Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Filtry do lamp studyjnych.

  1. #1
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie Filtry do lamp studyjnych.

    No właśnie, jak to jest z tymi filtrami? Sądziłem że uzywa sie ich przede wszystkim w pomieszczeniach dla zabarwienia tla itd. ale czytam sobie ze stosuje sie je rowniez w plenerze.

    Tez je stosujecie? Jesli tak to kiedy? Na kontrze czy na glownym swietle?

  2. #2
    Początki nałogu Awatar Maggot
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Bialystok
    Wiek
    43
    Posty
    286

    Domyślnie

    w ksiazce pt. z poradnika lampy blyskowej jest kilka przykladow jak mozna uzyc filtrow. Na pewno efektowo, budujac nastroj, po za tym plener to nie tylko slonce w poludnie ale tez cala masa innych zrodel swiatla z lampami sodowymi i rteciowymi na czele wiec tez mozna bawic sie w wyrownywanie roznic temperaturowych. Np. odpowiednio dobrana folia na lampie i filtr na obiektywie wzmocni zachod slonca i nada skorze ladny zdrowy odcien.

  3. #3
    Początki nałogu Awatar grzegorzki
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Cavan / Kielce
    Posty
    369

    Domyślnie

    Ja sie kiedys dorwalem do studia gdzie byl zestaw filtrow i porobilem troche eksperymentow. Na pewno warto sie dluzej tym pobawic. Kilka fotek.
    6D - EF 24-70/2.8L USM + EF 50/1.8 II + EF 70-300/4-5.6 IS USM + EF 85/1.8 USM - 580EX II + YN565EX + YN568EX- YN-622C - Bowens 500R kit + akcesoria
    Nie mnie się wtrącać biskupom w robotę.

  4. #4
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o twórcze możliwości używania filtrów to zdaje sobie sprawę co mniej więcej można z tego uzyskać. Bardziej jednak interesuje mnie to, o czym wspomniał Kamil - czyli wyrównywanie koloru światła. Myśle o jakimś podstawowym zestawie filtrów - jakie filtry powinny wchodzić w skład takowego?

    Ostatnio fotografowałem w dość mocno w zacienionym miejscu no i tło wychodziło ... niebieskie. Troche mnie to zdziwiło bo do tej pory wydawało mi się, że w cieniu temperatura barwy światła jest niższa od dziennego... albo mi się coś pokićkało

  5. #5
    Początki nałogu Awatar punky
    Dołączył
    Jun 2008
    Miasto
    Kwidzyn
    Wiek
    42
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czacha Zobacz posta

    Ostatnio fotografowałem w dość mocno w zacienionym miejscu no i tło wychodziło ... niebieskie. Troche mnie to zdziwiło bo do tej pory wydawało mi się, że w cieniu temperatura barwy światła jest niższa od dziennego... albo mi się coś pokićkało
    W cieniu jest wyższa, sprawdź sobie chociażby w jakiejkolwiek odrawiarce wybierając różne WB które ci pokażą temp w Kelvinach,
    swoją drogą przydałby się zestaw CTO do lamp studyjnych ktoś wie czy można takie kupić?
    R6 + S17-35 + 24-70/2.8 + 50/1.8 + 85/1.8 + 70-200/2.8

    Ex Sony a6500, 70D, 40D, 30D

  6. #6

    Domyślnie

    Filtry do lamp można na ebayu z UK dostać. Stosunkowo niedrogie były z tego co pamiętam i w sporych arkuszach.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Z tego co widzę to np. filtr Lee o wymiarach 24 x 24 cale kosztuje około 4 euro za sztukę.

    http://cgi.ebay.ie/LEE-LIGHTING-FILT...item41595c8dfc
    Ostatnio edytowane przez Przemek Lipski ; 06-05-2011 o 16:53 Powód: Automerged Doublepost
    "Wszyscyśmy z płócien
    Rembrandta:
    To tylko kwestia
    Światła ; " (Jacek Kaczmarski "Światło")

  7. #7
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie

    U nas komplet około 80zł z tego co pamiętam - 10 sztuk.
    www.milso.pl

  8. #8
    Początki nałogu Awatar grzegorzki
    Dołączył
    Apr 2009
    Miasto
    Cavan / Kielce
    Posty
    369

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czacha Zobacz posta
    wydawało mi się, że w cieniu temperatura barwy światła jest niższa od dziennego... albo mi się coś pokićkało
    W cieniu jest zimniej a swiatlo ma wyzsza temperature.
    No i zeby zniwelowac niebieskawy cien nalezy zalozyc niebieski filtr na zrodlo swiatla (slonce).
    No i jeszcze zeby bardziej pogmatwac, w DPP ustawiajac temperature wyzsza obrazek jest bardziej zolty.

    Podstawowy zestaw Lee: 2 filtry ND, 2 rozpraszajace, 4 korekcyjne (pelne i pol CTO, pelne i pol CTB) i az 22 koloryzujace w rozmiarze 24"x21" tj 61x55 cm.
    6D - EF 24-70/2.8L USM + EF 50/1.8 II + EF 70-300/4-5.6 IS USM + EF 85/1.8 USM - 580EX II + YN565EX + YN568EX- YN-622C - Bowens 500R kit + akcesoria
    Nie mnie się wtrącać biskupom w robotę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grzegorzki Zobacz posta
    Podstawowy zestaw Lee: 2 filtry ND, 2 rozpraszajace, 4 korekcyjne (pelne i pol CTO, pelne i pol CTB) i az 22 koloryzujace w rozmiarze 24"x21" tj 61x55 cm.
    Ale o co chodzi z tym podstawowym zestawem? Trzeba taki mieć, takie zestawy sprzedają, czy taki widziałeś u kogoś?
    "Wszyscyśmy z płócien
    Rembrandta:
    To tylko kwestia
    Światła ; " (Jacek Kaczmarski "Światło")

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grzegorzki Zobacz posta
    Ja sie kiedys dorwalem do studia gdzie byl zestaw filtrow i porobilem troche eksperymentow. Na pewno warto sie dluzej tym pobawic. Kilka fotek.
    Co to za studio, że trzeba było na ISO 800 naparzać ??

    A tak poza tym filterki zawsze się przydadzą jeśli ktoś dużo błyska.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •