Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Balans Bieli 50D - pytanie

  1. #1

    Domyślnie Balans Bieli 50D - pytanie

    Witam,

    Mam pytanie odnośnie ręcznego ustawiania balansu bieli wg wzorca bieli w aparacie 50D.
    W celu ustawienia go fotografuje białą kartkę (wypełniającą cały kadr).

    Zgodnie z moją wiedzą zdjęcie powinno być "średnio szare". Jednak dostaję obraz dość ciemny. Gdy sprawdzam histogram jest on znacznie przesunięty w lewo - ok 25%-30% odległości od lewego końca histogramu. Wydaje mi się, że powinien być on na środku lub możliwie jak najbliżej środka.

    Po sczytaniu informacji do balansu bieli z takiego wzorca, zdjęcia wychodzą za jasne i za żółte.

    Proszę o odpowiedź, czy z aparatem może być coś nie tak (niesprawny lub jakieś ustawienie włączone), czy może jestem w błędzie i wszystko działa poprawnie.

    Dodam, że zdjęcie wzorca robię na ustawieniu manualnym, z powyłączanymi opcjami korygującymi zdjęcie. Styl zdjęcia jest ustawiony na neutralny (0,0,0,0).

    Używam obiektywu Canon 15-85mm USM.

    Pozdrawiam,
    Bartek

  2. #2
    Początki nałogu Awatar Adlatus
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Puszczykowo
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bart123 Zobacz posta
    W celu ustawienia go fotografuje białą kartkę (wypełniającą cały kadr).
    Co za ta 'biała kartka', jeżeli to zwykły papier do drukarki to balansu nie ustawisz bo wykorzystany wzorzec nie jest biały.

    Poczytaj http://www.canon-board.info/showthread.php?t=19896

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar MariuszJ
    Dołączył
    Dec 2009
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    55
    Posty
    1 697

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bart123 Zobacz posta
    Witam,

    Mam pytanie odnośnie ręcznego ustawiania balansu bieli wg wzorca bieli w aparacie 50D.
    W celu ustawienia go fotografuje białą kartkę (wypełniającą cały kadr).

    Zgodnie z moją wiedzą zdjęcie powinno być "średnio szare". Jednak dostaję obraz dość ciemny. Gdy sprawdzam histogram jest on znacznie przesunięty w lewo - ok 25%-30% odległości od lewego końca histogramu. Wydaje mi się, że powinien być on na środku lub możliwie jak najbliżej środka.

    Po sczytaniu informacji do balansu bieli z takiego wzorca, zdjęcia wychodzą za jasne i za żółte.

    Proszę o odpowiedź, czy z aparatem może być coś nie tak (niesprawny lub jakieś ustawienie włączone), czy może jestem w błędzie i wszystko działa poprawnie.

    Dodam, że zdjęcie wzorca robię na ustawieniu manualnym, z powyłączanymi opcjami korygującymi zdjęcie. Styl zdjęcia jest ustawiony na neutralny (0,0,0,0).

    Używam obiektywu Canon 15-85mm USM.

    Pozdrawiam,
    Bartek
    Pierwsza sprawa - zadajesz sobie bardzo dużo trudu, żeby uzyskać prawidłowy balans bieli. Nie możesz odłożyć tego trudu do postprocesu i po prostu robić zdjęcia w rawach, nie zawracając sobie głowy ustawionym balansem bieli w puszce? Ustaw po prostu AWB, robienie jpegów zostaw profesjonalistom.

    W jakiejkolwiek wołarce rawów, choćby w darmowym i bardzo dobrym DPP, możesz użyć dowolnego białego obiektu (białka oka, kartki, koszuli wypranej w xxx) do ustawienia odpowiedniej temperatury barwowej. Jeżeli oczywiście to co wyszło z AWB nie będzie Ci odpowiadać.

    Sprawa druga - światłomierz działa na zasadzie "ustaw ekspozycję tak, aby obraz w polu pomiaru był przeciętnie szary". Jeżeli fotografujesz białą kartkę, wypełniającą cały kadr jest oczywistym że będzie ona na skutek działania światłomierza zbyt ciemna - głupia maszyna traktuje ją jak prześwietlenie.

    AWB w Canonach, poza światłem sztucznym i mieszanym działa na ogół zupełnie znośnie.
    Entuzjastyczny Neofita

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    56
    Posty
    280

    Domyślnie

    Adlatus, nie przesadzaj ;-)). Może nie jest to biel bezwzględna, ale ja jako wzorca używam zwykłej kartki zadrukowanej 20% szarością z drukarki laserowej :-). I jest w porządku. Fakt że przy lekkiej szarości pewne niedoskonałości bieli zostaną "zakryte"...
    300V, 50D, S 17-50/2,8, S 70-200/2,8, czarny plecaczek, którego nie noszę ;-)

  5. #5
    Początki nałogu Awatar Adlatus
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Puszczykowo
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dzidofon Zobacz posta
    Adlatus, nie przesadzaj ;-)). Może nie jest to biel bezwzględna,
    biel kartki do drukarki ma tylko 'biel' w nazwie, dla testu weź kartki różnych typów/producentów, zrób z każdej wzorzec dla testowej sceny i porównaj,
    Cytat Zamieszczone przez dzidofon Zobacz posta
    ale ja jako wzorca używam zwykłej kartki zadrukowanej 20% szarością z drukarki laserowej :-).
    a to wiele zmienia.

    Dla własnych (nie profesjonalnych) celów można prawie za darmo wykonać własnoręcznie wzorzec bieli/szarości.

    Potrzebujemy kartę plastikową (do bankomatu lub jakaś wejściówkę) oraz kawałki matowej foli samoprzylepnej szarej (jasnej/ciemnej), białej. Folię można kupić za kilka złotych lub poprosić pobliską firmę wykonującą reklamy o ścinki takiej folii.

    Folię przyklejamy starannie do karty (nadmiar obcinamy) z jednej strony biała z drugiej szara. Możemy dodatkowo wywiercić otwór i przymocować do jakiejś posiadanej 'smyczy'.

  6. #6

    Domyślnie

    Potwierdzam, że używałem kartki z drukarki Może to nie jest wzorzec idealny jednak miałem nadzieję, że aparat skoryguje go do "przeciętnie szarego". Niestety chyba za bardzo zawierzyłem elektronice...

    MariuszJ, kwestia "prześwietlenia" całkowicie rozwiązuje moje wątpliwości

    Kolejny raz się przekonuję, że lepiej przejść na RAWy i wywoływać zdjęcia.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •