Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33

Wątek: Pytanie jak to zrobione?

  1. #21
    Początki nałogu Awatar polm
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    271

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rysz Zobacz posta
    Tylko to jest opis wykonywania pojedynczych zdjęć nieba ze statywu (najlepiej nieporuszone gwiazdy osiągnąć za pomocą montażu paralaktycznego z prowadzeniem, który pozwala na kilku(nasto) minutowe ekspozycje).

    Przy time lapse nie ma większego sensu tak walczyć o punktowe gwiazdy, bo i tak łączymy zdjęcia w ruchomy obraz i chcemy uzyskać płynność. Dodatkowo stakowanie psuje ostrość na elementach, które poruszają się względem nieba (albo względem których niebo się porusza), a tego na filnie nie chcemy i na podanym przykładzie tego nie ma.
    Zgadzam się, z tym. Dodam tylko że, jeżeli zostanie użyty montaż paralaktyczny z prowadzeniem, to obiekty nieruchome (te na ziemi) również zostaną rozmyte.
    Metoda podana przeze mnie to darmowa ( o ile użyje się darmowego programu) metoda na polepszenie zdjęć nieba robionych aparatem ze statywu. Metodę można stosować do szerokich kątów. Metoda w prosty sposób nie nadaje się do robienia zdjęć nieba i obiektów na ziemi.
    Jestem zadowolnym ze swojego sprzętu pstrykiem-gawędziarzem.

  2. #22

    Domyślnie time-lapsy

    akurat mecze filmy poklatkowe od kilku dni a tu swiezy temat na forum ale do rzeczy... moge podzielic sie swoim niewielkim jak na razie doswiadczeniem.
    na poczatek moze dwa filmy jakie udalo mi sie zlozyc. zaznaczam ze byly wykonane w celach przetestowania ustawien wiec cudow nie ma

    Zachód słońca
    Nocne niebo (droga mleczna)

    przy zachodzie slonca mialem nadzieje zarejestrowac jeszcze gwiazdy ale jak tylko pojawily sie dwie pierwsze, rozladowal sie aparat i laptop ktkory sterowal wyzwalaniem mojej puszki i "lapal" zrobione zdjecia.
    sterowanie z uzyciem EOS Utility - Remote shooting
    interwał - 5 sekund
    aparat EOS 40D, obiektyw sigma 17-70 f/2,8-4,5
    17mm
    Av - priorytet przyslony (liczylem na gwiazdy, a tylko polegajac na tym trybie mozna oczekiwac plynnego dostosowania ekspozycji z warunkow dziennych do nocnych)
    pomiar - centralnie wazony (usredniony)
    ustawiony AEB -2,0,2 (na potrzeby HDR)
    f/11
    ISO 800 (choc niepotrzebnie az tak wysokie skoro nie bylo gwiazd)
    koniecznie manualna ostrosc. format zapisu RAW
    obrobka Camera Raw, PS
    kazde kolejne zdjecie bylo robione co 5s uwzgledniajac AEB, czyli wynikowa klatka filmu zlozona z trzech ujec o roznej ekspozycji - co 15s. czas fotografowania ok 4.5 godziny. gotowe tiffy laczone w AE. film 30kl./s
    i tu mam pytanie, poniewaz kazda klatke obrabialem "recznie" - laczenie do HDR, tonowanie do 16bit, obrobka w ps - co TROCHE mi zajelo. w PS ustawiona akcja sprowadzala obrobke do 2sekund, ale czy jest jakis sposob na zautomatyzowanie etapu laczenia zdjec do HDR i tonowania zdjecia do 16bitowego tiffa?

    zrobienie ujecia z droga mleczna bylo o wiele szybsze.
    sterowanie z uzyciem EOS Utility - Remote shooting
    interwał - 30 sekund
    aparat EOS 40D, obiektyw sigma 17-70 f/2,8-4,5
    17mm
    M - tryb manualny
    czas naswietlania - 25s (przy szerokim kacie i przeznaczeniu zdjec do filmu dlugie czasy rzedu 30sekund nie stanowia problemu jesli idzie o rejestrowanie ruchu gwiazd na pojedynczej klatce)
    f/2,8 (najjasniej jak sie da)
    ISO 1600 (szumy sa zauwazalne ale film jest laskawszy od fotografii jesli o to chodzi i wystarczylo uzyc lekko odszumiania w Camera Raw i zmniejszyc rozmiar do HD zeby byly calkiem akceptowalne)
    koniecznie manualna ostrosc. format zapisu RAW
    obrobka tylko Camera Raw i wszystkie rawy wrzucone do AE. film 30kl./s
    blask zalewajacy kadr na koncu to wschod ksiezyca :P
    jednak tutaj same ustawienia nie wystarcza. rownie wazna jest lokalizacja. w odleglosci 2km od miasta nie ma opcji zarejestrowac wyraznie naszej galaktyki. luna swiatla pochodzaca z latarnii ulicznych skutecznie to uniemozliwia. trzeba znalesc naprawde odludne miejsce.

    mam nadzieje ze komus sie przydadza moje wypociny.

  3. #23
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    36
    Posty
    152

    Domyślnie

    krecik000 bardzo dziękuje za opis. Pozwoliło mi to zorientować się jak w praktyce wygląda praca nad takim filmem. Nie do końca zrozumiałem tylko jedną rzecz. W przypadku pierwszego filmu zdjęcia robiłeś co 5s a do filmu brałeś klatki wykonane z odstępem 15s? Czy to znaczy że poszczególne ujęcia AEB były robione w odstępie 5s? Wydawało mi się że funkcja AEB powinna działać tak że aparat robi 3 klatki bezpośrednio po sobie (-2,0,2), później 5s przerwy i kolejne 3 klatki.
    Canon EOS 50D + 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM + 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM + 50mm f/1.8 + 580EX II

  4. #24

    Domyślnie

    dokladnie tak jak piszesz. kolejne ujecia AEB byly robione w odstepie 5s. z uwagi na to ze w EOS Utility nie znalazlem ustawien tej funkcji, zrobilem to bezposrednio w aparacie. oprogramowanie dawalo tylko znac co ile (5s) puszka ma sie wyzwolic a to juz sam aparat uwzglednial bracketing przy kolejnych klapnieciach. nie wiem czy jest program ktory jakos sensownie rozwiazuje ten problem(?).

    przy okazji jeszcze co do fotografowania nocnego. o ile dokladny czas wschodu slonca latwo sprawdzic to "wschod" drogi mlecznej i ksiezyca przynajmniej dla mnie nie byl tak oczywisty :P a poniewaz warto te trzy rzeczy wiedziec przed wyjazdem na zdjecia polecam strone - tutaj link do nieba nad warszawą - trzeba pamietac ze do czasu jaki podajemy na stronie (UTC) trzeba doliczyc 2 godziny zeby zgadzal sie z naszym. dobrze zobaczyc sobie jak bedzie wygladalo nocne niebo przy rozpoczeciu fotografowania, w momencie zakonczenia i czy ksiezyc nie zakloci nam zabawy.

  5. #25
    Początki nałogu Awatar polm
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    271

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krecik000 Zobacz posta
    akurat mecze filmy poklatkowe od kilku dni a tu swiezy temat na forum ale do rzeczy... moge podzielic sie swoim niewielkim jak na razie doswiadczeniem.
    na poczatek moze dwa filmy jakie udalo mi sie zlozyc. zaznaczam ze byly wykonane w celach przetestowania ustawien wiec cudow nie ma

    Zachód słońca
    Nocne niebo (droga mleczna)

    ....
    i tu mam pytanie, poniewaz kazda klatke obrabialem "recznie" - laczenie do HDR, tonowanie do 16bit, obrobka w ps - co TROCHE mi zajelo. w PS ustawiona akcja sprowadzala obrobke do 2sekund, ale czy jest jakis sposob na zautomatyzowanie etapu laczenia zdjec do HDR i tonowania zdjecia do 16bitowego tiffa?
    Całkiem fajnie Ci wyszło, tylko trochę za krótkie.
    HDRy rób za pomocą Photomatixa. On ma tryb batchowy, zarówno do łączenia w HDR, jak i mapowania tonów. Zobacz sobie to.

    Szczególnie od sekcji 2. Batch-merge using Photomatix Pro.

    Zamiast Eos Ut można użyc wyzwalacza Nikos Phottix (coś koło 150pln). Nie potrzebny jest wtedy komputer.

    Cytat Zamieszczone przez krecik000 Zobacz posta
    .....
    jednak tutaj same ustawienia nie wystarcza. rownie wazna jest lokalizacja. w odleglosci 2km od miasta nie ma opcji zarejestrowac wyraznie naszej galaktyki. luna swiatla pochodzaca z latarnii ulicznych skutecznie to uniemozliwia. trzeba znalesc naprawde odludne miejsce.

    mam nadzieje ze komus sie przydadza moje wypociny.
    Oj tak, oj tak. Ja próbowałem ok 30km od większego miasta i jakieś 5 od małego i jeżeli powietrze nie jest suche jak wiór, to widać łuny od lamp sodowych. Najlepszy okres to mroźna (bo suche powietrze) zimowa (bo długa) noc, najgorszy okres to ciepła (hot pixele) letnia (bo krótka) parna noc .

    Jest jeszcze jeden mało fajny aspekt... jeżeli robimy tylko gwiazdy to jest prawie OK, ale jezeli robimy gwiazdy i ziemię, to słabo wygladają gwiazdy (hot pixele) na ziemi. W moich eksperymentach przy ISO 1600 i 20s sporo tego się robiło.
    Można na koniec zrobić Darka, ale odejmowanie go kolejno od wszystkich zdjęć będzie pracochłonne. Można włączyć odszumiania w aparacie dla długich ekspozycji. Wtedy po kazdym naświetlaniu robiony jest Dark, a jego odjęcie odbywa się w aparacie i dopiero wynik jest zapisywany jako RAW/jpg. Znacznie to redukuje hot-pixele.

    Pytanie ode mnie, czy ręcznie ruszałeś głowicą z aparatem w filmie z zachodem, czy może użyłes czegoś zmotoryzowanego ?
    Jestem zadowolnym ze swojego sprzętu pstrykiem-gawędziarzem.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez polm Zobacz posta
    Można na koniec zrobić Darka, ale odejmowanie go kolejno od wszystkich zdjęć będzie pracochłonne.
    wlasnie zastanawialem sie jak to dokladnie jest z tym odszumianiem za pomoca darka. co dokladnie wplywa na szumy? domyslam sie ze temperatura? czyli najlepiej zrobic jedno naswietlenie z zamknietym obiektywem na miejscu i pozniej ta jedna klatke odjac od wszystkich? bo jesli tak i jest to tylko jedna klatka odejmowana od wszystkich zdjec to zrobienie akcji w PSie (i uzycie Procesora Obrazow) ktora zalatwi automatycznie wszystkie zdjecia nie powinno byc problemem i nie musi byc to bardzo pracochlonne.

    Cytat Zamieszczone przez polm Zobacz posta
    Pytanie ode mnie, czy ręcznie ruszałeś głowicą z aparatem w filmie z zachodem, czy może użyłes czegoś zmotoryzowanego ?
    wlasciwie ani tak, ani tak... ruch kamery to tylko kwestia kadrowania. zdjecie z aparatu 3x2 a obraz HD 16x9 tak wiec w wysokosci byl pewien zapas. z reszta wielskosci klatki w px z mojego aparatu 3888x2592 a Full HD 1920x1080 wiec o ile nie zamierzamy robic filmu wielkosci 4K :P to mozna zasymulowac ruch nawet w poziomie. oczywiscie nie ma to jak slider z silniczkiem krokowym ale o tym jak i za ile mozna sporo poczytac tu. w sumie w 1000zl mozna sie zmiescic z tego co sie orientuje.

    no i jeszcze krotka historia i wyjasnienie 2 przeskokow widocznych na filmie z zachodem - to efekt ustawienia aparatu na masce samochodu. zawieszenie nie poruszyloby sie gdybym nie byl zmuszony do poszukiwania dokumentow ktorymi musialem sie wylegitymowac gdyz jakis niezmiernie zyczliwy czlowiek wezwal policje do podejrzanego goscia ktory ustawil samochod na skarpie ze szpiegowska kamerą na masce. :P i choc zagapilem sie, oszolomiony widokiem jadacego do mnie polna droga patrolu i nie zapytalem skad wiedzieli ze sie tu rozlozylem to telefon kogos obawiajacego sie inwigilacji jest dla mnie jedynym logicznym wytlumaczeniem. do nich nie mam zalu o te dwa przeskoki bo chyba jak jest wezwanie to musza to sprawdzic. w kazdym razie panowie byli mili pogawedzilismy chwilke, spalili kazdy po fajeczce i sobie pojechali horyzont udalo mi sie skorygowac na tych kilkunastu klatkach ale efekt i tak jest widoczny poprzez poruszenie odblaskow.

  7. #27
    Coś już napisał Awatar b300
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    Koszalin/Poznań
    Posty
    68

    Domyślnie

    co do światła lamp miejskich. są takie filtr które wycinają lampy sodowe i rtęciowe np http://www.nauka.rk.edu.pl/astro/fil...icon-deep-sky/ wtedy nie trzeba się martwic ze coś nam świeci w oddali
    C40D + samyang 8mm + S10-20 + S24-70 2.8 + C85 1.8 + 580EXII + system M42


  8. #28
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    18

    Domyślnie

    @b300 dobre dobre

  9. #29

    Domyślnie

    Sprawę wężyka można też rozwiązać zmieniając soft w aparacie. Nowy magic lantern daje możliwość ustawienia wszystkich parametrów dla seryjnych zdjęć.

    Gdzieś z początku wątku:
    latająca kamera to prawdopodobnie jakiś kran.

    Zajebiaszczy filmik.

  10. #30
    Dopiero zaczyna Awatar agadam
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tim Zobacz posta
    kurde, ale filmik....coś niesamowitego. Od wczoraj oglądam i ciągle się załamuje nad brakiem własnych umiejętności:]
    ...to obejrzyj najnowszą pracę tego samego gościa. Robi wrażenie:
    Aga|Damian

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •