Strona 1 z 57 1231151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 564

Wątek: Budujemy zestaw studyjno-plenerowy

  1. #1
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie Budujemy zestaw studyjno-plenerowy

    O oswietleniu mysle bardziej pod kątem plenerowym niz studyjnym, chociaz nie wykluczone ze bede wykorzystywal sprzet w pomieszczeniach, skoro juz bedzie

    Rodzaj zdjec - ludzie, ludzie, ludzie. Czasem cale postacie, czasem portret. Fotografafia plenerowa, produktowa (odziez) i tym podobne inne sesje (w tym rownież ślubne).



    Wypunktowalem sobie, ze na poczatek potrzebuje:

    1. Lampy
    Odkrywcze Rozawazam zakup tego co najpopularniejsze i za bardzo nie nadwyreza kieszeni, czyli zestaw Quantuum. Jako ze wyczytalem, iz 300Ws moga byc za slabe gdy slonko przyswieca, wiec pod uwage biore R+ Dual Power 600Ws (moze nie slusznie i lepiej sie skupic na tych slabszych?). Chociaz nie oczekuje przebicia slonca ta lampa.

    O tym, że lampy mają byc dwie chyba nie ma co za bardzo dyskutowac. Co prawda do powstania zdjecia wystarczy jedno zrodlo swiatla, ale z czegos trzeba zrobic kontre, a nie zawsze zastane sie do tego nadaje. Czy jest sens budowac zestaw na 2x DP R+600Ws czy moze jako 2ga lampa wystarczy 300Ws? Pytam z praktycznego punktu widzenia.

    Budowe zestawu na bazie systemowek chyba sobie daruje, bardziej przemawiaja do mnie lampy studyjne. Moze i spada nieco mobilnosc i wygoda, ale ma byc dobrze, a nie po lebkach .. o ile Quantuumami da sie dobrze No i nie mowie ze nie da sie zrobic dobrych zdjec bylskajac Speedlite'ami



    2. Softbox
    Temat modelowania światła jest cholernie szeroki. Nie jestem w stanie i nie chce na dzień dobry kupowac całego asortymentu sklepowego, więc musze cos wybrac na poczatek.

    Moze glupie pytanie, ale czy w zestawie z lampa bede mial odpowiednie mocowanie? Zdaje sie ze zwie sie to typem 'bowensowskim'?

    Myslałem o tym aby zaopatrzyc sie w jednego soft'a o rozmiarze 80x120cm i do tego octa 120cm. Nie wiem dlaczego, ale te rozmiary wydaja mi sie byc najbardziej uniwersalne i takie wyposrdokowane rozmiarem patrzac na oferty sklepow. Wydaje mi sie, ze kupowanie dwoch jednakowych softow mija sie raczej z celem, przynajmniej na poczatku - z czasem zaczne to wszystko ogarniac i wtedy bede mogl podjac decyzje czego mi jeszcze brakuje. A moze do całych sylwetek cos w rodzaju 30x160cm?Wiem na pewno, ze do soft'ów dorzuce grid'a.

    Zastanawiam sie tez w ktorego producenta soft'ow uderzyc. Biorac pod uwage plenerowe zastosowanie oswietlenia fajnie by bylo aby dalo sie je w miare sprawnie rozkladac. Jak to wyglada w przypadku softbox'ow oferowanych przez Quantuum? A moze Fripers?



    3. Beauty-dish
    Podobno niezbędnik kazdego studia. W plenerze ta zasada rowniez obowiazuje? Ale nawet jesli nie, to słoneczko raczej znajdzie sie na moim wyposazeniu. Pytanie jedynie o rozmiar? 70-80cm?



    4. Parasolki
    Drogie nie sa, wiec moze od razu 2 srebrne + 2 białe? Nie mam pojecia ktora wersja bedzie bardziej uzyteczna. Pojawia sie rowniez pytanie czym ja przymocowac? Do systemówek polecany jest uchwyt z FunSports, ale cos mi sie nie wydaje aby dalo sie do tego przytwierdzic lampe studyjna A moze Quantuum ma wbudowany uchwyt?



    5. Statyw
    Quantuumowy Air 260 wydaje sie zbierac pozytywne opinie i raczej wystarczy. Oczywiscie mam w pamieci dodatkowe obciazenie statywu w przypadku zdjec w plenerze co by nie bawic sie w puszczanie latawcow sprzetem studyjnym.



    6. Wyzwalacz i odbiorniki
    Yongnuo RF-602 vs Phottix Aster vs Pixel Knight TR-332

    Ostatnia opcja najdrozsza, ale zdaje sie, ze synchronizuje krotkie czasy migawki. Bo raczej nie mam co liczyc na wyzwalanie lampy fotocela w plenerze




    Hmm.. to chyba wszystko na poczatek. Co pominalem, bez czego ciezko bedzie mi sie obejsc w czasie sesji?
    Ostatnio edytowane przez Czacha ; 11-03-2011 o 16:57

  2. #2
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie

    EDIT: Takie małe podsumowanie tego co da się wyczytać w tym wątku odnośnie zestawów plenerowych

    Dodałem ceny niezbędnych rzeczy (statywy, soft 80x120 + grid, okta fripers 120 + grid, wyzwalacze chinskie) i wychodzi co następuje (ceny za 2 lampy):

    1. zestaw QUANTUUM R+ Dual Power 600Ws - ok. 4100zł

    W zestawie od producenta dostajemy jedynie lampy z zasilaniem, zatem dodatki należy dokupić samemu. Minusem jest czas działania na akumulatorach (do 100 błysków), wiec na pewno trzeba dokupić ze dwie sztuki zapasowe (nie uwzględnione w cenie). Plusem natomiast jest cena takiego zestawiku. Rozmiar lamp typowo studyjny.



    2. zestaw QUANTUUM R+ 600 Digitall - ok 5500zł

    Ten zestaw różni się od poprzedniego tym, że lampy nie posiadają opcji zasilania z dwóch źródeł, wiec trzeba do nich dokupić zasilacz plenerowy, najlepiej 2400W. Uwzględniłem więć cenę zasilacza za ok. 2tys zł + 300-400 zł na dodatkowa baterię. Z dwiema bateriami wystarcza na ok. 350-400 błysków (pełnej mocy) dwiema 600-tkami. Również we własnym zakresie należy dokupić niezbędne akcesoria (uwzględnione w cenie). Minus to olbrzymie rozmiary i waga. W plener konieczni tragarze.



    3. zestaw FOMEI Panther - ok 5600zł

    Pierwszy w zestawieniu kompaktowy zestaw do błyskania w plenerze. Na plus rozmiary lampek oraz zasilacza który jest w zestawie. Niestety na minus jest to, że przy dwóch lampach nie wyciągnie się z nich więcej niż 300Ws na każdą, co sprawia że w słoneczny dzień za dużo nie zwojujemy. Nie da się również wymieniać akumulatora w zasilaniu, zatem 150błysków i do ładowania. Owszem mozna dokupic dodatkowe zasilanie ale kosztuje ok 500EUR. W zestawie od producenta brak niezbędnych dodatków, wiec trzeba dokupić to samo w zestawie 1 (statywy, softy, wyzwalacze uwzględnione w cenie).




    4. zestaw ELINCHROM BX-Ri 500 Set To Go - ok 6400zł

    Dwie lampki 500Ws. Plusem a zarazem minusem tego zestawu jest jego markowość z ktorej wynika konieczność korzystania z drogiego osprzętu. Można pokusić się o przejsciówki dostępne na ebay'u i kombinować z rozwiazaniami bowensowskimi. W zestawie jest wyzwalacz Skyport, zaś lampy maja wbudowane odbiorniki. Są też statywy oraz softboxy (niewielkie, ok 60cm i nie mam pojęcia czy to te szybko rozkładalne?). Niezbędne jest dokupienie zasilacza plenerowego z dodatkową bateria, ale to już zostało uwzględnione w cenie. Minusy? Rozmiary...



    5. zestaw FOMEI Travel Pack - ok 7200zł

    W zestawie są dwie lampy 600Ws, zasilacz plenerowy, statywy oraz parasolki, ale dodałem do ceny softboksa 80x120 z gridem oraz okte, wyzwalacze i dodatkową baterię aby mieć 350-400 błysków w plenerze. Wyglada nieźle, ale znowu potrzebujemy tragarzy..



    6. zestaw ELINCHROM Ranger Quadra - ok 8200zł

    Najbardziej kompaktowy zestaw studyjno-plenerowy. Mocą nie zabija - 2x 400Ws, a przy dwóch lampach z jednego zasilacza moc dzielona jest na obie - 2gie zrodlo blyska jedynie z moca 33% zas pierwsze 66%. Trzeba też kombinować z przejsciówkami na bowensa, chyba że ktoś ma ochote na softobksy po tysiaku i więcej Z reszta nawet do podpiecia elinchromowskich modyfikatorow potrzebujemy adaptera za ok. 250zl. Na plus wbudowane odbiorniki Skyport. Dodatkowa bateria 450zł. Idealne gabaryty plenerowe...





    Najbardziej poręczny jest zestaw nr 6 oraz 3, ale jako że przy 2 głowicach moc jest dość mocno ograniczana chyba nie są tak bardzo plenerowe jak by się wydawało Ogladajac zdjecia na necie ludziom udaje sie przebic slonce, ale najczesciej lampy stosowane sa jako swiatlo wypelniajace lub pracują nimi w cieniu.

    Pozostałe zestawy to kobyłki, zwłaszcza te do których trzeba targać zasilacz 2400W. Najbardziej po środku wydaje się być Quantuum ze swoimi DualPowerami ... no i cenowo wypada najatrakcyjnie. Dlatego w plener albo Quantuum albo Ranger Quadra..
    Ostatnio edytowane przez Czacha ; 30-03-2011 o 11:02

  3. #3
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    Krakówek
    Posty
    352

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czacha Zobacz posta
    2. Softbox
    Temat modelowania światła jest cholernie szeroki. Nie jestem w stanie i nie chce na dzień dobry kupowac całego asortymentu sklepowego, więc musze cos wybrac na poczatek.

    Moze glupie pytanie, ale czy w zestawie z lampa bede mial odpowiednie mocowanie? Zdaje sie ze zwie sie to typem 'bowensowskim'?

    Myslałem o tym aby zaopatrzyc sie w jednego soft'a o rozmiarze 80x120cm i do tego octa 120cm. Nie wiem dlaczego, ale te rozmiary wydaja mi sie byc najbardziej uniwersalne i takie wyposrdokowane rozmiarem patrzac na oferty sklepow. Wydaje mi sie, ze kupowanie dwoch jednakowych softow mija sie raczej z celem, przynajmniej na poczatku - z czasem zaczne to wszystko ogarniac i wtedy bede mogl podjac decyzje czego mi jeszcze brakuje. A moze do całych sylwetek cos w rodzaju 30x160cm?Wiem na pewno, ze do soft'ów dorzuce grid'a.

    Zastanawiam sie tez w ktorego producenta soft'ow uderzyc. Biorac pod uwage plenerowe zastosowanie oswietlenia fajnie by bylo aby dalo sie je w miare sprawnie rozkladac. Jak to wyglada w przypadku softbox'ow oferowanych przez Quantuum? A moze Fripers?
    Sa okty rozkladane podobnie jak parasolki - i proponuje Ci w nie zainwestowac pieniadze, zamiast w zwykle wersje. Inaczej szlag Cie trafi, jak za kazdym razem bedziesz musial skladac i rozkladac softboxa/okte

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar marekb
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Wadowice,Kraków
    Posty
    2 273

    Domyślnie

    okty rozkładane w 4sekundy, też planuję przebudowę lecz ten zestaw quantum to kich ponoć lampa ładuje sie 5-5,5s, nie ma na to czasu.

  5. #5
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie

    Mówiąc o rozkładanych oktach zapewne macie na myśli produkty Fripers.

    Ale z tym czasem ładowania to mnie troche zmartwiłeś Marku .. rozumiem ze to czas ladowania dla pełnej mocy? Jest jakas alternatywa w podobnym przedziale cenowym?

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar marekb
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Wadowice,Kraków
    Posty
    2 273

    Domyślnie

    nadajniki i odbiorniki: ludzie się pixeli wyzbywają. Jakos nie mogę się przekonać do pocketów i ich ograniczeń i jakoś wole manual i 1/200 synchro na skajach ( od 3 lat i 100% pewności gdy naładowane nawet przy 150m). a i krótkie czasy mi nie potrzebne i na otwarte szkło są proste sposoby.

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    40

    Domyślnie

    zwykłe phottixy odbiorniki moge ci sprzedaz w ilsoc 3 szt za jakies psie pieniadze, zguniłem nadajni, a i kupiłem pockety

  8. #8

    Domyślnie

    mam tą oktę tylko 150cm rozkładanie i składanie jest rewelacyjne
    trwałość - prawdopodobnie jak parasolka, ta sama budowa
    u mnie jak na razie bez oznak zużycia
    A może masz tam jeszcze telefon bez drutu...? - Podróż za jeden uśmiech - 1971

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar marekb
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Wadowice,Kraków
    Posty
    2 273

    Domyślnie

    parasolek zniszczyłem już chyba 6, głównie przez ich upadanie od wiatru i raz od wyłamania drutów przez wiatr w Holandii. Koszt jednostkowy jednak mały kilkadziesiąt zł więc wyrzucasz i kupujesz nowe okta trochę, trochę droższa i tu bez asystenta się nie obędzie, no i też cięższa więc samemu sobie jej jedną ręką na patyku nie potrzymam.

  10. #10
    Uzależniony Awatar Sławek
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Częstochowa
    Wiek
    61
    Posty
    968

    Domyślnie

    Za z kolei mam z oktą inny zgryz. Mianowicie nie znoszę tego mętnego bliku w oczach jaki daje duża okta. Przy softboxie bliki w oczach są ostre i poprostu ładne jak by się światło z okien w oczach odbiło z a okty mętne plamy jak u ślepca.

Strona 1 z 57 1231151 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •