Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Soczewka korekcyjna 0

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Śląsk
    Wiek
    54
    Posty
    47

    Domyślnie Soczewka korekcyjna 0

    Canon ma w ofercie cały szereg soczewek korekcyjnych od -4D do + 3D. Można nimi poprawić zakres korekcji oferowany przez wizjer (jesli zakres ten jest niewystarczający). Zastanawiam się jednak nad soczewką korekcyjną 0 D. Przecież to żadna korekcja. Jedynym wytłumaczeniem dla mnie jest to, iż w niektórych lustrzankach, w których nie ma regulacji dioptrii była ustawiona stała korekcja celownika -1D. Być może soczewka korekcyjna 0D niweluje własnie tę korekcję do wartości 0 dioptrii. Nie wiem też, czy w ofercie Canona była soczewka o wartości -1D lub -1,5D. Są tylko o wartości -0,5D i -2D. Ciekawe, czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?
    EOS: 6D mk II M5 M10 5 30, EF: 2,8/15 2,8/20 USM 2,8/24 1,8/28 USM 2/35 2,8/40 STM 1,4/50 USM 2,5/50 Macro 1,8/85 USM 2/100 USM 2,8/100 IS USM L Macro 2/135 USM L 2,8/200 USM II L 4/17-40 USM L 3,5-4,5/20-35 USM 3,5-4,5/24-85 USM 4/24-105 IS USM L 3,5-5,6/28-135 IS USM 3,5-4,5/28-105 USM II 4/70-200 USM L, T, S, EF-M: 22 28 Macro 32 11-22 15-45 18-55 18-150

  2. #2

    Domyślnie Odp: Soczewka korekcyjna 0

    Oryginalny wizjer Canona ma -1D - spowodowane jest to tym, że matówka znajduje sie bardzo blisko oka, więc trzeba poprawić zdolność "focusowania" oka na tak małą odległość.

    Soczewki Canona są opisane tak, że podają co wyjdzie po jej zastosowaniu - czyli soczewka 0D jest prawdopodbnie soczewką +1D dołożoną do wizjera -1D co daje +1D + (-1D) = 0D. Soczewka oznaczona -2D ma prawdopodobnie zdolność skupiająca -1D

    Z tego własnie powodu nie ma soczewki -1D... bo była by ona tyko zwykłą szybką.

    Wydaje mi się, że jak ktoś normalnie nosi okulary -1.5D to musi kupić soczewkę oznaczoną -2.5D, podobnie jak nosi +1.5D to powinien zamontować +0.5D

  3. #3
    Początki nałogu Awatar kuzi4
    Dołączył
    Aug 2008
    Miasto
    Chrzanów
    Wiek
    48
    Posty
    411

    Domyślnie Odp: Soczewka korekcyjna 0

    Dokładnie tak jest. Podana wartość korekty jest wartością na tzw. "wyjściu". Jeżeli ktoś nosi okulary, a chce zdjęcia robić patrząc w wizjer bez nich to przy zakupie soczewki musi wziąć pod uwagę wartość korekty okularów.

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2013
    Miasto
    Tczew
    Wiek
    42
    Posty
    65

    Domyślnie Odp: Soczewka korekcyjna 0

    Przede wszystkim przepraszam, że odświeżam półroczny temat, ale to chyba dobrze świadczy, bo szukałem odpowiedzi zamiast pytać od razu

    W każdym razie też zastanawiałem się jak to jest z tymi dioptrami w wizjerze, a powyższe wyjaśnienia jeszcze mi bardziej w głowie zamieszały. Mam wadę wzroku -4 dioptrie. Sądziłem, że jeśli kupię soczewkę korekcyjną -1, to razem z regulacją przy wizjerze (od -3 do +1) da mi w rezultacie obraz korygowany od -4 do 0. Piszecie jednak, że takiej nie ma bo byłaby zwykłą szybką ;/ bez sensu. Przecież zakładając nawet, że wizjer jest tak skonstruowany, że ma już domyślnie -1 dioptrii, to ja tego nie mogę brać pod uwagę skoro to -1 jest potrzebne dla kogoś, kto widzi dobrze bez korekcji dioptrii. Ja muszę mieć o jedną dioptrię mniej w stosunku do oryginalnej budowy wizjera, czyli -1 a mówicie, że nie ma takiej w sprzedaży?

  5. #5
    Coś już napisał Awatar blade-mrn
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    84

    Domyślnie Odp: Soczewka korekcyjna 0

    Przecież wszystko się zgadza. Jeśli potrzebujesz od jedną dioptrię mniej niż standardowo to potrzebujesz soczewki oznaczonej jako -2. Oznaczeniem jest wartość po jej zastosowaniu.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Soczewka korekcyjna 0

    Tu macie odpowiedz odnośnie doboru soczewek serii E korygujących obraz w wizjerze dla modeli EOS 10D; 20D; 30D; 50D.

    http://www.canon-board.info/pozostal...-eos-30d-99199/

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •