Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 114

Wątek: 50D - mikroregulacja działa nieliniowo??

  1. #1
    Początki nałogu Awatar Fakungio
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    48
    Posty
    297

    Domyślnie 50D - mikroregulacja działa nieliniowo??

    Witam.

    Zauważyłem dziwne zachowanie mikroregulacji. Objektyw Sigma 50mm 1.4 EX.
    Objektyw w punkt trafia na +7 i o dziwo troszkę mniej dokładnie na +2. Pośrednie wartości od +3 do +6 wychodzą bardziej nieostre.
    Na chłopski rozum to powinno być coraz ostrzej od +2 do +7, a tak nie jest.

    Czy macie podobne spostrzeżenia?

    Pozdrawiam
    Canon 50D + EF 24-105 f/4 L+ Sigma 50mm 1.4 EX DG

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    181

    Domyślnie

    mam tez mikroregulacje w 50d i stwierdzam, ze.......... jakby jej nie bylo by bylo prosciej bo tak wprowadza do glowy burdel przy ustawianiu jak obiektyw nie ostrzy w punkt na 0 mikroregulacji jakby jej nie bylo to by wiadomo bylo, ze dany obiektyw ma BF/FF czlowiek by nie kombinowal tylko bral najbardziej pasujacy obiektyw 3 obiektywy musialem ustawiac na +9 -+12 a teraz ostatni na -3 i badz tu madry czy cos ze szklem nie tak czy z psychika i czlowiek za bardzo kombinuje
    50D/400 D /T 17-50 2.8 / C 50 1.8 / C 85 1.8 / 580Ex II i reszta gratow

  3. #3
    Początki nałogu Awatar Fakungio
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    48
    Posty
    297

    Domyślnie

    Jakby jej nie było to obiektyw za 2 tysiące poszedłby w odstawkę bo przy przesłonach od 1.4 do 1.8 narastałaby frustracja że tak drogi obiektyw może nie trafiać w punkt. Teraz trafia przy ustawieniu +7 ale co dziwne przy ustawieniu +6 nie a +2 tak
    O co tu chodzi...
    Canon 50D + EF 24-105 f/4 L+ Sigma 50mm 1.4 EX DG

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 408

    Domyślnie

    A przy +7 trafia zarówno z bliska jak i z daleka? Bo jak ustawiłem 50/1,8 aby ostrzył w punkt z 2m to 10m już mocno nie trafiał.

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    55
    Posty
    280

    Domyślnie

    Właśnie problem chyba występuje w przypadku, który opisał Przemek. Ja też próbowałem regulować 50/1,8 i jakoś nie do końca mnie to przekonuje :-). Ustawię dobrze na np. 2 czy 3 m, to nie ostrzy dalszych planów. A jak ustawię że ostrzy na 10-15 m to z kolei pojawia się problem z małymi odległościami. Ale może ja coś źle robię, nie ukrywam też że aż tak dogłębnie tematem się nie zajmowałem...
    300V, 50D, S 17-50/2,8, S 70-200/2,8, czarny plecaczek, którego nie noszę ;-)

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 408

    Domyślnie

    No to albo obydwoje źle robimy albo jednak coś w tym jest

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    55
    Posty
    280

    Domyślnie

    Szkoda że nie mam innej stałki, to bym popróbował. W tej kwestii czytałem też trochę opinii i podobno jeszcze większy problem jest z zoomami. Jak ustawisz na krótkim końcu, to długi się rozjeżdża, jak na długim to z kolei krótki ucieka...
    Na na dniach zamierzam kupić 85/1,8, ale wypróbuję kilka w sklepie, w domu dokładnie oblukam, a następnego dnia wrócę i kupię najlepszy... Mam nadzieję że trafię na egzemplarz bez felerów...
    300V, 50D, S 17-50/2,8, S 70-200/2,8, czarny plecaczek, którego nie noszę ;-)

  8. #8
    Bywalec Awatar bob_
    Dołączył
    May 2010
    Miasto
    woj. opolskie
    Wiek
    48
    Posty
    150

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    A przy +7 trafia zarówno z bliska jak i z daleka? Bo jak ustawiłem 50/1,8 aby ostrzył w punkt z 2m to 10m już mocno nie trafiał.
    Było już, chyba nawet u nas an forum. Jedna z hipotez (bo nie wiem czy to reguła, ale wielu stwierdza że mikroreg. AF też "pływa"...):

    http://www.foto.com.pl/obiektywy-sp/...ow-cz2?start=1

    ...
    piątka, trochę szkła i gadżety

  9. #9
    Początki nałogu Awatar Fakungio
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    48
    Posty
    297

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    A przy +7 trafia zarówno z bliska jak i z daleka? Bo jak ustawiłem 50/1,8 aby ostrzył w punkt z 2m to 10m już mocno nie trafiał.
    Kupiłem ten obiektyw do bliższych planów i mnie bardziej zależy na uwydatnieniu szczególików, ale z dużych odległości robiłem tylko że przesłonę ustawiałem od 2.8 w górę. Wtedy trafia bez problemów. Po co zresztą 1.4 do szerszych kadrów..
    Canon 50D + EF 24-105 f/4 L+ Sigma 50mm 1.4 EX DG

  10. #10
    Uzależniony Awatar Qbexus
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    562

    Domyślnie

    Jak się ma obiektyw to fajnie by było żeby ostrzył i z bliska i z daleka a tak nie jest po zastosowaniu mr. W studio to się przydaje stawiam aparat na statywie ustawiam af żeby trafiał w punkt i jest o.k ale jak wyjdzie się ze słoikiem na powietrze to już dramat. Czyli mr. to takie doraźne rozwiązanie zanim obiektyw pojedzie na Żytnią.

Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •