Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: --samyang na FF-- ucinanie osłony w samyangu

  1. #1
    Dopiero zaczyna Awatar vestel
    Dołączył
    Aug 2005
    Miasto
    Rzeszów
    Wiek
    42
    Posty
    18

    Lightbulb --samyang na FF-- ucinanie osłony w samyangu

    Nadszedł czas, aby chwycić za szlifierkę kątową i pozbawić mojego fisha osłony przeciwsłonecznej

    Przejdźmy zatem do operacji: "Okrajanie Samyanga"

    W pierwszej fazie należy odkręcić górną, wypukłą soczewkę (mocowaną na gwincie). Wystarczy szpikulec lub gwoździk umieścić w jednym z dwóch otworków na obrzeżach pierścienia mocującego soczewkę i odkręcić przeciwnie do ruchów zegara. Po odkręceniu wyciągamy zmontowany zestaw przednich soczewek.


    Naszym oczom ukazuje się wewnętrzna część obiektywu, którą należy zakryć na czas piłowania osłony, aby nie dostały się tam opiłki plastiku. Ja zastosowałem zwykłą taśmę papierową, aby nie zostały żadne ślady po kleju.


    Dodatkowo tą samą taśmą papierową okleiłem cały obiektyw z zewnątrz, aby kurz czy pył nie dostał się pod pierścienie ostrości i przysłony.

    Teraz pozostaje już nam odciąć osłonę przeciwsłoneczną piłą, szlifierką lub czym tam chcemy (plastik jest w miarę podatny na wszelkie sposoby piłowania czy cięcia) i wyrównania cięcia pilnikiem i papierem ściernym.

    Po przedmuchaniu obiektywu i ściągnięciu zabezpieczeń z taśmy nadszedł czas na nakręcenie soczewki. Tutaj radzę uważać, gdyż bardzo łatwo jest źle wkręcić soczewki, a gwint do trwałych raczej nie należy. Dlatego warto precyzyjnie i z czuciem wkręcić przednią soczewkę.

    Zapytacie po co ta cała zabawa w okaleczanie samyanga?

    Otóż po to, aby uzyskać taki obrazek na pełnej klatce canona 5D Mark II (i uzyskaniu obrazu o kącie 180 stopni zarówno w poziomie jak i po przekątnej klatki -tory kolejowe są normalnie proste a tu widzimy zarówno ich początek jak i koniec na jednym zdjęciu

    Dla porównania te same zdjęcie wykonane samyangiem z okrojoną osłoną przeciwsłoneczną na canonie 5D Mark II

    oraz samyanga z oryginalną osłoną na canonie 5D Mark II
    Trochę szkiełek + Canon 5D Mark II.

  2. #2

    Domyślnie

    Wiem że robię wykopki, ale dałoby radę poprawić linki do zdjęć bo nic nie widać.
    pudelko z dziura

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Tarnowskie Góry
    Wiek
    48
    Posty
    45

    Domyślnie

    tylko po co ta szlifierka skoro wystarcza dwa śruboręty....
    tu moje wypociny [ youtube.com/watch?v=t62ALTnpJ7Y&feature=youtu.be ] - operacje ze złożeniem wszystkiego trwała około 1h - pierwsze składanie.... Należy zwrócić uwage na dwa elementy: kulka przy spowalniaczu pierścienia przesłony - lepiej jej nie zgubić, oraz na sposób montażu blaszki - przekładni przesłony. Tak więc śrubokręty w dłoń
    5Dmk2,300D,S8,S85,Tokina12-24,c17-40,c50/1.4, c580mk2, c580mk1,Nissin di622,Kit

  4. #4
    Coś już napisał Awatar drac
    Dołączył
    May 2011
    Miasto
    Bytów
    Posty
    61

    Domyślnie

    bryq ciekawe rozwiązanie mógłbyś jakieś sample wrzucić wykonane tym obiektywem ?
    Canon 5D, C50/1.4, METZ 58

  5. #5
    Uzależniony
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    71
    Posty
    634

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bryq Zobacz posta
    tylko po co ta szlifierka skoro wystarcza dwa śruboręty....
    tu moje wypociny [ youtube.com/watch?v=t62ALTnpJ7Y&feature=youtu.be ] - operacje ze złożeniem wszystkiego trwała około 1h - pierwsze składanie.... Należy zwrócić uwage na dwa elementy: kulka przy spowalniaczu pierścienia przesłony - lepiej jej nie zgubić, oraz na sposób montażu blaszki - przekładni przesłony. Tak więc śrubokręty w dłoń
    Ale nie pokazałeś ile zostało Tobie części na złożenie drugiego obiektywu! No i dowodu na to, ze ten, który złożyłeś do czegoś się nada!?

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Tarnowskie Góry
    Wiek
    48
    Posty
    45

    Domyślnie

    No części zbyt dużo sie nie ostało - w kazdym razie drugiego szkla nie będzie
    sample tu: https://picasaweb.google.com/1150679...IXiu4Kqz9yP3gE

    ps. to czarne na dole i po prawej na zdjciu z mostu to gowica pano
    Ostatnio edytowane przez bryq ; 19-01-2012 o 15:04
    5Dmk2,300D,S8,S85,Tokina12-24,c17-40,c50/1.4, c580mk2, c580mk1,Nissin di622,Kit

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •