Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Porysowana przednia soczewka pelenga 8mm

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie Porysowana przednia soczewka pelenga 8mm

    Witam,

    mam mały problem, moje rybsko, peleng w dosyć brutalny sposób wypadł z obiegu. Na samym "czubku" soczewki ma całą masę dosyć głębokich rys, które objawiają się białymi rozmytymi plamami na środku zdjęcia (który jest najbardziej widoczny). Nie wygląda to zacnie na fotach i zastanawiam się co zrobić.

    Myślałem o tym, żeby oddać to do zakładu który elegancko wypoleruje mi czubek soczewki - rysy moga pozostać, zwisa mi to, byle były nieco płytsze i nie widać ich na fotach...

    Może ktoś będzie miał jakieś pomysły, bo w tym stanie obiektyw jest średnio używalny...

    Pozdrawiam.
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar dziobolek
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Dublin/Ireland
    Posty
    2 638

    Domyślnie

    Chyba prościej będzie kupić nowy

    Pozdrówka!
    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

    50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
    tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie

    Zanim kupie nowego pelenga wolalbym upewnic sie ze to jest jedyna opcja. To nie problem wypierniczyc szklo do kosza i wydac kase na nowe. Duzo to nie kosztuje, ale wolalbym jednak pieniazki przeznaczyc na cos innego
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar gavin
    Dołączył
    Feb 2010
    Miasto
    Czeladź
    Wiek
    42
    Posty
    1 339

    Domyślnie

    jakbyś wypierniczał to daj namiary na kosz

    polerowanie nic chyba nie da, zrobia się odblaski

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar dziobolek
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Dublin/Ireland
    Posty
    2 638

    Domyślnie

    Niom, jasna sprawa. To najlepszy będzie Cif Cream lub pasta do zębów Nivea
    A tak na serio...
    Spróbuj w firmach, które naprawiają szyby samochodowe.
    Reklamują się polerowaniem rys i zmatowień po wycieraczkach.

    Pozdrówka!
    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

    50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
    tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie

    Jak dla mnie sprawa wyglada tak - na razie na fotach w srodku jest bialo-szara papka ktora zabija detale. Myslalem zeby oddac to do szpeca od obrobki szkla, zeby troche przypilowal i wypolerowal srodek szkla tak, zeby zostaly tylko resztki najglebszych rys. Moze sie troche zmienic GO, albo dysorsja, ale lepsze to niz nieuzywalne szklo. Pisalem do sprzedawcow pelenga, ale nie maja tego typu zamiennych czesci.

    Z tym co jest teraz nie radzi sobie ani stempel w ps, ani filtr content-aware w cs5, generalnie lipnie to wyglada i widac to juz na ekranie aparatu, nawet bez powiekszania foty. Bliki, i inne śmieci ten obiektyw łapie w standardzie więc jak będzie kilka w centrum to mi to wisi
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez dziobolek Zobacz posta
    Spróbuj w firmach, które naprawiają szyby samochodowe.
    Reklamują się polerowaniem rys i zmatowień po wycieraczkach.
    O tym nie pomyślałem, dobry pomysł. Dziękuję
    Ostatnio edytowane przez _igi ; 17-10-2010 o 12:46 Powód: Automerged Doublepost
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    Nowy Sacz
    Wiek
    54
    Posty
    454

    Domyślnie

    Polerowanie zetrze wszystkie filtry dodatkowo zmieni kształt soczewki.
    dodatkowo trzeba odpowiedni uchwyt do soczewki by jej nie rysować bardziej.
    Efekty są nieprzewidywalne jeśli tylko spolerujesz środek.
    Zastanów się czy o to ci chodzi.
    Jedyne co rozsądne mogę zaproponować to znaleźć uszkodzony identyczny i wymienić przednią soczewkę a najlepiej całą grupę - bo one są ze sobą skalibrowane.

    Taniej i pewniej będzie sprzedać jako uszkodzony i kupić nowy jeśli na takim obiektywie ci zależy.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar canis_lupus
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    39
    Posty
    1 252

    Domyślnie

    Weź czarny lakier do paznokci i po prostu zamaluj rysy. TYLKO rysy. światło minimalnie spadnie, ale powinny przestać wychodzić rysy na zdjęciach. Z normalnymi szkłami to działa. Nie wiem jak z UWA - to ze względu na głębię.
    "I love You Cię" Różyczko...
    Galeria ,
    Druga galeria,

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fotna Zobacz posta
    Polerowanie zetrze wszystkie filtry dodatkowo zmieni kształt soczewki.
    dodatkowo trzeba odpowiedni uchwyt do soczewki by jej nie rysować bardziej.
    Efekty są nieprzewidywalne jeśli tylko spolerujesz środek.
    Zastanów się czy o to ci chodzi.
    Jedyne co rozsądne mogę zaproponować to znaleźć uszkodzony identyczny i wymienić przednią soczewkę a najlepiej całą grupę - bo one są ze sobą skalibrowane.
    Nie wiem w jaki inny sposób można uszkodzić tą rybę. To sam metal i szkło, które zresztą jak właśnie się przekonałem, diabelnie się rysuje. Pokatuję jego, do stracenia zbytnio nic nie mam już i najwyżej kupię następne.

    Co do nieprzewidywalnych efektów - i tak tego szkła używam tylko do "pojechanych" perspektywicznie fot (nie kleję panoram), nie zarabiam nim, więc delikatny odchył w obrazowaniu nie będzie dla mnie straszny.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez canis_lupus Zobacz posta
    Weź czarny lakier do paznokci i po prostu zamaluj rysy. TYLKO rysy. światło minimalnie spadnie, ale powinny przestać wychodzić rysy na zdjęciach. Z normalnymi szkłami to działa. Nie wiem jak z UWA - to ze względu na głębię.
    Jakieś rozwiązanie to jest tylko fakt - przy tej G.O. może to nie wypalić. Spróbuję (koszt zerowy, ryzyko również), przynajmniej mam dobry pomysł na reanimację porysowanych szkieł. Dzięki!
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Okej, patrzyłem na sposób z czarnym wypełnieniem - w tym przypadku był to wybitnie zły pomysł. Na próbę zrobiłem czarną zmywalną farbką, delikatnie i precyzyjnie zapchałem nią dziury, i tym razem na zdjęciach, zamiast tryliarda flar i mydła w środku, piękne czarne plamy.

    Przyjrzałem się dokładnie, na przodzie zdarte są filtry i zadrapania, na ok. 0,5mm - 1mm. Coraz bardziej godzę się z myślą że jednak czeka je śmietnik, ew. los niezbyt urodziwego przycisku do papieru, ale spróbuję oddać to do jakiegoś miszcza, coby to wypolerował
    Ostatnio edytowane przez _igi ; 17-10-2010 o 13:36 Powód: Automerged Doublepost
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Tezet-gdynia
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    1 283

    Domyślnie

    Nie chce Cie martwic, ale przednia soczewka w duzym stopniu jest odpowiedzialna za generowany obraz. Jesli na pierwszej zmienil sie tor swiatla - przez rysy - to dalsze soczewki za bardzo nie maja czego rzucac na matryce.

    Jedyne wyjscie jakie ja widze. Oddac to komus kto robi w szkle. Jesli soczewka jest na brzegach dosc gruba - to zeby zeszlifowal CALA soczewke rowno na calej powierzchni o wartosc najglebszej rysy. W ten sposob soczewka bedzie o te ulamki mm plytsza, ale bedzie miala swoja krzywizne. No i nie bedzie miala wtedy powlok. Jednak koszt moze zabic...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •