Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: [test] Voigtlander 58/1.4 Nokton SL II

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Thumbs up [test] Voigtlander 58/1.4 Nokton SL II

    Witam.

    Dziś teścik kolejnego szkiełka z oferty Voigtlander'a - Nokton 58mm f/1.4 SL II.

    Co dziwne, Voigtlander nie oferuje tego obiektywu z mocowaniem do Canona (być może to się zmieni - nie mam na ten temat informacji). Obiektyw do Canona można podpiąć przez specjalną przelotkę (uwaga - nie wszystkie przejściówki dostępne na rynku umożliwiają ostrzenie na nieskończoności). Obiektyw podpiąłem przez przejściówkę z chipem umożliwiającą ustawienie max. wartości przysłony, ogniskowej i regulację potwierdzenia AF. Wszystko działa bardzo dobrze, łącznie z ostrzeniem na nieskończoności.

    Wersja do Nikona przekazuje dodatkowo informacje o aktualnej przysłonie i umożliwia sterowanie jej z poziomu aparatu.


    Kilka słów wstępu. 58mm to dość niestandardowa ogniskowa. To tak trochę więcej niż 50, trochę mniej niż 85mm. Zwłaszcza w porównaniu do Sigmy 50/1.4 różnica w kącie widzenia jest dość znaczna (Sigma "widzi" szerzej niż reszta 50-tek).

    BUDOWA i JAKOŚĆ WYKONANIA

    Tutaj mógłbym właściwie wkleić to, co napisałem przy okazji testu 90/3.5. Budowa Voigtlandera to najwyższa klasa. Zgrabny napis "Made in Japan" na metalowej obudowie zobowiązuje Szkiełko jest bardzo kompaktowych rozmiarów, waży 320g, średnica filtra 58mm. Pierścień ostrości chodzi bajecznie płynnie, pierścien 9-liskowej przysłony działą z należytym oporem. W zestawie nie ma osłony przewiwsłonecznej, jednak przednia soczewka jest lekko schowana w głębi korpusu.

    AUTOFOKUS

    Jest to szkiełko manualne, więc autofokusa brak Przez programowalną przejściówkę mamy za to potwierdzenie ostrości, które jest dość celne, jednak należy pamiętać, że przy przysłonie 1.4 głębia ostrości jest bardzo malutka i trzeba odrobinę wprawy, by uzyskiwać poprawnie ustawioną ostrość na wszystkich zdjęciach. Manualne ostrzenie ułatwia bardzo bardzo "płynny" pierścień ostrzenia.


    OSTROŚĆ

    Moim zdaniem ostrość obiektywu jest na poziomie konkurencji. Właściwie wszystkie 50mm mają kłopoty z uzyskaniem dobrej ostrości i kontrastu na 1.4. Nokton 58 w tym względzie nie jest ani lepszy, ani gorszy, moim zdaniem plasuje się jednak w czołówce (gorzej wypada w tym względzie np. Zeiss czy Sigma, a mimo to te szkiełka cieszą się dużą popularnością ze względu na inne walory). Poniżej można zobaczyć jak wygląda ostrość w centrum kadru.

    cały kadr

    cropy - kliknij aby powiększyć


    BOKEH

    Czyli mityczny parametr, którego zmierzyć nie można, a jego ocena zależy od indywidualnych upodobań. W mojej ocenie bokeh z Voigtlandera jest bardzo ładny. Celowo porównałem go z Sigmą i Super Takumarem, bo Sigma uchodzi za najładniej rozmywająca tło ze szkiełek z AF, Takumar zaś jest dość reprezentatywny dla manualnych szkiełek.


    Więcej zdjęć i porównanie do Sigmy i Takumara:

    http://www.kubacichocki.pl/test/voigtlander58/bokeh/

    WINIETOWANIE

    Tutaj raczej standardowo. Na f/1.4 winietka dość widoczna na pełnej klatce, przy f/2.0 już jest całkiem dobrze, a na f/2.8 właściwie zapominamy o winiecie. Winietka raczej nie przeszkadza zbytnio przy postprocessingu.

    Zdjęcia od f/1.4 do f/4
    http://www.kubacichocki.pl/test/voigtlander58/winieta/

    ABERRACJA CHROMATYCZNA

    W dalszym ciągu Voigtlander trzyma się standardu, chociaż jest odrobinę lepiej niż w Canonie i Zeissie, gdzie fioletowe obwódki doskwierają najbardziej. Przy f/1.4 Nokton aberruje w umiarkowanym stopniu, domknięcie przysłony do f/2.0 właściwie załatwia sprawę.

    Aberrację łatwo można porównać na dwóch zdjęciach w pełnej rozdzielczości wykonanych na przysłonach f/1.4 i f/2.0 :

    http://www.kubacichocki.pl/test/voig...zdjecia_21Mpx/

    PRACA POD OSTRE ŚWIATŁO

    Właściwie nie miałem wiele czasu, by sprawdzić w bojowych warunkach pracę pod słońce. Wczoraj udało się zrobić troszkę zdjęć przy zachodzącym słońcu, nie zauważyłem na zdjęciach obniżenia kontrastu czy flar. Gdy założyłęm Takumara - kontrast spadł i pojawiły się bliki, ale przypominam, że przy poprzednim teście Takumar wypadł tutaj najgorzej spośród testowanych szkiełek.

    KOLORYSTYKA

    Voigtlander (właściwie, jak testowany wcześniej 90/3.5) daje bardzo ładne, lekko ocieplone kolory. Przy pracy z RAWAmi nie trzeba było właściwie nic grzebać suwakami, by uzyskać poprawną kolorystykę.




    PODSUMOWANIE

    Nokton 58/1.4 to specyficzne szkiełko. Przede wszystkim ma specyficzną ogniskową. Ładne kolory i plastyka zdjęć, jakie produkuje powodują, że końcowy efekt "cieszy oko". Oczywiście, padną głosy, że nie ma silnika. Owszem, ale od razu zauważę, że wsadzenie silnika uniemożliwiłoby skonstruowanie tak płynnego mechanizmu pierścienia ostrości. Nie przypominam sobie zresztą, żeby jakiekolwiek szkło z AF miało przy przełączeniu na MF tak płynne ostrzenie ręczne. Wydaje mi się, że ze względu na wykonanie i właśnie plastykę zdjęć jest bezpośrednim konkurentem Zeissa Planara 50/1.4 ZE. Niewielu się decyduje na zakup Zeissa, zapewne niewielu się zdecyduje na zakup Voigtlandera. Ale zapewniam, że w odpowiednim rękach będzie bardzo dobrym narzędziem.

    ++ Perfekcyjne wykonanie obiektywu
    + płynny pierścień ostrzenia
    + dobra ostrość na 1.4, bardzo dobra na 2.0
    + piękny bokeh
    + poprawnie skorygowane winietowanie
    + przyjemna kolorystyka
    + dobra praca pod światło

    - brak AF (o ile można uznać to za wadę w szkle typowo manualnym)
    - aberracja na f/1.4
    - brak w zestawie osłony przeciwsłonecznej
    - brak fabrycznego mocowania EOS (obiektyw można zakupić z odpowiednią przejściówką)

    Dodam, że obiektyw w wersji Nikonowej kosztuje ok. 1650 zł, z programowalną przejściówką z potwierdzeniem ostrości z mocowaniem do Canona 250 zł więcej.

    Pozostałe zdjęcia przykładowe (wszystkie przewijające się w teście są zrobione na przysłonach 1.4 lub 2.0)




    Wszystkie zdjęcia w większym formacie można obejrzeć pod adresem:

    http://www.kubacichocki.pl/test/voig.../zdjecia_6Mpx/

    I to by było na tyle
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2

    Domyślnie

    jak zwykle teścik na super poziomie dzięki ;-)

    ciekawy bokeh, podoba się
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    przeraża mnie jednak brak AF-u :-(
    Ostatnio edytowane przez dr Dundersztyc ; 10-11-2010 o 18:42 Powód: Automerged Doublepost

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    chojnice / piła
    Wiek
    37
    Posty
    116

    Domyślnie

    58mm to taki zenitowy standard -> heliosy miały też 58

  4. #4
    Coś już napisał Awatar Manfred
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    99

    Domyślnie

    380$ w BH
    tanie to jak zupa z brukwi w porownaniu do planara 1.4

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2009
    Miasto
    Warsaw
    Posty
    374

    Domyślnie

    tani,bo nie płacisz za napis Zeiss...
    -C

    EOS R5+kilka szkiełek Canona

  6. #6

    Domyślnie

    voigtlander + bessa r3a, juz niedlugo gwiazdka a w grudniu mam tez urodziny...

  7. #7
    Uzależniony Awatar Bartek_902
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    DĘBLIN
    Posty
    690

    Domyślnie

    Fajne małe i poreczne
    EOS + L i kupa gratów ...

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie

    Zapomniałem o fajnym linku do fotek z niego na flickrze :

    http://www.flickr.com/search/?q=Nokt...m+f/1.4#page=0

    Widać użytkownicy potrafią
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar Sergiusz
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    mazowiecka wioska
    Posty
    2 708

    Domyślnie

    Nie wiedziałem, że w Krakowie jest krzywa wieża. Ale jakoś dziwnie jest krzywa.
    Nie ogranicza mnie wyobraźnia ponieważ jej nie posiadam.

  10. #10
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    45
    Posty
    65

    Domyślnie

    Bunkier przeciwatomowy na rynku... to raczej pachnie Poznaniem ;-) W Krakowie bunkry mamy bardziej schowane

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •