Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: EUREKA - hej cwaniaki

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar Tytus
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    51
    Posty
    1 358

    Domyślnie EUREKA - hej cwaniaki

    Nie wiedziałem, gdzie ten post zamieścić, bo tyczy dwóch rzeczy, tak body aparatu jak i softu,
    po pierwsze primo, zastanawiałem się dlaczego zdjęcia w pogody dzień z tego dupiastego aparatu (czytaj mojego cudownego 300D ) wychodzą jak przez mgłę, a wracają do grona normalnych zdjęć po włączeniu Autolevels.

    Ostatnio bawiąc się wstępną obróbką zdjęć w RAW w PS CS zauważyłem, że w wielu wypadkach wystarczy dać kontrast na max by zdjęcie wyglądało duuużo lepiej.

    Tu rodzą się dwa problemy dwojakiej natury:
    1. jak zmusić 300D by robłl bardziej kontrastowe zdjęcia? Cwaniaków, którzy poradzą mi pomerdanie w parametrach wysyłam od razu na drzewo, już mam podrasowany kontrast i nic to nie daje...
    2. jak w PS CS wykombinować akcję, która ingerowałaby w operacje na wstępnym etapie obróbki RAW przy jego pierwszym otwarciu. Nie da się wtedy akcji włączyć, ale da się zapisać schemat obróbki...tylko jak to połączyć...

    no to mam nadzieję, że zaszczepiłem w Was konstruktywne zadanie na wieczór

    ja tymczasem wracam do poprawiania kolejnej partii skopanych zdjątek na liście mam 37 pozycji (nie tak źle, jak na 315 fotek, tyle, że wszystkie na dzień dobry dostały Autolevels ) , dla pocieszenia dodam, że przy kilku z nich mam zapisane "cofnij akcję autolevels"

  2. #2
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie Re: EUREKA - hej cwaniaki

    Cytat Zamieszczone przez Tytus
    1. jak zmusić 300D by robłl bardziej kontrastowe zdjęcia?
    Zmienic obiektyw i/lub stosowac filtr polaryzacyjny.

    2. jak w PS CS wykombinować akcję, która ingerowałaby w operacje na wstępnym etapie obróbki RAW przy jego pierwszym otwarciu. Nie da się wtedy akcji włączyć, ale da się zapisać schemat obróbki...tylko jak to połączyć...
    Capture One ma masowa obrobke w tym ze zmiana kontrastu/levels itp.

    ja tymczasem wracam do poprawiania kolejnej partii skopanych zdjątek
    A ja sie zabieram do partii fotek slubnych robionych w bardzo ciemnymkosciele. Jedyne co w nich skopane to kadry , technika, ekspozycja itp - subiektywnie bez zarzutu (bo wiedzialem jak ustawic aparat, lampe itp).

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 429

    Domyślnie

    I tu przyznam, ze bardzoj konrastowe zdjęcia strzelał mi G5 niż 300D...
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2004
    Posty
    5 727

    Domyślnie Re: EUREKA - hej cwaniaki

    Cytat Zamieszczone przez Tytus
    Tu rodzą się dwa problemy dwojakiej natury:
    1. jak zmusić 300D by robłl bardziej kontrastowe zdjęcia? Cwaniaków, którzy poradzą mi pomerdanie w parametrach wysyłam od razu na drzewo, już mam podrasowany kontrast i nic to nie daje...
    W RAW Ci nic nie daje, tak mi się wydaje. Próbowałeś podnieść kontrast i robić w jpg? Jeśli tak i nadal nie ma dla Ciebie kontrastu to przepraszam, ale wszędzie piszą, że zdjęcia z lustrzanki ZAWSZE wymagają edycji. Więc podczas focenia wybierz raw, parametry jakie chcesz i ustawiaj "wszystko od nowa" w PS lub inym konwerterze.

    Cytat Zamieszczone przez Tytus
    2. jak w PS CS wykombinować akcję, która ingerowałaby w operacje na wstępnym etapie obróbki RAW przy jego pierwszym otwarciu. Nie da się wtedy akcji włączyć, ale da się zapisać schemat obróbki...tylko jak to połączyć...
    Mógłbyś rozwinąć, co dokładnie taka akcja miałaby robić? Jakie parametry byłyby zmieniane (oczywiście w oknie AdobeCameraRaw, bo reszta to chyba bez problemu). Pytam dlatego bo dziś z poczty odbieram
    Raw Real World i z chęcią poszukam :wink:

    pozdrawiam,
    g3

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Tytus
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    51
    Posty
    1 358

    Domyślnie Re: EUREKA - hej cwaniaki

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    1. Zmienic obiektyw i/lub stosowac filtr polaryzacyjny.
    2. Capture One ma masowa obrobke w tym ze zmiana kontrastu/levels itp.
    3. A ja sie zabieram do partii fotek slubnych robionych w bardzo ciemnymkosciele. Jedyne co w nich skopane to kadry , technika, ekspozycja itp - subiektywnie bez zarzutu (bo wiedzialem jak ustawic aparat, lampe itp).
    1. nie bardzo jest na co w cenie dla amatorów a nie zawodowców/maniaków, fltr polaryzacyjny używam właściwie stale na zewnątrz, ale spróbuj tym z ręki robić zdjęcia w ISO 100, za ciemno jest na to niestety...za długie czasy, za małe przysłony...
    2. THX, zapodam, a potem przeinstaluję Windowsa bo już od nadmiaru programów ledwo zipie, a da się tam jeszcze po takiej obróbce zmniejszyć rozmiar i zapisać to jako jpeg? nie musiałbym dołączać jpeg-ów do RAW, bo i tak są g*** warte bez obróbki a nie będę przecież na raz robił tego w raw a potem, jeszcze w jpeg...
    3. w kadrowaniu to ja mam lata wprawy, a w kościele itp to ja nie mam problemu z robieniem zdjęć nawet tym kitowym szajsem, ono nie daje sobie rady, ale po części MUSI to być także body, tylko na zewnątrz, zwłaszcza przy dużym nasłonecznieniu,

    muszę porobić trochę zdjęć dobrym szkłem i w końcu autorytarnie będzie można orzec, czy to szkło, body czy po trosze jedno i drugie...choć AF to nie poprawi...

    [ Dodano: 10 Sierpień 2004 ]
    Cytat Zamieszczone przez Cichy
    I tu przyznam, ze bardzoj konrastowe zdjęcia strzelał mi G5 niż 300D...
    miałem przez jakiś czas Pentaxa Optio 550, czasami jak sobie zdjęcia nim robione obejrzę to płakać mi się chce...

    [ Dodano: 10 Sierpień 2004 ]
    Cytat Zamieszczone przez gietrzy
    W RAW Ci nic nie daje, tak mi się wydaje. Próbowałeś podnieść kontrast i robić w jpg? Jeśli tak i nadal nie ma dla Ciebie kontrastu to przepraszam, ale wszędzie piszą, że zdjęcia z lustrzanki ZAWSZE wymagają edycji. Więc podczas focenia wybierz raw, parametry jakie chcesz i ustawiaj "wszystko od nowa" w PS lub inym konwerterze.

    Mógłbyś rozwinąć, co dokładnie taka akcja miałaby robić? Jakie parametry byłyby zmieniane (oczywiście w oknie AdobeCameraRaw, bo reszta to chyba bez problemu). Pytam dlatego bo dziś z poczty odbieram
    Raw Real World i z chęcią poszukam :wink:
    Nigdzie i nigdy nie czytałem, a sporo przeczytałem, że zdjęcia z listrzanki bez obróbki wyglądają jak kaszanka mojej teściowej, sorry, pierwsze słyszę...

    akcja miałaby zmieniać parametry obrazu w tym okienku, jakie pojawia się przy pierwszym otwarciu pliku RAW w PS. np. miałaby zapodać kontrast na max (choć czasami widzę, że tzeba go ująć nieco, ale to są wyjątki).
    To co miałaby robić jest bez znaczenia, istotne jest, czy w ogóle da się dla TEGO KONKRETNEGO okna i funkcji tam zawartych ustawić akcję. Potem to ja sobie tysiąc różnych akcji nagrać mogę, tyle, że do funkcji z TAMTEGO okna dostępu już nie mam.

    A co to za zabawka???

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    53
    Posty
    563

    Domyślnie

    Niestety sam kiedyś próbowałem i nic mi z tego nie wyszło. Owszem w oryginalnym sofcie Canona (o ile dobrze pamiętam można nakazać "wywołanie" kilku zdjęć z zadanymi parametrami. Tyle tylko, że soft ten jest i tak jak dla mnie na tyle niewygodny, że rzadko do niego zaglądam. Próbowałem kiedyś nagrać akcję z RAW na PS, ale niestety właśnie na rawie się "chaczyła".

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    258

    Domyślnie

    Jak widac Tytus jest nadal niekompatybilny z 300D.
    Po pierwsze szarpnij sie na szkielko 50mm f/1.8 (450 zl nowka u Tommy'ego), podepnij do aparatu i porób troche zdjec w RAW, w roznych warunkach. Potem uzyj Capture One do konwersji i ewentualnych korekt ekspozycji, kontrastu i nasycenia kolorów. Jesli nadal bedziesz jęczec na kontrast, plastyke, ostrosc itp, to znaczy ze masz walniete body (albo monitor, karte graficzną, własne oczy). HOWGH!
    Pozdr - JaW
    Moja galeria Fotojaw
    Moje zdjęcia na plfoto
    Kiedyś miałem: 300D, Canon 28-135 IS, Canon 100mm Macro USM, Canon 50mm f/1.8, 550EX

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Tytus
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    51
    Posty
    1 358

    Domyślnie Re: EUREKA - hej cwaniaki

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Capture One ma masowa obrobke w tym ze zmiana kontrastu/levels itp.
    własnie bawię się wersją C1 PRO
    bez dogłębnej znajomości krzywych program nie na wiele się zdaje, ma batch, to jego niewątpliwa zaleta, ale poza tym, np odświeżanie zdjęć robi zbyt wolno, breezbrowser sprawuje się tu dużo lepiej...

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2004
    Posty
    5 727

    Domyślnie Re: EUREKA - hej cwaniaki

    Cytat Zamieszczone przez Tytus
    istotne jest, czy w ogóle da się dla TEGO KONKRETNEGO okna i funkcji tam zawartych ustawić akcję.
    da się
    ACR powstał na potrzeby zawodowców. Tytus czy wyobrażasz sobie żeby Tomek Knoll napisał ACR tak by nie można było zrobić batch conversion :wink:

    wywaliłem link bo problem uważam za rozwiązany. Następna moja wypowiedź w tym wątku

    Żeby zrobić akcje (nie próbowałem):
    ustawiasz parametry, np. Twój kontrast na maxa
    zapisujesz (na wysokości settings, po prawej stronie jest trójkącik) te ustawienia (save settings czy jakoś tak) - teraz jestem w pracy i nie mam tego przed sobą, np. mój kontrast na maxa
    wychodzisz z ACR
    otwierasz palete akcje
    nagrywasz
    otwierasz crw
    otwiera się okno ACR
    w części settings wybierasz "mój kontrast na maxa"
    zaznaczasz na samym dole po lewej only display this dialog if alt key is down
    klikasz OK
    zatrzymujesz nagrywanie akcji

    niewiem czy to zadziała bo niemam teraz Shopa. Obiecuję przeczytać o tym w książce i... i powiedz mi ile mega ma twoje konto pocztowe :wink:

    pozdrawiam,

    g3

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Tytus
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    51
    Posty
    1 358

    Domyślnie Re: EUREKA - hej cwaniaki

    Cytat Zamieszczone przez gietrzy
    Cytat Zamieszczone przez Tytus
    istotne jest, czy w ogóle da się dla TEGO KONKRETNEGO okna i funkcji tam zawartych ustawić akcję.
    da się
    ACR powstał na potrzeby zawodowców. Tytus czy wyobrażasz sobie żeby Tomek Knoll napisał ACR tak by nie można było zrobić batch conversion :wink:

    Obrazek

    obrazek z luminous-landscape.com - niestety wersja 1.0 (konwertera)

    Żeby zrobić akcje (nie próbowałem):
    ustawiasz parametry, np. Twój kontrast na maxa
    zapisujesz (na wysokości settings, po prawej stronie jest trójkącik) te ustawienia (save settings czy jakoś tak) - teraz jestem w pracy i nie mam tego przed sobą, np. mój kontrast na maxa
    wychodzisz z ACR
    otwierasz palete akcje
    nagrywasz
    otwierasz crw
    otwiera się okno ACR
    w części settings wybierasz "mój kontrast na maxa"
    zaznaczasz na samym dole po lewej only display this dialog if alt key is down
    klikasz OK
    zatrzymujesz nagrywanie akcji

    niewiem czy to zadziała bo niemam teraz Shopa. Obiecuję przeczytać o tym w książce i... i powiedz mi ile mega ma twoje konto pocztowe :wink:

    pozdrawiam,
    g3
    jak to zadziała to masz u mnie duuże piwo

    nie mam pojęcia ile moje główne konto pocztowe ma miejsca, znając chytrość belgacom.be niewiele, ale za to przez gg zasysam dowolną ilość z prędkością 350 kb/s mój nr 829222 jestem on line cały czas, komp stale włączony, a po 21 będe już na pewno przed komputerem lub w jego okolicy... :wink:

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •