Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Wątek: # 78 Jeszcze raz o wyświetlaniu kolorów

  1. #1
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie # 78 Jeszcze raz o wyświetlaniu kolorów

    Dlaczego mój monitor źle pokazuje kolory zdjęć?

    Temat tyle razy poruszany na forum, że chyba pora krótko go podsumować.


    Przyczyn złych barw, różnych od tego co oglądamy na ekranie kamery czy w Photoshopie może być kilka. Poniżej niektóre z nich:

    1. Nieskalibrowany i nieoprofilowany monitor.

    Żeby być pewnym poprawności oglądanych barw monitor musi być skalibrowany i oprofilowany. Nie ma metody zrobienia tego "na oko". To co wychodzi z fabryki, za wyjątkiem lepszych monitorów, jest nieco oszukane. Często podniebieszczone bo to sprawia wrażenie nieco ostrzejszego obrazu i ładnie wygląda na wystawie w sklepie. Na LCD "kalibracja na oko" jest wręcz niemożliwa i głównie dlatego Adobe zrezygnowało z plug-inu gamma loader. Monitor (za wyjątkiem high-end) daje się skalibrować tylko w fabryce. W domu możemy go tylko poprawnie ustawić czyli zrobić "ustawienie wstępne". Większość, o ile nie wszystkie, amatorskie urządzenia do profilowania pomagają w tym. Trzeba tylko "kręcić suwakami" RGB z poziomu menu, tak żeby wszystkie trzy znalazły się na zielonym. Powinniśmy również ustawić docelową temperaturę barwową wyświetlacza na 6500 K. Ustawiamy też jasność (znowu urządzenie nam w tym pomaga). Potem pozostaje tylko uruchomienie programu do wyliczenia profilu ICC naszego monitora. Niestety to nie rozwiązuje wszystkich problemów.

    2. Photoshop i inne programy do obróbki zdjęć.

    Musimy pamiętać, że Photoshop czy Lightroom są programami w pełni obsługującym Color Management (zarządzanie kolorem) (CMS = Color Management System). Przestrzeń robocza w PS jest różna od sRGB. Jest różna nawet po ustawieniu przestrzeni roboczej na sRGB! Brzmi to paradoksalnie ale CMS w zależności od ustawień wyświetla tylko to co może nasz monitor a nie całą przestrzeń sRGB. Ustawienia CMS są ważne! Powinniśmy używać tylko "Relative Colorimetric" lub "perceptual"

    3. Przeglądarki internetowe i Windows.

    Tu jest jeszcze gorzej. Jedynie Safari używa CMS. Niby FireFox też ale ten w wersji od 3.0.19 w górę nie obsługuje profili icc v4. Ale nawet używając tych przeglądarek możemy widzieć złe barwy!

    IE nie obsługuje CMS. Oglądasz cudze zdjęcia na swoim monitorze w IE? Pod Vistą, Win7, OS-X z automatu wyświetlanemu zdjęciu przypisany zostaje profil Monitora Twojego komputera wysyłając do monitora wartości RGB bez żadnej korekty. Zgroza. Nie wiem (nie mam jak sprawdzić) co wyprawia XP ale zapewne tak samo.

    Safari i FF też mącą. Jeśli zdjęcie zamieszczone w necie jest otagowane (tj. jeśli w zdjęciu znajduje się marker profilu np. sRGB) to wykonywany jest pełny CMS i zdjęcie wyświetlane jest w miarę poprawnie. Jeśli tego markera nie ma - zapisaliśmy w PS zdjęcie SaveForWeb bez tagu profilu to... Safari i FF działają TAK SAMO jak IE. Używają profilu monitora widza.

    Photoshop może pomóc.

    w PS View->Proof SetUp -> Windows RGB pokaże jak w aplikacjach bez CMSa będzie wyświetlane nasze zdjęcie. Niestety nie pokaże jak będzie wyglądało moje zdjęcie na cudzym monitorze. Jedynie "z jakimś przybliżeniem" pokaże jak ono może wyglądać.

    View ->Proof SetUp -> Monitor RGB - to jest najlepsza droga żeby zobaczyć jak bardzo nasze zdjęcie może być zepsute. Soft Proofing zignoruje zagnieżdzone profile. Przypisze zdjęciu profil naszego monitora. Przypisanie bez konwersji zawsze kończy się źle. Zmieni się wszystko od koloru poprzez nasycenie po jasność. Nawet zdjęcie w sRGB bez przypisanego tagu profilu otrzymuje "profil mojego monitora". Niestety ten profil będzie zasadniczo różny od profilu Twojego, Czytelniku, monitora.

    Co robić?

    Niby sRGB jest przestrzenią "do internetu" ale...internet nie ma CMSa a i sRGB to też dziwadło które w systemie bez CMSa dostaje "z przydziału" profil monitora.

    Tak więc umieszczając zdjęcia w necie powinniśmy.

    1. Konwertować je do sRGB. Absolutnie nie zamieszczać zdjęć w AdobeRGB czy jakiejkolwiek innej przestrzeni.

    2. Zapisywać zdjecia z tagiem profilu. W Save for WEB w PS należy zaznaczyc "Embed profile". Tu dajemy szansę tym co używają CMSa, że zobaczą nasze zdjęcie tak jak my.

    3. Oglądać zdjęcia z netu w Safari lub FireFox. W FF tylko pod warunkiem, że nasz monitor nie używa icc v4 (EIZO) albo używamy FF w wersji 3.0.19 lub starszej.

    4. Użytkownicy Maców powinni skalibrować monitory na gamma 2.2

    To powyższe dalej nie eliminuje błędów całkowicie ale... może choć trochę je zmniejszy. Coraz więcej na rynku monitorów z szerokim gamutem (szerszym on sRGB) i niestety problemów z tym związanych też.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 08-09-2010 o 15:19

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    Dobrze, że takie coś sie pojawiło.


    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Tu jest jeszcze gorzej. Jedynie Safari używa CMS. Niby FireFox też ale ten w wersji od 3.0.19 w górę nie obsługuje profili icc v4. Ale nawet używając tych przeglądarek możemy widzieć złe barwy!
    Podejrzewam, że pisząc o złych barwach masz na myśli to co później opisałeś (brak otagowania itd.). Oprócz tego należy zauważyć, że FF nawet na poprawnie przygotowanych zdjęciach ma ciut inaczej ustawiony poziom czerni. Podobno tak lepiej w Internecie. Ja tego nie kupuje, ale wpływu na to nie ma.

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    IE nie obsługuje CMS. Oglądasz cudze zdjęcia na swoim monitorze w IE? Pod Vistą, Win7, OS-X z automatu wyświetlanemu zdjęciu przypisany zostaje profil Monitora Twojego komputera wysyłając do monitora wartości RGB bez żadnej korekty. Zgroza. Nie wiem (nie mam jak sprawdzić) co wyprawia XP ale zapewne tak samo.
    W XP jest tak jak w innych systemach z rodziny Windows.

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    2. Zapisywać zdjecia z tagiem profilu. W Save for WEB w PS należy zaznaczyc "Embed profile". Tu dajemy szansę tym co używają CMSa, że zobaczą nasze zdjęcie tak jak my.
    Warto przed uzyciem opcji Save For Web, skorzystać z Convert to Profile. SFW czasami działa nie do końca tak jakby się człowiek spodziewał. Było to raportowane przez kilka osób na forum w temacie np. o Photoshop CS5.

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    3. Oglądać zdjęcia z netu w Safari lub FireFox. W FF tylko pod warunkiem, że nasz monitor nie używa icc v4 (EIZO) albo używamy FF w wersji 3.0.19 lub starszej.
    Z tym EIZO to się nie zgodzę. Ja posiadam EIZO i mam icc v2. Kwestia użytego kalibratora, a raczej oprogramowania.

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    4. Użytkownicy Maców powinni skalibrować monitory na gamma 2.2
    To chyba tyczy się każdego popularnego systemu, Mac, Windowsy czy Linux.

  3. #3
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez allxages Zobacz posta
    ....
    Z tym EIZO to się nie zgodzę. Ja posiadam EIZO i mam icc v2. Kwestia użytego kalibratora, a raczej oprogramowania.....

    Screenshot: EizoColorEdgeCG241W - nie ma co się nie zgadzać. Tak po prostu jest. Ani kalibrator ani oprogramowanie nie mają tu nic do rzeczy. Zresztą wyboru kalibratora i oprogramowania praktycznie nie ma. System jako taki nie jest "color ready"

    http://www.color.org/version4html.xalter


    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    CG241W to ja się z Tobą zgodzę, ale to nie znaczy, że wszystkie EIZO muszą jechać na iccv2. Parę dni temu nawet podesłałem profil do mojego S2433W jednemuniedowiarkowi, że można i na ICCv2 działać z Eizo

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Kolaj
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    50
    Posty
    3 293

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez allxages Zobacz posta
    CG241W to ja się z Tobą zgodzę, ale to nie znaczy, że wszystkie EIZO muszą jechać na iccv4
    Wszystkie kalibrowalne muszą na v4, bo fabryczne oprogramowanie do kalibracji (a nie profilowania), czyli ColorNavigator, niestety nie potrafi tworzyć profili v2. W sumie szkoda.
    BYKOM STOP - poprawna pisownia i ortografia w internecie

  6. #6

    Domyślnie

    A ja znalazłem informację, że profil ICCv4 tworzy soft Color Navigator od Eizo, a ICCv2 tworzy soft, np. od spektofotometru Colormunki Photo.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Kolaj
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    50
    Posty
    3 293

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dominooo Zobacz posta
    A ja znalazłem informację, że profil ICCv4 tworzy soft Color Navigator od Eizo, a ICCv2 tworzy soft, np. od spektofotometru Colormunki Photo.
    Niech mnie ktoś poprawi, jeżeli się mylę, ale soft fabryczny od ColorMunki potrafi jedynie oprofilować monitor, nie zaś go skalibrować. Kalibrację trzeba wykonać za pomocą ColorNavigatora.
    BYKOM STOP - poprawna pisownia i ortografia w internecie

  8. #8
    Bywalec Awatar simon83
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Września
    Wiek
    41
    Posty
    216

    Domyślnie

    Dokładnie, ColorMunki wykona tylko profil (ale za to v2 i v4). Przynajmniej u mnie na Nec'u.
    Pozdrawiam, Szymon Zdziabek
    Blog: http://szymon.zdziabek.net/blog

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    Tylko, że nie wszystkie EIZO się KALIBRUJE. Część z nich (np. seria S chyba cała) tylk oprofiluje własnie. I wtedy nie ma problemu. Nie, ze to lepej bo ma swoje wady naturalne z braku kalibracji, ale z iccv4 problemu nie ma.

  10. #10
    Początki nałogu Awatar quail
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    400

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez allxages Zobacz posta
    CG241W to ja się z Tobą zgodzę, ale to nie znaczy, że wszystkie EIZO muszą jechać na iccv2. Parę dni temu nawet podesłałem profil do mojego S2433W jednemuniedowiarkowi, że można i na ICCv2 działać z Eizo
    Tak, to mi podsyłałeś profil o ile pamiętam, bo próbowałes mi udowodnić, że nowy firefox dobrze zarządza barwą... no i okazało się, że jednak nie zarządza dobrze, niedowiarku :-)

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •