Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Podświetlenie mojego monitora - co z tym zrobić?

  1. #1
    Bywalec Awatar molmagic
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Świdnik
    Wiek
    38
    Posty
    137

    Domyślnie Podświetlenie mojego monitora - co z tym zrobić?

    Oto zdjęcia mojego monitora ze zmniejszoną ekspozycją, kontrastem na maksa i lekko podniesioną saturacją.

    Zrobiłem to zdjęcie, bo wydawało mi się, że monitor nie jest zbyt dobrze podświetlony. Oczywiście grzałem go nie mniej niż 20-30 min.

    Domyślam się, że to raczej nie normalne - pytanie czy to jest nasilone w stopniu wyższym od akceptowalnej granicy? Czy ewentualnie taka wada podlega reklamacji?

    Monitor to nec 2190UXi, za tą kasę chyba pasowałoby żeby działał jak należy.

    I przy okazji pytanie z serii "kalibracja", ale odnoszące się konkretnie do mojego egzemplarza monitora.

    Kalibrowałem go przy pomocy softu SVII kolorymetrem i1d2, a następnie spektrofotometrem Colormunki, bo wydawało mi się, ze kolory nie są wyświetlane poprawnie. Wyniki kalibracji były zupełnie różne (wrażenie wzrokowe). Gdy zrobiłem "validate" eye-onem, wypisało mi, że są duże rozjazdy i że kalibracja jest wysoce zalecana (tuż po tej zrobionej colormunkim). Jaka jest Wasza diagnoza?

    Może to coś pomoże:

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar gadget_zary
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Żary/Wrocław
    Wiek
    34
    Posty
    1 046

  3. #3
    Bywalec Awatar molmagic
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Świdnik
    Wiek
    38
    Posty
    137

    Domyślnie

    Nie pomogłeś, a zaśmiecasz mi topik. Przeszukałem forum odnośnie podobnego tematu, a zapodany przez Ciebie temat nt. monitorów jest mi dobrze znany. Także proponuję się nie odzywać, jeśli nie masz nic do powiedzenia.

  4. #4
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie

    W Spectraview II wciśnij ctrl+m (monitor settings), wyłącz ColorComp i daj znać czy jest coś lepiej. Ten panel z włączoną stabilizacją ma tendencję do ocieplania krawędzi, które oglądane są pod pewnym kątem.

  5. #5
    Bywalec Awatar molmagic
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Świdnik
    Wiek
    38
    Posty
    137

    Domyślnie

    Ta opcja cały czas była wyłączona.

  6. #6
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie

    Kolorymetr i1d2 jest zbyt nędznym sensorem, by nadawał się na urządzenie referencyjne, którym można by weryfikować wyniki kalibracji wykonanej innym sensorem. Jeśli już w coś wierzyć, to raczej spektrofotometrowi ColorMunki, gdzie zgodność międzyinstrumentowa pomiarów jest znacznie wyższa.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez molmagic Zobacz posta
    Ta opcja cały czas była wyłączona.
    W takim razie dla odmiany może włącz ją na maksa - nie kijem go, to pałką
    Ostatnio edytowane przez czornyj ; 15-09-2010 o 20:50 Powód: Automerged Doublepost

  7. #7
    Bywalec Awatar molmagic
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Świdnik
    Wiek
    38
    Posty
    137

    Domyślnie

    Rozumiem, idąc za tą myślą odesłałem parę dni temu kalibrator do sklepu w którym kupiłem by został sprawdzony. Zostało zrobione porównanie z colormunki i dostałem odpowiedź że "Wszystkie ustawienia kontrastu i jasności oraz składowych RGB są inne niż dotychczas lecz efekt jak najbardziej porównywalny. Nie zauważam przede wszystkim różnic kolorystycznych, a jedynie jasność minimalnie odbiega od tej jaką ustawia mój ColorMunki."

    Ma być jeszcze sprawdzony porównawczo z innym i1 - może to przyniesie odpowiedź. Niestety mam wrażenie, że może być to też wina monitora... Jaka jest na to szansa?
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    W takim razie dla odmiany może włącz ją na maksa - nie kijem go, to pałką
    Ok, dzięki za pomoc, jutro potestuję. Czy przy kalibracji mogę ustawiać taką jasność jak jest czy to za dużo i dać w granicach 80tki?
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Dodam, że "na oko" wydaje się lepiej. Obraz trochę ciemnieje i nie widzę plam w dolnych rogach, zaś pojawia się coś na górze.
    Ostatnio edytowane przez molmagic ; 15-09-2010 o 20:59 Powód: Automerged Doublepost

  8. #8
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie

    Statystycznie te kolorymetry wykazują na próbie kilkudziesięciu sztuk średnie odchyły przy pomiarze punktu bieli rzędu 8 dE, pikowo sięgające 18 dE - powtarzalność tych sensorów jest więc delikatnie mówiąc nędzna (dla porównania i1pro daje średnio odchyłki 2, pikowo 3 dE) i nie należy oczekiwać po nich cudów nazarejskich.

    Jaskrawość monitora należy dopasować do oświetlenia odbitki, czasem sprawdzi się 80, czasem 160cd/m^2 - reguła jest taka, że poziom emitancji przy powierzchni odbitki powienien wynosić 3,14 x jaskrawość monitora lub vice versa - jaskrawość monitora powinna wynosić emitancję / 3,14 (czyli przykładowo przy monitorze skalibrowanym do 100cd/m^2 powinniśmy oświetlić odbitkę światłem o natężeniu ok. 314 luxów)

  9. #9
    Bywalec Awatar molmagic
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Świdnik
    Wiek
    38
    Posty
    137

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    i nie należy oczekiwać po nich cudów nazarejskich.
    :grin:

    Ok, mam jasność co do kalibratora i poziomu oświetlenia.

    Dzięki.

  10. #10
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez molmagic Zobacz posta
    Nie pomogłeś, a zaśmiecasz mi topik. Przeszukałem forum odnośnie podobnego tematu, a zapodany przez Ciebie temat nt. monitorów jest mi dobrze znany. Także proponuję się nie odzywać, jeśli nie masz nic do powiedzenia.
    A koledze proponuję więcej nie łamać 3. Punktu Regulaminu.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •