Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Przepalone niebo

  1. #1
    fcrm
    Guest

    Domyślnie Przepalone niebo

    Witam,

    Proszę o podpowiedź co zrobiłem źle (poza wyboerem ISO), że zdjęcie wyszło tak jak wyszło
    Jestem bardzo początkujący i wszystkie uwagi będą mile widziane.

    http://62.179.39.198:81/~matys/gallery/album04/IMG_0288

    Pozdrawiam
    Fcrm

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    New York
    Posty
    139

    Domyślnie

    a mozesz napisac, jaki pomiar swiatla uzyles, dokladnie taki efekt mogles usyskac np jezeli uzwywasz pomiaru punktowego (tak wlasnie mi powychodzily zdjecia jak pierwszy raz cykalem z punktowym pomiarem, obiekty na ktore mierzylem swiatlo piekne ale reszta...) lub czesciowego, mysle ze nawet cw moglby dac taki efect, matryca powinna byla sobie z tym poradzic chociaz nie koniecznie, 80% twojego zdjecia jest w cieniu i to mierzyl twoj aparat pozostale 20% to bardzo jasna plama, bardzo duzy kontrast, zwykle matryce sobie z tym radza w jakis tam sposob usredniajac. lub tez moze najpierw zmierzyles swiatlo bez tego paska na gorze, potem przekadrowales no i efekt murowany nawet matryca nie pomoze.
    pozdrawiam
    piotrkula

    EOS A2E, Canon 50mm 1.8 Mk I,
    Canon 28-135mm 3.5-4.5 IS, Canon 100-300mm 5.6L,
    VG-10, SpeedLite 540EZ

  3. #3
    Uzależniony Awatar Aszu
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Bemowo
    Posty
    707

    Domyślnie

    Mi się strona nie otwiera,

    Ale jeśli robiłeś fory w RAW to zrób -2EV, powinno pomóc
    //mj

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Toruń
    Wiek
    45
    Posty
    290

    Domyślnie

    a może szary filtr połówkowy by się przydał?
    Powinien pomóc, jak sobie dokładnie przyciemnisz niebo, a resztę kadru pozostawisz w strefie neutralnej.
    [fotolog] faj3r.blogspot.com
    [galeria] www.tgf.art.pl
    ----
    EOS 40D | EF 17-40 f/4L | EF 50 f/1.4 | EF 70-200 f/4L | 430ex II | Manfrotto 055ProB + 141RC

  5. #5
    fcrm
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrkula
    a mozesz napisac, jaki pomiar swiatla uzyles, dokladnie taki efekt mogles usyskac np jezeli uzwywasz pomiaru punktowego (tak wlasnie mi powychodzily zdjecia jak pierwszy raz cykalem z punktowym pomiarem, obiekty na ktore mierzylem swiatlo piekne ale reszta...) lub czesciowego, mysle ze nawet cw moglby dac taki efect,
    Zdjęcie było robione w trybie "P" Canonem 300D więc pomiar światła powinien być wielosegmentowy.

    Pozdrawiam
    Fcrm

  6. #6
    Bywalec
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    New York
    Posty
    139

    Domyślnie

    Zdjęcie było robione w trybie "P" Canonem 300D więc pomiar światła powinien być wielosegmentowy.
    ja sie tam na cyfrowkach nie znam, ale wiem ze w moim analogu program nie gra roli (chyba ze zielony, lub tematyczny) poza tym to moj wybor, czy tak samo jest w 300D?, na pewno w 300D nie ma spota, wiec ten problem odpada, ze go niechcacy uzyles, dobra rada od fajera - powinna pomoc, oprocz tego jak masz duzo jasnego w kadrze wprowadz korekcje na +, (masz cyfrowke wiec testy cie nie kosztuja) chociaz ja zwykle ufam matrycy, robilem nawet testy z ostrym, punktowym swiatlem tuz obok twarzy osoby fotografowanej skierowanym prosto w obiektyw i nic twaz jak ta lala a obok jasna kula swiatla sam bylem zaskoczony rezultatem.
    pozdrawiam
    piotrkula

    EOS A2E, Canon 50mm 1.8 Mk I,
    Canon 28-135mm 3.5-4.5 IS, Canon 100-300mm 5.6L,
    VG-10, SpeedLite 540EZ

  7. #7
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie Re: Przepalone niebo

    Cytat Zamieszczone przez fcrm
    Witam,

    Proszę o podpowiedź co zrobiłem źle (poza wyboerem ISO), że zdjęcie wyszło tak jak wyszło
    Jestem bardzo początkujący i wszystkie uwagi będą mile widziane.

    http://62.179.39.198:81/~matys/gallery/album04/IMG_0288

    Pozdrawiam
    Fcrm
    W takich sytuacjach (bardzo jasne niebo w sloneczny dzien i zacieniony dol) niewiele lepiej ci wyjdzie niezaleznie co bys kombinowal.
    Najlepsza "poprawa" to filtr szary polowkowy, w tym przypadku lepszy bylby jakis kwadratowy przesuniety nieco do gory bo niebo zajmuje mala czesc kadru - ten filtr sluzy do przyciemniania czesci kadru (najczesciej nieba w zdjeciach krajobrazowych).
    Gdy nie masz/nie chcesz miec takiego filtra to musisz sam zdecydowac co ma byc dobrze oswietlone - czy niebo czy szczegoly w cieniach.
    W tym przypadku masz oswietlone szczegoly w cieniach i dobrze - nieba i tak jest malo i nie jest potrzebne do tego zdjecia

    Gdybys sie uparl zeby niebo bylo niebieskie to robisz blokade ekspozycji ( * ) na niebo, przekadrowujesz i pstrykasz... wtedy niebo bedzie niebieskie, ale to co ponizej nieba - bardzo ciemne, bez szczegolow.

    Sposob w miare polowiczny to stala korekta w okolicach -2/3, -1 przy tego typu zdjeciach - niebo wyjdzie w miare niebieskie a dol nadal w miare szczegolowy.
    Ja robie w RAW i przy wywolywaniu suwaczkiem ustawiam sobie ekspozycje tak by bylo w miare rowno miedzy dolem a niebem, ale najczesciej po prostu ciacham niebo z kadru .

  8. #8
    fcrm
    Guest

    Domyślnie

    Wielkie dzięki z rady. Na pewno skorzystam.

    Pozdrawiam
    Fcrm

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •