Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 38

Wątek: Matówka standardowa vs precyzyjna

  1. #11
    Dopiero zaczyna Awatar vestel
    Dołączył
    Aug 2005
    Miasto
    Rzeszów
    Wiek
    42
    Posty
    18

    Domyślnie

    @irekaro ja nie sprzedaje matówek zakupiłem tylko takową i zrobiłem porównanie bo nie mogłem czegoś takiego znaleźć w internecie i pomyślałem ze się to komuś przyda, żeby wiedział jakie są plusy a jakie minusy zanim zakupi
    Trochę szkiełek + Canon 5D Mark II.

  2. #12
    Dopiero zaczyna Awatar vestel
    Dołączył
    Aug 2005
    Miasto
    Rzeszów
    Wiek
    42
    Posty
    18

    Domyślnie

    @quail dobre pytanie jak sprawdziłem przed chwilą to zmienia się pomiar ekspozycji, po założeniu matówki precyzyjnej o 1EV robi jaśniejsze zdjęcia (może źle podaje 1EV, ogólnie to o jedną działkę czasu np.: przy standardowej 1/80sek a przy precyzyjnej już 1/60sek przy tej samej przysłonie; aparat na statywie i różne pomiary światła)
    Trochę szkiełek + Canon 5D Mark II.

  3. #13
    Uzależniony Awatar mc_iek
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    Kępa Niemojewska
    Wiek
    60
    Posty
    790

    Domyślnie

    Nie wiem jak jest w przypadku 5d, ale na 350d widać kliny nawet na f:8 (f:4+konwerter x2). Warunkiem jest dokładne ustawienie oka względem okularu. Latam czasem z SONARem 4/300, z TCx2 i daję radę.
    Nałómta siem odmieniwać kącufkuf po polskiemu!

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar dziobolek
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Dublin/Ireland
    Posty
    2 638

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez vestel Zobacz posta
    @quail dobre pytanie jak sprawdziłem przed chwilą to zmienia się pomiar ekspozycji, po założeniu matówki precyzyjnej o 1EV robi jaśniejsze zdjęcia (może źle podaje 1EV, ogólnie to o jedną działkę czasu np.: przy standardowej 1/80sek a przy precyzyjnej już 1/60sek przy tej samej przysłonie; aparat na statywie i różne pomiary światła)
    Nawet po przestawieniu rodzaju matowki w menu aparatu???

    Pozdrowka!
    "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
    Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

    50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
    tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

  5. #15
    Początki nałogu Awatar quail
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    400

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dziobolek Zobacz posta
    Nawet po przestawieniu rodzaju matowki w menu aparatu???
    Właśnie o to mi chodziło. Jest taka opcja w menu, ale dotyczny matówek Canona. Zatem wnioskuję, że kompensacja może być nieprawidłowa dla matówek innych producentów.

  6. #16
    Dopiero zaczyna Awatar vestel
    Dołączył
    Aug 2005
    Miasto
    Rzeszów
    Wiek
    42
    Posty
    18

    Domyślnie

    aaa zapomniałem zatem napisać zmiana w ekspozycji jest bez zmieniania w ustawieniach aparatu, po zmienieniu w menu na matówkę precyzyjną automatycznie przestawia ekspozycję (ale że canon i tak zawsze o te 2/3 EV robi za ciemne dla mnie zdjęcia to zostawiłem w menu ustawioną tradycyjną matówkę-wolę żeby o tą jedną działkę robił jaśniejsze zdjęcia, ale to już każdy może ustawić pod siebie
    Trochę szkiełek + Canon 5D Mark II.

  7. #17

    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Dąbrowa Gór
    Posty
    3

    Smile Matówka precyzyjna

    Witam panów.
    Polecam tego producenta www.focusingscreen.com z Tajwanu. Zakupiłem u nich matówkę z kilnem i rastrem oraz z pkt. potwierdzenia ostrości af. do Canona 5mk2.
    Sprzęt sprawuje się dobrze do f8, potem ciemnawo.
    Z przesyłką i cłem około 360 zł. W ofercie mają ponad 300 rodzajów matówek do aparatów różnych producentów.
    Marcin M. 5Dmk2, 1Dmk3 i trochę szkiełek 24/1.4, 50/1.2, 135/2, 17-40, 24-105, tami 70-200

  8. #18
    Dopiero zaczyna Awatar komw
    Dołączył
    Jan 2007
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    34

    Domyślnie

    A ja tydzień temu kupiłem na ebayu z honk-kongu matówkę z rastrem, klinem, punktami potwierdzania ostrości i linią horyzontu (łatwiej utrzymać poziom na zdjęciach)

    Za całość zapłaciłem (łacznie z przesyłką) 25 Dolców co daje jakieś 70zł. Na przesyłkę czekałem niecałe 7dni. Zamówiłem we wtorek wieczorem (zapłaciłem paypalem) i w następny wtorek rano już miałem matówke (szybciej niż niektóre aukcje na allegro )

    Matówka super, jednak trzeba się przygotować na to, że jest dużo ciemniejsza od standardowej. O ile środek (całe to kółko do focusowania na środku wraz z klinem) jest dość jasne, to wszystko poza jest już dużo ciemniejsze.

    Ogólnie fajna sprawa, ale np w przypadku takiego samyanga 85mm 1.4 niezbyt się sprawdza. Gdy robimy proste testy np na tablicy do badania ff/bf to jeszcze jest całkiem spoko, ale w przypadku portretów klin niewiele pomoga, bo nie widać zbyt dużych różnic na klinie, a przy 1.4 nawet drobna niedokładność a ostrośc leci nam ostro w tył.

    Podsumowując: jeżeli ktoś ma 70zł to spokojnie warto brać bo cena jest naprawdę niska.
    link do aukcji:
    https://mail.google.com/a/sgladysz.c...r=ohhl4rw8mbn4
    heat maps, web analytics, ab tests - moje najnowsze dzieło

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar enter
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    wioskawawa
    Posty
    1 201

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez komw Zobacz posta
    jeszcze raz lnka? bo ten niepoprawnie podałeś ?

  10. #20
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    56

    Domyślnie

    Podsumowując: jeżeli ktoś ma 70zł to spokojnie warto brać bo cena jest naprawdę niska.
    link do aukcji:
    https://mail.google.com/a/sgladysz.c...r=ohhl4rw8mbn4

    Zapodaj jeszcze raz adres proszę bo i mnie coś dziwnego się ładuje.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Podsumowując: jeżeli ktoś ma 70zł to spokojnie warto brać bo cena jest naprawdę niska.
    link do aukcji:
    https://mail.google.com/a/sgladysz.c...r=ohhl4rw8mbn4

    Zapodaj jeszcze raz adres proszę bo i mnie coś dziwnego się ładu
    oczywiście prośba do komw
    Ostatnio edytowane przez digitgreg ; 16-10-2010 o 14:10 Powód: Automerged Doublepost

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •