Strona 2 z 9 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 83

Wątek: Jak wybrać fotografa ślubnego

  1. #11

    Domyślnie

    Wojtek !!! najszczersza prawda - prawdziwa , czytałem z otwartą gębą , że ktoś się odważył napisać taki post.
    Jedynki Piątki eLki i duperelki

  2. #12
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wojtek Zobacz posta
    Muszę przyznać, że podziwiam pary młode, którym w dzisiejszych czasach przyszło szukać fotografa ślubnego.
    Twój wywód jest niewiarygodny. Po pierwsze jest napisany z tezą, której nawet nie ukrywasz, bo piszesz o niej wprost w drugim zdaniu: że zdjęcia ślubne są robione przez ludzi, którzy nie mają lepszego pomysłu na życie (półgłówków? osoby bez talentu? kogo konkretnie?). Po drugie pomimo sążnistych akapitów nie mówisz, kogo polecasz, tylko kogo nie polecasz. Selekcja negatywna może i jest ciekawa, ale nikogo nie przybliży do dokonania satysfakcjonującego wyboru. Po trzecie - jaki jest sens pisać coś takiego na forum sprzętowym, gdzie raczej nie będzie osób nie wiedzących jak wybrać fotografa na ślub? Jak dla mnie jest to pisanie dla samego pisania, chociaż spostrzeżenia masz cenne. Mam jednak wrażenie, że rzecz jest napisana po prostu w poczuciu zawodowego niespełnienia.

    A marudzenie, że klienci biorą najtańszego, jest już zupełnie bez sensu - bo to oczywista prawda. Większość ludzi nie ma dość umiejętności/wykształcenia/wyczucia, by rozróżnić zdjęcie wykonane z pomysłem, od pstryknięcia. Na rynku, gdzie jest tak wielu graczy, wybiera się więc takiego, który zyska sympatię, który zaproponuje korzystną cenę i tak dalej - czyli na bazie takich kryteriów, które mają niewiele wspólnego z samymi zdjęciami. Oczywiście jest też miejsce dla fotografów, którzy wiedzą co robią i znajdują dobrze płacących zlecających. Sztuka polega na znalezieniu takiej oferty, z której będzie się po prostu zadowolonym.

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar Sergiusz
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    mazowiecka wioska
    Posty
    2 708

    Domyślnie

    Takich tekstów w sieci jest sporo: http://www.fotofanklub.pl/index.php?...ony&Itemid=189

    W sumie żadna wielka rewelacja.
    Nie ogranicza mnie wyobraźnia ponieważ jej nie posiadam.

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar marekb
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Wadowice,Kraków
    Posty
    2 273

    Domyślnie

    Wojtek, jest kilka detali w tekście z którymi się nie zgodzę, delikatnie mówiąc lecz nie o szczegóły tu chodzi. Siedzisz, w stołek pie..sz więc ci wybaczam Zwłaszcza co do niektórych technik fotografowania piszesz delikatnie mówiąc nieprawdę (od dołu od góry). Qrna, zaraz znajdę u ciebie na stronie przykłady Wg mnie nie należy się trzymać ram i w nich zamykać, ograniczać. Fakt, upiększanie przez dziwne kadry często śmiesznie wychodzi, zwłaszcza gdy zdjęcie nic sobą nie przedstwia ( podobnie jak w PSie upiększanie ). Co do szaro-szarych to często z negatywu takie mi wychodzi bo o to mnie chodzi. W końcu jednak coś się przyjmuje jak choćby skosy (nie te pod kątem 45st bo się w ciasnym obiektywie postać nie mieści), które kiedyś były ewidentnym błędem i tak się nie fotografowało. Kiedyś tak się nie fotografowało. W końcu nie jesteś prorokiem i sam nie wiesz co za 5-10 lat będzie kiczem i co będzie wywoływało śmiech jak teraz steropianowe kolumienki i tło z piramidami i lwem czy tygrysem wyskakującym zza nich na tle, a co się przyjmie jako art. lub jako pamiątka nie wywołująca pogardliwego uśmiechu u syna czy wnuka. Nie wiesz czy tekstury, ziarno ( tu wg mnie predzej ) pozostanie cool. W końcu na dobrą sprawę nie wiadmomo do końca czy fotoalbumy wyprą tradycyjne jak już kiedyś płyta kompaktowa wyparła winyl, a teraz ją przestają produkować bo mamy internet i inne rodzaje pamięci??

  5. #15

    Domyślnie

    Strideer - to że ktoś nie ma lepszego pomysłu na życie, nie znaczy że jest od razu półgłówkiem. Ja przynajmniej bałbym się tak szybko osądzać ludzi.
    Marku, jeżeli chodzi o szczegóły to prawda jest taka, że każdy z wymienionych błędów popełniłem sam osobiście. Mało tego, popełniał je będę jeszcze niejednokrotnie. Wszystko czego się czepiam to tylko nadużywanie pewnych technik i próba tworzenia z tego nadużycia swojego stylu. Nowe trendy? Co się przyjmie co nie? Tym niech się przejmują Ci którzy idą za modą

  6. #16

    Domyślnie

    marekb: mysle ze w oczywisty sposob w tekscie musialo dojsc do pewnych urposzczen- bo to tylko 3 strony tekstu A4. Jesli takie tezy bez glebszego wyjasnienia bylyby zawarte w szerszej publikacji- to mysle ze warto byloby to korygować i sie tego czepiać.

    Tekst ma wywolywac jak dla mnie dyskusje (co robi, np na forum repoglamour raczej tylko krytyka i to mocna), sklaniac do myslenia.

    na koniec tekst, ktory czasem przytaczam:
    "od ponad półtora wieku każda epoka ma swoje rzemiosło fotograficzne, ktore u wspolczesnych często wywoluje zażenowanie" Nowicki
    Regulamin pkt8.Zakaz kryptoreklamy

  7. #17
    Coś już napisał Awatar Inka
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Podhale
    Wiek
    49
    Posty
    67

    Domyślnie

    Podoba mi się stwierdzenie

    "Na rynku są różni fotografowie, z przeróżnym podejściem robiący bardzo różne zdjęcia."

    Natknęłam się kiedyś na podobne - "Każdy człowiek jest różny i różni się od drugiego" i nigdy dotąd nic nie zachwiało mojej wiary w jego prawdziwość

    ... na forum jest wiele osób, które mają ślub za sobą. Robił ktoś ankietę? Czy wracają do zdjęć ślubnych? Jak często? Co by chcieli zmienić?
    :wink:

  8. #18
    Uzależniony Awatar pawciolbn
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Lublin
    Wiek
    42
    Posty
    653

    Domyślnie

    przebrnąłem.. ale miałem zrezygnować po 3 akapicie - bo... zmęczyłem się składnią i nawijaniem makaronu nie na temat - owszem kilka tez i stwierdzeń jest trafnych. Sam wybieram fotografa dla siebie na ślub i kilku mogę lub nie polecić, co czynię wobec znajomych, którzy też szukają.

    Swoją drogą procentowo ujmujesz ile osób robi takie zdjęcia. Ja temat odwrócę i pociągnę dyskusję w inną stronę zadając pytanie - Jak PM wybierają fotografa? Jeśli wybierają tak jak moi znajomi w większości, to nie ma co się dziwić, że tyle osób (i Krysia z kasy i listonosz, a i pan Jacek z warsztatu) zajmują się fotografią. Otóż wielu młodych właśnie w opisany na początku przez autora sposób wybiera fotografa - ile? jaka cena? czy wolne? Ostatnio w pracy dyskutowaliśmy na temat tego, jak wykreować fotografie ślubne, żeby nie były dla PM tylko takimi "...żeby coś tam było..", ale by stawały się czymś równie ważnym jak stół wiejski, orkiestra itp. elementy tego dnia.

    Po tym jak sobie odpowiemy na zadane przeze mnie pytanie określimy własne podejście - albo jesteśmy plastyczni i bez poczucia własnej wartości i bierzemy jak leci PM i dajemy im to co chcą - tanio, dużo, akceptowalnie, albo oferujemy coś oryginalnego, niepowtarzalnego, wykonanego z zaangażowaniem i dobrze technicznie.
    5D+BGE4 | 5DII+BGE6 | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | 135/2L | Helios 2/58 | Metz58AF2.. kupa stafu i brak czasu... przerobiłem: 40D | 50D+BGE2N | 24-105/4L | 18-55 IS | 55-250 IS | 17-55/2.8 IS | 100-400L | S150-500 OS | S300-800HSM | 430EXII...

  9. #19
    Dopiero zaczyna Awatar kossa8
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    35
    Posty
    24

    Domyślnie

    mimo wszystko fotografów ślubnych jest multum i niektórzy naprawdę są bardzo słabi. Najczęściej dlatego że najpierw mają pomysł by robić zdjęcia na weselach, a potem, w trakcie pracy uczą się do czego aparat służy.
    canon 5dmkll l canon 40d l canon 350d l 24-105mmL 4f l 50mm 1,4f l tamron 17-50mm l 580exll

  10. #20
    Początki nałogu Awatar photographus
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    58
    Posty
    434

    Domyślnie

    1. Jeżeli to poradnik dla przyszłych PM, to po kiego grzyba zamieszczać go na forum dla fotografów? Po to, aby każdy poczuł wyrzuty sumienia jaki to jest cienias, czy żeby piał z zachwytu nad przenikliwością kolegi Wojtka?
    2. To o czym kolega Wojciech napisał i przez co z trudem przebrnąłem, ułożyłem w swojej łepetynie parę lat temu, więc żadna to dla mnie nowość.
    3. Co "fotograf" to inne teorie nt. fotografii ślubnej - gdy o tym pomyślę, mam cofkę jak "królik po dopalaczach".

    W tym zawodzie ZAWSZE wyznacznikiem "wzięcia" fotografa będzie jego stawka za ślub i zapchany terminarz. A jakie intencje przyświecają tym, którzy go (owego fotografa) wybierają - dynda mi koło .....jec
    pozd®ówka
    regulamin pkt 8

Strona 2 z 9 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •