Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: [iso-3200] Canon50D+28/1,8 vs Samsung NX10+30/2,0

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar Mellan
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    58
    Posty
    1 851

    Wink [iso-3200] Canon50D+28/1,8 vs Samsung NX10+30/2,0

    Ot, ciekawostka dla szumofobów :-D

    Zazwyczaj nie zdarza mi się używać wyższych iso niż z zakresu 100-400, ale jestem w trakcie przygotowywania testu porównawczego canona 50D+stałka EF28/1,8 (crop x1,6) vs samsung NX10+stałka NX30/2,0 (crop x1,5) na potrzeby Biuletynu Informacyjnego Canon-Foto-Klub, który prawdopodobnie ukaże się w poniedziałek i pokusiłem się m.in. o takie coś :-D

    Jest obrazek wykonany jednym z w/w zestawów na iso-3200, przysłona f/6,3, bez odszumiania, pomniejszony oraz wyostrzony na potrzeby publikacji:


    oraz 2 cropy 100% z bocznych krawędzi identycznych obrazków wykonanych obydwoma zestawami bez odszumiania i bez wyostrzania:

    crop1)



    crop2)


    Który crop jest z którego zestawu i czy finalnie ma to dla Ciebie jakieś znaczenie?
    C-F-K - forever

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 048

    Domyślnie

    Na dole pewnie Samsung - wydaje mi sie ze Canon 28/1.8 inaczej abberuje.
    Nie wiem czy jeżeli raw to produkt pośredni, to czy nie należny korzystać z oprogramowania które usuwa aberracje danego szkla np. DPP dla Canona czy inne program z profilami szkiel. W koncu po to one sai jak sa to wszyscy raczej ją włączają.

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Łódź
    Posty
    2 227

    Domyślnie

    Nie , dla mnie nie ma znaczenie , testowanie wysokiego iso w takich warunkach pokazuje nie wiele tak naprawdę.
    no comment...

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar szwayko
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Olsztyn
    Wiek
    46
    Posty
    2 048

    Domyślnie

    Odwrotnie -teraz zobaczylem ze Samsung prawie nie abberuje.
    Powinnes zastosowac korekte dla Canona zeby abberacje nie sugerowaly - skoro to test szumowy ;-)

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2004
    Posty
    5 727

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mellan Zobacz posta
    Ot, ciekawostka dla szumofobów :-D
    Który crop jest z którego zestawu i czy finalnie ma to dla Ciebie jakieś znaczenie?
    crop 2 z Canona? Znak firmowy CA. Sams 30/2 to jest b. dobry lens już na f/2, na f/6.3 nie może być takiego czegoś?

    Teraz ode mnie małe co nie co: po co testować w dzień iso3200? Przecież ten pociąg stał
    weź swoje zestawy (pachnie mi tu besztaniem Canona za wszelką cenę), idź do pubu w piątek po 21:00, otwórz przysłonę, czas 1/30 a i lampę zostaw w domu. Potem pokaż detale oczu modela (rzęsy, brwi, źrenice), najlepiej w jotpegu

    Czy ma to dla mnie znaczenie (i iso 3200 i CA): tak. iso3200 to (na kropie) podstawowa - takie iso 100 - czułość.
    CA (czyli stare vs. najnowsze): porównanie przynajmniej nie fair, żeby nie powiedzieć...
    the silence is deafening

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    840

    Domyślnie

    Pierwszy obrazek ma:
    - większe szumy (poziom i ziarno),
    - większy kontrast,
    - mniej detali w cieniach (co pośrednio może być wynikiem większego kontrastu),
    - mniejsze CA,
    - jest subiektywnie znacznie "ostrzejszy".

    Moim zdaniem Canon na drugim zdjęciu. Wniosek - do zdjęć, w których ważne są obszary poza centrum, przy tak domkniętej przysłonie, lepiej użyć innego obiektywu Canona - np. "kita" IS. Będzie znacznie taniej i lepiej.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Mellan
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    58
    Posty
    1 851

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szwayko Zobacz posta
    [...]Powinnes zastosowac korekte dla Canona zeby abberacje nie sugerowaly[...]
    No tak, korekta czegoś dla jednego, korekta czegoś dla drugiego... w efekcie obrazki pod lupę... Ograniczyłem się do jak najprostszego wołania.

    Cytat Zamieszczone przez gietrzy Zobacz posta
    [...]Teraz ode mnie małe co nie co: po co testować w dzień iso3200? Przecież ten pociąg stał [...]
    Co z tego, że stał? Przy 1/3200s nie miałoby chyba to wielkiego znaczenia...

    Cytat Zamieszczone przez gietrzy Zobacz posta
    [...]CA (czyli stare vs. najnowsze): porównanie przynajmniej nie fair, żeby nie powiedzieć...[...]
    A jakie by było fair?
    EF choć stary, jednak jest pełnoklatkowy co jednak skutkuje wycinkiem prawie ze środka układu. Nie ma wyboru do podpięcia; 28mm z zoomów nie byłoby chyba specjalnie wcale mniej krzywdzące. Jakąś alternatywą mogłoby być użycie 24-105L, ale nie strzelajmy z armaty do komara...

    Cytat Zamieszczone przez gietrzy Zobacz posta
    [...] (pachnie mi tu besztaniem Canona za wszelką cenę)[...]
    E, no, nie aż tak. Nie traktujmy tego tak śmiertelnie poważnie :-D
    A canon swoją drogą mógły dać ten update na tańsze stałki zamiast zajmować się poprawianiem IS'ów w szkłach za 10-30k.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez tezmarek Zobacz posta
    Pierwszy obrazek ma:
    - większe szumy (poziom i ziarno),
    - większy kontrast,
    - mniej detali w cieniach (co pośrednio może być wynikiem większego kontrastu) [...]
    Wołane ACR, faktycznie, był pewien problem z kontrastem by je do siebie zbliżyć. W pierwszym obrazku zdjąłem blacks do +1 i obniżyłem kontrast do +15.
    W drugim blacks stadardowo +5 i kontrast podwyższony do +35.

    Trudno ocenić ile w tym wpływu optyki, a ile softu matryc. Zapewne prawda leży gdzieś po środku.
    Ostatnio edytowane przez Mellan ; 16-09-2010 o 12:52 Powód: Automerged Doublepost
    C-F-K - forever

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2004
    Posty
    5 727

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mellan Zobacz posta
    A jakie by było fair?
    Jotpeg prosto z puszki "na zero/dostępne minimum" lub oba rawy wołane w dedykowanym sofcie - DPP i Sams.
    Jeśli Canon daje profil korekcyjny tego 28/1.8 do DPP to powinno się go włączyć dla takiego rawa. U Samsunga tak samo.
    the silence is deafening

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar MariuszJ
    Dołączył
    Dec 2009
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    55
    Posty
    1 697

    Domyślnie

    Dorzuciłbyś do testów Nikona D90 z 35/1.8DX... albo może nie, nie dobijajmy leżącego, z jego stałkami z XIX wieku

    Co do metodologii: takie zdjęcia robi się na ISO 3200 tylko przez pomyłkę, więc to chyba sensu specjalnego nie ma. Ale popieram robienie testów na zdjęciach jak najmniej testowych. Wejdź do hali dworca
    Entuzjastyczny Neofita

  10. #10
    Początki nałogu Awatar luc_october
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    447

    Domyślnie

    http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

    http://www.imaging-resource.com/PROD...I3200_NR1D.HTM
    http://www.imaging-resource.com/PROD...DhSLI03200.HTM

    http://www.imaging-resource.com/PROD...10INBI3200.HTM
    http://www.imaging-resource.com/PROD...03200STDNR.HTM

    moim zdaniem canon lepszy w detalach, ale gorszy przez banding.
    NX odszumia i wyostrza mocniej.
    Co ciekawe odszumił wzorki na czarnym materiale

    NX sprawia dobre wrażenie przez mozniejsze odszumianie i tyle, a w zamian gubi detale.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •