Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 71

Wątek: 430 EX II - Pytanie o baterie.

  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szogun Zobacz posta
    Ja też coś takiego widziałem, ale to raczej była własnoręczna robota.
    Nie, Nikon robił taki pojemnik na piątą baterię np. do SB-800 i był standardowo dołączony z nową lamą. Z tą piątą baterią lampka ładuje się znaacznie szybciej.
    Pozdrawiam serdecznie!

    Arkadiusz Stopa

  2. #22
    Dopiero zaczyna Awatar 19Urban94
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Poznań - WLKP
    Posty
    37

    Domyślnie

    To sie nazywa grip... :P
    Pozdrawiam, Rafał
    |C350D|C18-50 3.5-5.6|C50 1.8|Pozostałe graty

  3. #23
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    55
    Posty
    485

    Domyślnie

    Dziękuję stopie za skomentowanie moich wywodów.

    Wprawdzie uzupełniłem wcześniej swoje nieprecyzyjne stwierdzenie o "lepszości" baterii, sprowadzając tę lepszość do zaopatrywania kondensator za pośrednictwem przetwornicy w ładunek o większej energii (energii, nie mocy) co miałoby wynikać ze wzoru na energię ładunku kondensatora przy założeniu, że wyższe napięcie podane na przetwornicę spowoduje naładowanie kondensatora proporcjonalnie wyższym napięciem.

    To co napisałem, pokrywało się z moimi subiektywnymi odczuciami, że lampa ładowana bateriami błyska lepiej (znaczy dłużej) przy zdjęciach seryjnych.

    Postanowiłem zweryfikować swoje subiektywne odczucia obiektywnym testem.
    Test polegał na sprawdzeniu, ile prawidłowo naświetlonych zdjęć kolejno w serii można wykonać z jednego naładowania lampy akumulatorami, a ile przy lampie ładowanej bateriami.

    Prosta metodologia testu przedstawia się następująco :

    • umieszczenie aparatu na statywie (stały kadr, w stałym świetle zastanym),
    • tryb M; f/5.6; 1/200 sek.; ISO400,
    • niewielka odległość od obiektu i niedoświetlenie światła zastanego na poziomie - 2,5 EV, po to, żeby możliwie dokładnie skwantyfikować energię zgromadzoną w kondensatorze ilością oddanych błysków lampy,
    • lampa 430EX skierowana na wprost obiektu,
    • wykonanie czterech serii po kilkanaście zdjęć z prędkością 6,5 fps :
      • lampa w E-TTL (FEC: +2/3 EV) ładowana akumulatorami Eneloop,
      • lampa w E-TTL (FEC: +2/3 EV) ładowana bateriami GP Ultra Alkaline,
      • lampa w M (1/16 mocy) ładowana akumulatorami - Eneloopy,
      • lampa w M (1/16 mocy) ładowana bateriami - GP Ultra Alkaline,
    • baterie - nowe, akumulatory - w pełni naładowane.


    Poniżej wyniki przeprowadzonego testu :


    Wyniki tego testu w najmniejszej mierze nie potwierdzają moich subiektywnych odczuć. Baterie nie dają więcej błysków w serii od słabszych napięciowo akumulatorów. Ba, akumulatory ładują kondensator szybciej, co przekłada się na mniejsze "dziury" po wypstrykaniu się kondensatora z pierwotnego ładunku.

    Wniosek : UŻYWAĆ DOBRYCH AKUMULATORÓW !
    Pozdrawiam,
    Pirx

  4. #24
    Bywalec Awatar Tomeksad2
    Dołączył
    May 2008
    Wiek
    59
    Posty
    211

    Domyślnie

    Jest jeszcze kwestia ekonomii. Myślę, że przy nawet sporadycznym używaniu lampy lepiej opłaca się używać aku niż baterii. Mi lampa wcina enelopy po ok 600-700 błyskach. Ciekawe na ile starczyłyby baterie.
    W planach 5D Mk VII, 35 1,4L Mk IV, 85 1,2L Mk V, 135 2L Mk IV.

  5. #25
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 424

    Domyślnie

    Bo od napięcia zasilania ważniejsza jest wydajność prądowa źródła bo to właśnie płynący prąd powoduje że przetwornica przetwarza napięcie i ładuje kondensator. Jeśli prądu będzie mało to ładowanie będzie słabe a z prawa Ohma wynika, że prąd równy jest ilorazowi napięcia i rezystancji czyli I=U/R. Im mniejsza rezystancja obwodu tym mniejszy prąd a co wpływa na rezystancję? Rezystancja wewnętrzna ogniw (mniejsza w przypadku akumulatorów) oraz jakość połączeń elektrycznych a więc czystość biegunów ogniw jak i blaszek i sprężynek w komorze baterii. Co do napięcia, akumulatory mają mniejszy spadek napięcia przy dużym poborze prądu. Co z tego że bateria ma znamionowo 1,5V kiedy pod obciążeniem napięcie to spada i z 6V robi się 5V albo i mniej? Z kolei akumulator NiMH ładuje się nawet do ponad 1,5V i dopiero pod znacznym obciążeniem dochodzi do znamionowych 1,2V.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Oczywiście im mniejsza rezystancja tym większy prąd.
    Ostatnio edytowane przez Przemek_PC ; 23-01-2011 o 18:42 Powód: Automerged Doublepost

  6. #26
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2010
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam
    Niedawno zakupiłem sobie błyskadełko i na razie zasilam je zwykłymi alkalicznymi bateriami, po lekturze tego wątku widzę, że najlepszym wyborem wśród akumulatorów będzie Sanyo Eneloop.
    Co sądzicie o tej opcji:
    http://allegro.pl/nowe-sanyo-eneloop...422640472.html
    A może wybrać po prostu wersję 2000 mAh.
    pozostaje jeszcze kwestia ładowarki, poradźcie jaką wybrać, oczywiście w dobrych proporcjach jakości do ceny
    pozdrawiam

  7. #27
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    22

    Domyślnie

    BC-700 wypada najtaniej, BC-900 to kolejna opcja, MH-C9000 bedzie najlepsza. Sam sie wlasnie zastanawiam co brac.

  8. #28
    Bywalec Awatar Tomeksad2
    Dołączył
    May 2008
    Wiek
    59
    Posty
    211

    Domyślnie

    Sam używam BC700 i eneloopy 2000 i jestem z tego duetu bardzo zadowolony. Nie potrzebuję dużej szybkości ładowania, bo i tak ustawiam na 200. Lampy często nie używam to zazwyczaj są w lampie ok. pół roku i jeszcze nie zawiodły. Aku starcza z moją lampą na ok. 600-700 błysków.
    W planach 5D Mk VII, 35 1,4L Mk IV, 85 1,2L Mk V, 135 2L Mk IV.

  9. #29
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    22

    Domyślnie

    Przy wiekszej pojemnosci aku bc-700 moze nie wystarczyc. Taki przynajmniej wniosek wyciagam po przejrzeniu tego: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic824118-60.html

  10. #30
    Bywalec Awatar ToleDo
    Dołączył
    Sep 2010
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    56
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez luki176 Zobacz posta
    Witam
    Niedawno zakupiłem sobie błyskadełko i na razie zasilam je zwykłymi alkalicznymi bateriami, po lekturze tego wątku widzę, że najlepszym wyborem wśród akumulatorów będzie Sanyo Eneloop.
    Co sądzicie o tej opcji:
    http://allegro.pl/nowe-sanyo-eneloop...422640472.html
    A może wybrać po prostu wersję 2000 mAh.
    pozostaje jeszcze kwestia ładowarki, poradźcie jaką wybrać, oczywiście w dobrych proporcjach jakości do ceny
    pozdrawiam
    Za cenę pięćdziesiąt parę złotych na alledrogo można znaleźć 8 x 2000aAh, czyli dwa komplety do błyskacza.
    Moim zdaniem nie warto przepłacać za nowość.
    Każdy ma takiego
    ToleDo
    na jakiego sobie zasłużył.

    500D +kit +sigma70-300 APO DG

Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •