Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 41

Wątek: naprawa AF w kit 18-55 IS - foto instrukcja / repair manual

  1. #31
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: naprawa AF w kit 18-55 IS - foto instrukcja / repair manual

    Cytat Zamieszczone przez salas Zobacz posta
    sprzedaj uszkodzony, kup wersję STM - będzie na plus a dużo nie zapłacisz

    Planuję kupić tamrona 17-50 zamiast KITowca. Natomiast miałem nadzieję jeszcze go ożywić bo zębatki wymieniłem i af kręci jak trzeba. A może i faktycznie go sprzedam. Tylko czy ktoś to będzie chciał kupić?

  2. #32

    Domyślnie Odp: naprawa AF w kit 18-55 IS - foto instrukcja / repair manual

    A u mnie też nie ostrzył, podejrzewając flex do wymiany wcześniej zaopatrzyłem się w zamienny ale przy rozkręcaniu okazało się że urwana jest ta pierwsza taśma, którą dobrze widać na zdjęciu nr 3 niniejszej instrukcji, ta którą wskazuje czerwona strzałka, co to za taśma i gdzie ją kupić, Flex wbrew przypuszczeniom cały, ale i tak wymienię mając nowy i przy okazji rozkręcony obiektyw

  3. #33
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2016
    Posty
    25

    Domyślnie Odp: naprawa AF w kit 18-55 IS - foto instrukcja / repair manual

    Podłączę się do tego niezwykle wartościowego wątku. Ostatnio trafił do mnie obiektyw Canon EF-S 18-55mm 1:3.5-5.6 IS II z uszkodzonym AF. Trafiłem na ten wątek, rozebrałem obiektyw dokumentując kolejne kroki i opisując kolejne elementy (śrubki, itp.). Uszkodzeniu uległa taśma flex ta od AF.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d27.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	293,2 KB
ID:	1175

    Kupiłem taką taśmę i wkleiłem ją w miejsce starej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f01.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	264,8 KB
ID:	1168
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f02.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	297,3 KB
ID:	1169
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f03.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	303,1 KB
ID:	1170
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f04.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	289,3 KB
ID:	1171
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f05.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	289,6 KB
ID:	1172
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f06.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	340,2 KB
ID:	1173

    Zacząłem powoli składać całość i utknąłem na pozycjonowaniu tej blaszki ślizgającej się po właśnie wymienionej taśmie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d15.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	310,9 KB
ID:	1167

    Blaszka ma 5 lekko sprężynujących kontaktów, niestety nie trafiają one w kolejne miedziane ścieżki na flex'ie, są przesunięte ok. 1-1.5mm w kierunku przednim (tubusa), ostatnia blaszka kontaktowa ślizga się już po plastikowym wyżłobieniu gwintu, pokazałem to na jednym ze zdjęć czerwoną strzałką.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f06a.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	340,8 KB
ID:	1174

    Cały demontaż zrobiłem wg zdjęć Autora tego tematu, do tych zdjęć rozebrałem obiektyw nieco bardziej, chciałem m.in. sprawdzić sposób prawidłowego wkładania tubusa, który - jak podejrzewam - nie wchodzi mi do samego końca. Gwint na tubusie jakoś napędza kółko zębate, ale to kółko wchodzi w niego na ok. połowę głębokości. Na pewno mogłoby wejść jeszcze ten 1-1.5mm głębiej i wtedy nie byłoby prawdopodobnie problemu ze stykami, które powinny trafić na właściwe ścieżki miedzi. Kręcę tym tubusem od godziny i nie za bardzo widzę metodę jego poprawnego montażu. Może ktoś z Kolegów, którzy już to przeszli podpowiedzą jakiś sprytny sposób. Wolałbym niczego nie połamać. Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez michley7 ; 31-08-2018 o 17:12

  4. #34
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2016
    Posty
    25

    Domyślnie Odp: naprawa AF w kit 18-55 IS - foto instrukcja / repair manual

    Udało mi się sfotografować tą niedokładność, jak widać, pierwszy styk ślizga się po drugiej ścieżce.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f07.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	162,0 KB
ID:	1176

  5. #35
    Początki nałogu Awatar kulek855
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    Podkarpackie
    Posty
    326

    Domyślnie Odp: naprawa AF w kit 18-55 IS - foto instrukcja / repair manual

    Źle złożyłeś ten obiektyw. Pobierz serwisówkę i złóż według niej ZWRACAJĄC UWAGĘ NA ODPOWIEDNIE UŁOŻENIE WSZYSTKICH "TULEI (ELEMENTÓW)".
    Da się je ułożyć w kilu pozycjach ale pracują odpowiednie tylko w jednej.

  6. #36
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2016
    Posty
    25

    Domyślnie Odp: naprawa AF w kit 18-55 IS - foto instrukcja / repair manual

    Problem pojawił się u mnie na etapie wyjęcia tubusa. Nie zdejmowałem jeszcze wtedy gumy z pierścienia zoom'a i nie odkręcałem go. Po prostu tubus nie wchodził mi (jak sądzę) odpowiednio głęboko. Mimo, że (jak się wydaje) odpowiednie zapadki zaskoczyły i trochę jakby wskoczył na swoje miejsce. Jednak nie do końca. Czy możesz mi podpowiedzieć, gdzie można ściągnąć serwisówkę tego szkła?

  7. #37

    Domyślnie Odp: naprawa AF w kit 18-55 IS - foto instrukcja / repair manual

    Witajcie. Odkopię temat. Kilka miesięcy temu padł mi AF, a wczoraj zabrałem się do rozebrania obiektywu wg rewelacyjnej instrukcji.

    Przerwana była taśma, także wymieniłem ale nadal miałem problem tj AF ostrzył tylko w jednym kierunku.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2801.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	1,81 MB
ID:	1960

    Rozebrałem ponownie obiektyw i docisnąłem blaszkę jeżdżącą po taśmie. AF zaczął ostrzyć w obie strony ale nadal nie działa to dobrze.
    Jak np skręcę pierścień od ostrości ręcznie skrajnie w prawo (trzymając aparat jak do robienia zdjęć) to AF ostrzy ok cały czas, nawet przy zmianach zoom. Jednak środek obiektywu wystaje, tak jak by się do końca nie chował. Nie pamiętam czy taka pozycja była od początku ale chyba powinien się schować cały.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2803.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	1,88 MB
ID:	1961

    Druga sprawa po rozebraniu i złożeniu zdjęcia są nieostre, a przed próbą naprawy nie było tego problemu. Soczewki są czyste.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0927.JPG
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	113,7 KB
ID:	1962

    Podejrzewam, że chyba musiałem coś źle złożyć bo niby wszytko mechanicznie chodzi, a jedna obraz jest zły i pierścień ostrości jak ręcznie skręcę go aby się ładnie schował to już nie działa.

    Dodam, że obiektyw był praktycznie cały rozebrany tj ze zdjęciem gumy i wyciągnięciem całego środka. System AF tj kółka zębate są całe, nie brakuje zębów itd.

    Ma ktoś jakiś pomysł? Prawdopodobnie rozbiorę go jeszcze raz w drobny mak i złożę od podstaw bo innych pomysłów brak.

  8. #38

    Dołączył
    May 2020
    Miasto
    Pruszcz Gdański
    Posty
    3

    Domyślnie Odp: naprawa AF w kit 18-55 IS - foto instrukcja / repair manual

    Witam kolegow,

    Stary wątek ale pragne wprowadzic mała korekte - przy odkręcaniu czołowego zespołu soczewek warto zaznaczyć w jakim polożeniu były. Są one regulowane

  9. #39
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: naprawa AF w kit 18-55 IS - foto instrukcja / repair manual

    Cytat Zamieszczone przez azizi Zobacz posta

    Ma ktoś jakiś pomysł? Prawdopodobnie rozbiorę go jeszcze raz w drobny mak i złożę od podstaw bo innych pomysłów brak.
    tak , ja mam.

    obrocic ktoraz z soczewek przodem do tylu , najlepiej albo przednia albo tylna i mozna wykorzystac obiektyw do efektow spoecjalnych.
    Bedziesz mial sporo zabawy i radochy.

    tolerancje montazowe w obiektywach to rzad tysiecznych mm , w tym obiektywie pewnie sa nieco wieksze . Wystarczy o setne mm przestawic ktoras z soczewek a obraz bedzie do bani. Jesi rozebrales optyke , to raczej nie ma szans zeby prawidlowo zlozyc.

    moze da sie przerobc na lunete ? Kiedys byly takie zestawy dla mlodzizy " maly optyk " z paru soczewek mozna bylo sobie zrobic lunete albo Mikroskop.

  10. #40

    Dołączył
    May 2020
    Miasto
    Pruszcz Gdański
    Posty
    3

    Domyślnie Odp: naprawa AF w kit 18-55 IS - foto instrukcja / repair manual

    Soczewek raczej kolega nie rozbierał
    Warto spojrzeć przy ustalaniu pozycji tubusu od strony płytki. Widać tam wkładając tubus zarówno wałek AF ktory wchodzi w tubus który wkładamy (w swego rodzaju tryb w kształcie półksiężyca na tubusie). I dlatego zapewne nie ostrzy bo jest przestawiony o ileś ząbków.

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •