Jest jeszcze "Portrety" Michaela Freemana, autor podaje podstawowe schematy i przykłady oraz jak sporządzić listę zadań (są przykładowe) przed sesją
Jest jeszcze "Portrety" Michaela Freemana, autor podaje podstawowe schematy i przykłady oraz jak sporządzić listę zadań (są przykładowe) przed sesją
Parę moich typów. Bardziej autorami, jeśli jedna pozycja mnie zachwyciła, podobnie będzie z kolejnymi.
Michael Busselle - mam do niego sentyment, bo "Fotografia na Wakacjach i w Podróży" była pierwszą pozycją jaką kupiłem dawno temu z pierwszym kompaktem. Wszystkie jego książki mają podobny schemat: krótki rozdział opierający się na 1-2 zdjęciach oraz trzy części: Patrzenie-Myślenie-Działanie. Na każdej stronie masa pomysłów, które można wykorzystać. Busselle był fotografem "analogowym", więc operował filtrami bardziej niż nam to dzisiaj jest potrzebne, ale w lekturze to nie przeszkadza. A zdecydowanie wolę czytać książki o robieniu zdjęć, a nie o ich obróbce. Niestety książki można dostać już dzisiaj tylko z drugiej ręki (allegro, ebay).
Michael Freeman - ktoś określił jego książki jako porządny wykład uniwersytecki i faktycznie można tak się czuć. Naprawdę masa wiedzy się wylewa z każdej strony, choć czytać trzeba uważnie. Jednocześnie dużo zdjęć i dobra ilustracja tematu. "Okiem fotografa" to pozycja obowiązkowa. Na razie jak dotąd trochę zawiodła mnie tylko "Idealna ekspozycja", ale to chyba jeszcze za bardzo zaawansowane jak dla mnie.
David DuChemin - jego 3 e-booki, które można ściągnąć za darmo ze strony wydawnictwa Galaktyka są świetne. Książka "W kadrze" trochę przegadana i tematycznie bardziej o fotografowaniu ludzi niż o kompozycji.
Bryan Peterson - w jego książkach są różne ciekawe porady, ale strasznie dużo wody, powtarzania samego siebie i zachwytu nad sobą. :-) Jednak "Ekspozycja bez tajemnic" to dobra rzecz dla początkujących.
Scott Kelby - woda, woda, woda. Nie podoba mi się jego styl i tyle.
Michael Freeman - Ma dość trudne lektury, ale bardzo mi się podoba jego styl. Jego książki ujmują temat w sposób skoncentrowany i rozbudowany, bez wodolejstwa. Jak w innych książkach są fotografie i trochę anegdotek, to w jego książkach są fotografie a dodatkowo ilustracje które graficznie tłumaczą daną koncepcję/postępowanie. Anegdotki też są, niewiele, ale takie naprawdę wartościowe.
Jak wspomniałem niełatwa lektura. Trzeba sobie wielokrotnie je czytać w pewnych odstępach czasu, między kolejnymi pstrykaniami zdjęć. Stopniowo przyswaja się coraz więcej.
"Idealna ekspozycja" mi się akurat bardzo podoba i wiele pomogła, i pewnie nadal będzie pomagać w miarę wyrabiania sobie odruchów i taktyk jakie ta książka sugeruje.
"Okiem fotografa" i "Umysł fotografa" podobnie.
Scott Kelby - Kilka ciekawych sztuczek na początek, ale zgadzam się że wodolejstwo podszywane kilkoma doktrynami.
Czy książka "Adobe Photoshop Lightroom 3. Podręcznik dla fotografów" Martin Evening to dobra pozycja do nauki posługiwania się Lightroom'em - dzisiaj jest z 30% zniżką w Helionie?
Czy może lepszy byłby "Adobe Photoshop Lightroom 3 Oficjalny podręcznik" Tłumaczenie: Irmina Lubowiecka?
Ostatnio edytowane przez Mietek2141 ; 07-09-2011 o 08:29
Canon 550D + 18-55mm f/3,5-5,6 IS (padnięty) + 50mm f/1.8 + 55-250mm f/4-5.6 IS + Tamron SP 17-50 mm F2.8 XR VC Di II +dobre chęci
zobacz:
http://www.canon-board.info/showpost...&postcount=368
streszczajac: niezle.
Możecie polecić jakąś książka praktycznie uczącą jak błyskac?
Piątka, eLki, portfolio w toku.
może to?:http://foto.jasiu.pl/
odebrałem kilka dni temu Światło i Oświetlenie
książka ciekawa po pierwszym czytaniu i pobieżnym przejrzeniu
ale tak na szybko dwa osobne przykłady wraz z fotami takie same jak w innych publikacjach
niektóre fotografie puszczone bez korekty chociażby WB i takie tam małe niedoróbki
nie spodziewałbym się tego po publikacji sygnowanej żółtym prostokątem za ponad 5 dyszek
Poszukuję pozycji o fot. portretowej ale żeby miały również wzmianki o psychologii, "prowadzeniu" modela/modelki - wiecie o co chodzi. Dzięki i pozdrawiam.