Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 71

Wątek: 430 EX II - Pytanie o baterie.

  1. #11
    slv
    Guest

    Domyślnie

    eneloopy można też chyba kupić w kilku kolorach, fajna sprawa jak ma się kilka kompletów.

  2. #12
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    I co, na tych bateriach szybciej się ładuje? To trochę wbrew fizyce bo (dobre i niezużyte) akumulatory NiMH mają mniejszą rezystancję wewnętrzną niż baterie alkaliczne.
    Pewnie masz rację.
    Ale w praktyce lampa strzela energią z kondensatora.
    Przy serii, kiedy lampa błyska tylko częścią mocy, więcej błysków daje kondensator lepiej naładowany.

    Pisząc, że baterie ładują lampę szybciej źle się wyraziłem. One ładują ją po prostu lepiej.
    Pozdrawiam,
    Pirx

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar axk
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    SK
    Posty
    2 027

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pirx Zobacz posta
    Pisząc, że baterie ładują lampę szybciej źle się wyraziłem. One ładują ją po prostu lepiej.
    A co to znaczy "lepiej ładować lampę"?
    EOS + Speedlite

  4. #14
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    33

    Domyślnie

    nic sie nie dzieje jezeli sa 1,2v.mozna uzywac baterii o symbolu-NI-MH,albo litowych AA.pozdrawiam i milego pstrykania.(nowe zawsze cieszy)

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 307

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axk Zobacz posta
    A co to znaczy "lepiej ładować lampę"?
    zapewne "ładować do wyższego napięcia" - bo w sumie baterie dają łącznie 6V, a akumulatorki tylko 4.8V (20% niżej!).

    niemniej jednak IMHO na wejściu każdej nowoczesnej lampy błyskowej jest przetwornica ładująca kondensatory zdecydowanie wyższym napięciem (rzędu 300-400V) i ona daje sobie dobrze radę niezależnie od tego, czy będzie zasilana napięciem 4, czy 5, czy 6V.


    Cytat Zamieszczone przez slv Zobacz posta
    eneloopy można też chyba kupić w kilku kolorach, fajna sprawa jak ma się kilka kompletów.
    tak, ale to była chyba tylko jakaś edycja urodzinowa enelopów.
    chyba, że ktoś wie, gdzie teraz można kupić to kolorowe wydanie?
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  6. #16
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axk Zobacz posta
    A co to znaczy "lepiej ładować lampę"?
    W zasadzie mxw z grubsza odpowiedział na to pytanie, ale pozwolę sobię uściślić odpowiedź :

    • kondensator lampy jest ładowany do napięcia rzędu kilkuset woltów ze źródła prądu stałego (baterie, akumulatory) za pośrednictwem przetwornicy napięcia,
    • akumulatory dają na wejściu przetwornicy maksymalnie 4 x 1,2 V =4,8 V; biorąc pod uwagę fakt, że zwykle stosowane akumulatory Ni-Mh charakteryzują się sporym spadkiem napięcia pod obciążeniem (do 0,9-1 V) można przyjąć, że na wejściu przetwornicy dają one napięcie rzędu 4 V,
    • świeże baterie alkaliczne dają 4 x 1,5 V = 6 V i generowane przez nie napięcie w praktyce niewiele spada pod obciążeniem (taka ich natura),
    • przetwornica ma zazwyczaj stałą przekładnię, co oznacza że przyłożenie do niej napięcia 6 V z baterii daje na wyjściu napięcie o 50 % wyższe od wygenerowanego za pomocą 4 V z akumulatorów,
    • kondensator o stałej pojemności C jest w stanie zgromadzić energię W=(C*U^2)/2, gdzie U jest wartością napięcia. To oznacza, że energia zgromadzona w kondensatorze jest wprost proporcjonalna do KWADRATU NAPIĘCIA ŁADOWANIA. Z tego wynika, że baterie ładują kondensator ponad dwukrotnie większą energią niż akumulatory.

    Co do większego prądu ładowania generowanego przez akumulatory dzięki ich niższej rezystancji wewnętrznej, to też nie jestem pewien czy to jest prawdą.
    Czytałem gdzieś, że w obwodzie ładowania kondensatora znajduje się rezystor ograniczający prąd ładowania do wartości dopuszczalnej dla zastosowanego w lampie źródła napięcia.
    Jeżeli zatem w specyfikacji lampy przewidziano ładowanie jej zarówno z baterii, jak i akumulatorów, to prawdopodobnie prąd ładowania jest i tak ograniczony do słabszego prądowo źródła, czyli baterii.

    Zawodowo nie mam nic wspólnego z elektroniką (liznąłem trochę tego tematu zajmując się hobbystycznie krótkofalarstwem ponad dwadzieścia lat temu), więc będę wdzięczny jeśli któryś z lepiej zorientowanych kolegów wyprostuje moje wywody. Zresztą każdy może wypróbować tę tezę na swojej lampie (na mojej się sprawdza) :-)
    Pozdrawiam,
    Pirx

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pirx Zobacz posta
    W zasadzie mxw z grubsza odpowiedział na to pytanie, ale pozwolę sobię uściślić odpowiedź :
    [*]kondensator lampy jest ładowany do napięcia rzędu kilkuset woltów ze źródła prądu stałego (baterie, akumulatory) za pośrednictwem przetwornicy napięcia[*]akumulatory dają na wejściu przetwornicy maksymalnie 4 x 1,2 V =4,8 V; biorąc pod uwagę fakt, że zwykle stosowane akumulatory Ni-Mh charakteryzują się sporym spadkiem napięcia pod obciążeniem (do 0,9-1 V) można przyjąć, że na wejściu przetwornicy dają one napięcie rzędu 4 V,
    ,
    OK. Tu może być.

    [*]świeże baterie alkaliczne dają 4 x 1,5 V = 6 V i generowane przez nie napięcie w praktyce niewiele spada pod obciążeniem (taka ich natura),
    ,
    Niestety nie, to napięcie spada znacznie przy dużym obciążeniu, takim jak przetwornica lampy błyskowej. Napięcie pod obciążeniem zależne jest też od oporu wewnętrznego ogniwa, który to w dobrych akumulatorach NiMh jest mniejszy niż w ogniwach alkalicznych. Co ciekawe, akumulatory NiCd, które to praktycznie prawie całkowicie zniknęły z rynku ten parametr mają jeszcze lepszy.

    [*]przetwornica ma zazwyczaj stałą przekładnię, co oznacza że przyłożenie do niej napięcia 6 V z baterii daje na wyjściu napięcie o 50 % wyższe od wygenerowanego za pomocą 4 V z akumulatorów,
    To może być prawdziwe tylko przy małym poborze prądu. Niestety taka sytuacja nie występuje w lampie błyskowej. Poza tym napięcie na wyjściu przetwornicy też nie jest stałe, gdyż ma na obciążeniu kondensator.

    [*]kondensator o stałej pojemności C jest w stanie zgromadzić energię W=(C*U^2)/2, gdzie U jest wartością napięcia. To oznacza, że energia zgromadzona w kondensatorze jest wprost proporcjonalna do KWADRATU NAPIĘCIA ŁADOWANIA. Z tego wynika, że baterie ładują kondensator ponad dwukrotnie większą energią niż akumulatory.
    Jeśli już, ładowała by dwukrotnie większą mocą, nie energią. Niestety tak nie jest. Gdyby to była prawda, moja 430EX II ładowała by się na bateriach w 1 s (na akumulatorach ładuje się w 2 s), ale niestety, tak nie jest.


    Co do większego prądu ładowania generowanego przez akumulatory dzięki ich niższej rezystancji wewnętrznej, to też nie jestem pewien czy to jest prawdą.
    Czytałem gdzieś, że w obwodzie ładowania kondensatora znajduje się rezystor ograniczający prąd ładowania do wartości dopuszczalnej dla zastosowanego w lampie źródła napięcia.
    Jeżeli zatem w specyfikacji lampy przewidziano ładowanie jej zarówno z baterii, jak i akumulatorów, to prawdopodobnie prąd ładowania jest i tak ograniczony do słabszego prądowo źródła, czyli baterii.
    Czytałeś jakieś bzdury lub coś pokręciłeś. Przetwornica nie ma szans na przekroczenie dopuszczalnych prądów ładowania tego kondensatora. Prąd na wyjściu ma wartość poniżej jednego ampera, a np. w czasie błysku kondensator wytrzymuje prąd rzędu kilkuset amperów.

    Przy doborze zasilania do lampy najważniejszym parametrem dla uzyskania najszybszego ładowania jest opór wewnętrzny ogniwa. Im mniejszy, tym większy prąd może dostarczyć ogniwo, lub inaczej tym mniejszy spadek napięcia przy założonym stałym, dużym prądzie. Nowoczesne lampy potrafią pociągnąć ponad 5 amperów i trzeba użyć naprawdę dobrego ogniwa, by w pełni wykorzystać moc przetwornicy.
    Pozdrawiam serdecznie!

    Arkadiusz Stopa

  8. #18
    Dopiero zaczyna Awatar 19Urban94
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Poznań - WLKP
    Posty
    37

    Domyślnie

    A można dodać dodatkową baterie tak jak miało to miejsce w nikonie - kiedyś widziałem, jak gościu miał w Sabince Nikona z boku pojemniczek doczepiony na jedną baterię - powiedział, że wtedy szybciej się lampa ładuje...

  9. #19
    Początki nałogu Awatar dulak
    Dołączył
    Nov 2009
    Miasto
    Lublin
    Posty
    268

    Domyślnie

    No właśnie... temat rzeka, niemniej jednak przyłączam się do grona kolegów polecających Eneloopy. Pracuję na nich już dłuższy czas - mam bodaj 25 sztuk Eneloop 2000 i kilka sztuk GP2500. Sanyo odstawiają GP na całej linii pod warunkiem, że nie są ładowane w żadnej ekspresówce. Ładowanie przez ok 12 godzin małym prądem naprawdę czyni cuda (+/- 800 błysków) w GP zauważalnie mniej.

  10. #20
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 19Urban94 Zobacz posta
    A można dodać dodatkową baterie tak jak miało to miejsce w nikonie - kiedyś widziałem, jak gościu miał w Sabince Nikona z boku pojemniczek doczepiony na jedną baterię - powiedział, że wtedy szybciej się lampa ładuje...
    Ja też coś takiego widziałem, ale to raczej była własnoręczna robota.

Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •