniony Awatar Sławek
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Częstochowa
    Wiek
    61
    Posty
    968

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta

    Po wczorajszej uroczystości miałem jedną negatywną uwagę: SZTAMPA. Każde dziecko w ławce - PSTRYK, każde dziecko przy komunii - PSTRYK, dzieci idą - PSTRYK, dzieci klęczą - PSTRYK, zbiorowe - PSTRYK. Nie było (w każdym razie nie widziałem) żadnego "polowania". Pod koniec mszy, kiedy już był śpiew na rozesłanie, była TAKA okazja do zrobienia paru zdjęć "reportażowych" - dzieci już rozluźnione, niektóre zamyślone, niektóre roześmiane, inne rozglądające się za rodzicami, rodzice wzruszeni, młodsze rodzeństwo podbiegające do małych "komunistów", dziadkowie i babcie całujący w policzek... Tak naprawdę - najfajniejsze ujęcia. Ale wtedy obaj panowie fotografowie stali sobie już z tyłu kościoła, wyraźnie zadowoleni że "po robocie", czekając jeszcze tylko na zbiorowe fotki przed ołtarzem...

    Czepiam się?...
    .
    Gdybyś kiedyś robił takie zdjęcia, to niech Cię ręka Pana broni przed sytuacją że jedne dziecko będzie miało lepsze zdjęcie niż inne. Pozostałe mamy zjadły by Cię na surowo. Robię takie zdjęcia od dwudziestu lat i wiem że jak by nagle jednej dziewczynce np. światło z witraża zaświeciło we włosach, a ona by jeszcze ładnie (choć nieświadomie) za pozowała, a ja bym tylko jednej mamie to zdjęcie dał to już po mnie . Co innego jeśli robię tylko jedno dziecko. Wtedy już mogę sobie pozwolić na "sztukę". Cena nie wydaje mi się jakaś realiów.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta

    Nie wiem, skąd Twoje wyliczenia: wiem, że u mnie każdy rodzic bierze minimum po 5 zdjęć, a niektórzy sporo więcej. A parafia nie należy do bardzo bogatych, więc nie sądzę żeby ci rodzice reprezentowali tych, co biorą najwięcej. I już w tym momencie (przy założeniu tych 5 odbitek) to się robi nie 350, ale 1750 zł.
    Może i u was są inne realia.
    U mnie na 47 dzieci na zdjęcia i film, zapisały się 32 osoby. Jak na zebraniu z rodzicami powiedziałem że mi to nie przeszkadza, po prostu skupie swoją uwagę na dzieciach których rodzice chcą mieć zdjęcia a film będzie zabezpieczony przed kopiowaniem wtedy dopisało się jeszcze kilka osób.

    Wiesz...
    Prowadząc taką działalność musisz wliczać wszystkie koszty. Np. wymianę sprzętu co jakiś czas, amortyzację samochodu, Czynsz wynajmowanego lokalu, jakieś albumiki, telefony, prąd, komputer, oprogramowanie, itd. itd.
    Ostatnio edytowane przez Sławek ; 18-05-2011 o 18:15 Powód: Automerged Doublepost

  3. #13
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Łódź
    Posty
    2 227

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta
    Wiesz, ja tylko amator jestem - ale zawsze mi się wydawało, że dobre zdjęcia (także "okolicznościowe", na imprezach) robi się wtedy, kiedy się PATRZY, obserwuje i myśli. Wiem, że na takiej "imprezie" z 50 dzieci to niełatwe - nie wymagam cudów, ale jak fotograf nawet nie stara się pomyśleć i zauważyć ciekawej sytuacji, to ja to właśnie nazywam "sztampa".

    Poza tym - co to za argument "...to sam zrób lepiej"? Ja zawodowo zajmuję się czym innym. I robię to dobrze. "Polscy piłkarze grają fatalnie? To weź sam zagraj lepiej". Nie zagram lepiej, nie zagram ani w połowie tak, jak oni - nie jestem piłkarzem.... Czy to znaczy że nie mam prawa skrytykować ich gry?



    Nie wiem, skąd Twoje wyliczenia: wiem, że u mnie każdy rodzic bierze minimum po 5 zdjęć, a niektórzy sporo więcej. A parafia nie należy do bardzo bogatych, więc nie sądzę żeby ci rodzice reprezentowali tych, co biorą najwięcej. I już w tym momencie (przy założeniu tych 5 odbitek) to się robi nie 350, ale 1750 zł. Jeśli to tego doliczymy te zdjęcia po 4 zł na płycie, to będzie na pewno koło 2,5 tysiąca. Po odliczeniu kosztów i podatków wychodzi jakieś 1,5 tys. Po podzieleniu na dwóch - po 750 zł. Za dwie - dwie i pół godziny pracy (godzina mszy komunijnej, jeszcze 20 minut zdjęcia zbiorowe, powiedzmy - z dużym zapasem, mówimy o małym, podwarszawskim miasteczku - godzina na pojechanie do oddalonego o kilometr zakładu i drugi raz po gotowe odbitki) - to naprawdę nie wydaje mi się tak mało. Ja nie zarabiam 300 zł za godzinę...

    Dodam: zdjęcia już są, można je obejrzeć w sieci na stronie fotografa. Są poprawne (bez rażących błędów, ostre, w porządku) - ale to wszystko, co można o nich powiedzieć.

    Jasne, że to nie ślub :-) Niemniej jak widzę 7 zł za 10X15 to wydaje mi się dużo.
    Zrozum ze komunia to nie miejsce na takie zdjecia jakie piszesz , tam 40-50 dzieciakow. Jesli ktos robi tak jak Slawek napisalem to inna bajka.

    Przeliczanie ze fotograf zarabia 300 zl na godzine nie bede komentowal a tym bardziej przyrownywanie do siebie , bo to tylko kamien w wode a logika myslenia sie nie zmieni.
    no comment...

  4. #14
    Bywalec Awatar betinus
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Górny Śląsk
    Wiek
    43
    Posty
    113

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta
    Czepiam się?...
    Niestety, czepiasz się, ale masz do tego pełne prawo

    Cytat Zamieszczone przez Sławek Zobacz posta
    Pozostałe mamy zjadły by Cię na surowo.
    Może nie siedzę w tej branży tyle co Sławek, ale mogę to całkowicie potwierdzić. Niestety robienie Komunii dla całej grupy to nie miejsce na artystyczne zabawy. Po moim pierwszym komunijnym zleceniu z firmy, wróciłem do domu uchachany, że mam tyle fajnych kadrów z reportażu, na co koledzy z firmy tylko mnie objechali, że kto to teraz będzie przebierać, obrabiać i wogóle kto to kupi.... i wiesz co... mieli rację, oprócz standardowego zestawu "grupówka + przyjęcie komunii" sprzedało się dosłownie kilka - kilkanaście odbitek, a dzieciaków było grubo powyżej 50.
    Może smutne, ale niestety tak jest.

    Co innego oczywiście, jak pisał Sławek, jak robisz indywidualnie zdjęcia dla jednego tylko "komunisty" ale wtedy znowu pojawia się problem z możliwością poruszania się po kościele... ale to nie o tym wątek
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    A i jeszcze odnośnie sprzedaży dodatkowych odbitek - to zaznaczam, że nie mieliśmy żadnej zabójczej ceny, bo chyba coś koło 2-3zł za 10x15 (ale tego już nie pamiętam dokładnie).
    Ostatnio edytowane przez betinus ; 18-05-2011 o 18:51 Powód: Automerged Doublepost
    sprzętu kupa... a chęci coraz mniej....

  5. #15
    Początki nałogu Awatar janhalb
    Dołączył
    Dec 2008
    Wiek
    54
    Posty
    309

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sławek Zobacz posta
    Gdybyś kiedyś robił takie zdjęcia, to niech Cię ręka Pana broni przed sytuacją że jedne dziecko będzie miało lepsze zdjęcie niż inne. Pozostałe mamy zjadły by Cię na surowo. (...)
    O, Kocia Twarz, no na to nie wpadłem... To faktycznie może być problem. W tej sytuacji cofam zastrzeżenie o "sztampie" - bo faktycznie może to być forma "wyprzedzającej samoobrony" ;-)

    No cóż, jak widać robienie biznesu w fotografii i życie z tego jest bardziej skomplikowane, niż się (takim amatorom jak ja) wydaje...


    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez betinus Zobacz posta
    (...)A i jeszcze odnośnie sprzedaży dodatkowych odbitek - to zaznaczam, że nie mieliśmy żadnej zabójczej ceny, bo chyba coś koło 2-3zł za 10x15 (ale tego już nie pamiętam dokładnie).
    Ano właśnie! A tu chcą 7 za 10X15 plus po 4 za zdjęcie na płycie.
    Ostatnio edytowane przez janhalb ; 18-05-2011 o 19:43 Powód: Automerged Doublepost
    Amator, po prostu amator*

    *Słownik Języka Polskiego PWN: AMATOR: 1. 'osoba, która zajmuje się czymś dla przyjemności' https://500px.com/janhalb

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Łódź
    Posty
    2 227

    Domyślnie

    2-3 zl to jest juz smiech przepraszam

    7 zl to niska cena

    15-20 zl to normalna cena

    napisze jeszcze raz bo zaraz wyjdzie zeby najlepiej to brac tyle co odbitka... tylko ze za fotografa na komunie nie placi sie , zarabia na odbitkach , tzn tak jest zazwyczaj
    no comment...

  7. #17
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    45
    Posty
    7 756

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez janhalb Zobacz posta
    Ja nie zarabiam 300 zł za godzinę...
    Przeliczanie "ile pan ma na godzinę" w przypadku robienia na zlecenie, a nie na etacie jest - delikatnie mówiąc - niepoważne. Nie tylko w branży foto.
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  8. #18
    Bywalec Awatar betinus
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Górny Śląsk
    Wiek
    43
    Posty
    113

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MM-architekci Zobacz posta
    2-3 zl to jest juz smiech przepraszam

    7 zl to niska cena

    15-20 zl to normalna cena

    napisze jeszcze raz bo zaraz wyjdzie zeby najlepiej to brac tyle co odbitka... tylko ze za fotografa na komunie nie placi sie , zarabia na odbitkach , tzn tak jest zazwyczaj
    tzn. może nie doprecyzowałem, lub nie napisałem, oprócz tych dodatkowych odbitek, rodzice normalnie płacili za zestaw - repo były już tylko jako dodatkowe odbitki jak kto chciał....

    A co do proboszcza i "opłaty" od fotografa to też zależy od konkretnego człowieka, znam kilku którzy nawet nie wspomnieli, że coś im się należy. Powiem więcej sami chcieli, aby ktoś wziął tę robotę
    sprzętu kupa... a chęci coraz mniej....

  9. #19
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Ziemia obiecana
    Wiek
    50
    Posty
    242

    Domyślnie

    Na komunii mojej córy 2,5 pln za odbitkę 10x15 i nie ma opcji zdjęć na płycie, wszystko przez pana fotografa, chcesz fotoksiążkę możesz przynieść swoje pliki i pan zrobi w drugą stronę nie ma mowy.
    Jakieś body + jakieś słoiki + podstawka pod aparat + jakieś świecenie + Dużo chęci I brak czasu na focenie

  10. #20
    Uzależniony Awatar Sławek
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Częstochowa
    Wiek
    61
    Posty
    968

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Strebor Zobacz posta
    Na komunii mojej córy 2,5 pln za odbitkę 10x15 i nie ma opcji zdjęć na płycie, wszystko przez pana fotografa, chcesz fotoksiążkę możesz przynieść swoje pliki i pan zrobi w drugą stronę nie ma mowy.
    Chyba za brakło kilku przecinków.
    Nie wszystko zrozumiałem.

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •