Cytat Zamieszczone przez chuba Zobacz posta
[...]test obiektywami 85 i 24 mm (obydwie fotki na f=1.8 - prawie identyczny kadr) i już na wyświetlaczu widać gigantyczną różnicę w rozmyciu tła. Ma ktoś jakiś pomysł z czego to wynika?
1. z rozkładu głębi (przód/tył) - szeroki kąt daje procentowo więcej GO z tyłu obiektu a mniej przed płaszczyzną ostrości niż dłuższe ogniskowe.
2. z efektu powiększenia tła względem pierwszego planu wynikającego bezpośrednio z kąta widzenia - rozmycie też się "powiększa".
Poza tym myślę, podobnie jak _igi, że dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na percepcję jest sposób oddania nieostrości przez sam obiektyw, wynikający z jego budowy, użytych soczewek, itd.
Disclaimer: no ale ja nie doktoryzuję się z optyki!
Cytat Zamieszczone przez chuba Zobacz posta
[...]przy zdjęciach gdzie sylwetka zajmuje małą część kadru, tło jest jak dla mnie mało rozmyte (nawet na 1.8).[...]
Z tych "bardziej" to: najtaniej 100/2, lepiej 135/2, dużo lepiej ...to już (dla mnie) abstrakcja
Jeśli za mało "traktatów filozoficznych" nt. GO to proszę jeszcze tutaj (pl) albo tutaj (en) oraz:
>Kompresja obrazka (en)
>GO, wersja hardcore (en)