Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29

Wątek: # 78 Jeszcze raz o wyświetlaniu kolorów

  1. #21
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie

    gdzie jeszcze można coś przeczytać o zarządzaniu kolorem? nie musi być po polsku
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wilqn Zobacz posta
    przeszukujac kiedys forum znalazlem swietny link do strony jakiesc drukarni, labu, etc... z workflowem postepowania z profilami ICC - caly proces, od konwersji profili, proofingiem i całą resztą.
    Może chodzi o TO ?
    6d - s 35 1.4 a - c 85 1.8 - t 16-28 2.8 - 430ex ii - yn 560 iii - s nx 10 - s nx 30 2.0
    past: 5d - 40d - 20d - c 28 1.8 - c 35 2.0 - c 17-40 4.0 l - t 90 2.8 vc - c 70-210 3.5-4.5 - t 17-50 2.8 - t 17-35 2.8-4.0

    Paweł Postaleniec fotoBLOG

  3. #23
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    34

    Domyślnie

    Chciałbym podejsć do tematu od trochę innej strony. Jak do tej pory dyskusja skupia się na tym, co należy pozmieniać w systemie (wersje przeglądarki, profile monitora itd.) aby zobaczyć zdjęcie z poprawnymi kolorami.
    A co należy zrobić na początku procesu aby podczas pracy cały czas widzieć choć w przybliżeniu takie kolory jak na "nieprzygotowanym" systemie? Chcę np. zrobić tapetę i wiem, że w większości przypadków będzie wyświetlana bez udziału CMS. Teraz wybieram sobie w Camera Raw przestrzeń barw, np. sRGB, ustawiam balans bieli, kontrast, nasycenie itp., wybieram zapisz jako jpg, wyświetlam go bez CMSu i.... całkiem co innego. Wracam więc do CR, zmieniam przestrzeń na Adobe RGB, oczywiście kolory odjeżdżają, ale trudno - znowu cos tma poprawiam, zapisuję jako jpg i... znowu porażka.
    Nie chodzi mi tu o jakieś specjalnie wierne oddanie kolorów, ale po prostu nie widzę sensu całej tej zabawy w zarządzanie kolorami, jeśli w ciągu pracy cyzeluję szczegóły, a na końcu mogę sobie jedynie podejrzeć jaka "kaszana" z tego wyjdzie.
    Jestem totalnym amatorem jeśli chodzi o zarządzanie kolorem, więc proszę o wybaczenie i naprostowanie jeśli wypisuję herezje, ale czy jest jakiś sposób (np. przestrzeń barw, jakiś specjalny profil) powodujący, że to co widzę na ekranie w trakcie obróbki nie zostanie zmienione po wyświetleniu jpg'a (przynajmniej na tym samym monitorze)?
    W trakcie pracy używam jakiejś przestrzeni kolorów, profilu monitora etc., w efekcie w pamięci karty graficznej piksel ma wartość RGB np. 10,130,88. Ale przy zapisywaniu pliku jpg jak rozumiem system "zdejmuje" profil monitora i zapisuje wartości np. 8,135,90. Potem przy użyciu przeglądarki obsługującej CMS, profil monitora znowu jest nakładany i wyświetlane są znowu wartości 10,130,88. Tymczasem przeglądarka bez CMSu wyświetli 8,135,90, czy tak? Co zrobić aby w jpg znalazły się wartości 10,130,88?

  4. #24
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez apstryk Zobacz posta
    .... ale czy jest jakiś sposób (np. przestrzeń barw, jakiś specjalny profil) powodujący, że to co widzę na ekranie w trakcie obróbki nie zostanie zmienione po wyświetleniu jpg'a (przynajmniej na tym samym monitorze)?
    Cały system zarządzania barwą jest właśnie po to. W zasadzie warunek jest jeden. Program wyświetlający musi obsługiwać CMS.


    Cytat Zamieszczone przez apstryk Zobacz posta
    ...
    W trakcie pracy używam jakiejś przestrzeni kolorów, profilu monitora etc., w efekcie w pamięci karty graficznej piksel ma wartość RGB np. 10,130,88. Ale przy zapisywaniu pliku jpg jak rozumiem system "zdejmuje" profil monitora i zapisuje wartości np. 8,135,90. Potem przy użyciu przeglądarki obsługującej CMS, profil monitora znowu jest nakładany i wyświetlane są znowu wartości 10,130,88. Tymczasem przeglądarka bez CMSu wyświetli 8,135,90, czy tak? Co zrobić aby w jpg znalazły się wartości 10,130,88?
    Niezupełnie tak jak piszesz. Profil i przestrzeń to dwie różne rzeczy. Profil to "interpretator", "tłumacz" z jednego języka na drugi. Przestrzeń to definicja co dany zestaw RGB (10,130,88) w ogóle oznacza - jaki to kolor został tak zakodowany. Zdjęcie zwykle jest zapisane z tagiem (znacznikiem) przestrzeni i dopiero profil zawarty w systemie "tłumaczy" to na język monitora - jak tenże monitor ma to wyświetlić. Profil nigdzie nie jest "nakładany" a jedynie odbywa się translacja na języki poszczególnych urządzeń. Zdjęcie nie ma profilu a jedynie deklarację przestrzeni - chyba, że ktoś bardzo błędnie zapisał je np. z profilem własnego monitora, co się niestety zdarza i co jest raczej bezsensowne.

    Więcej tu: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520.html
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 09-08-2011 o 10:47

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  5. #25
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Cały system zarządzania barwą jest właśnie po to. W zasadzie warunek jest jeden. Program wyświetlający musi obsługiwać CMS.
    Właśnie cały wic polega na tym, że chcę przygotować np. tapetę gdzie z góry wiem, że CMS nie działa


    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Niezupełnie tak jak piszesz. Profil i przestrzeń to dwie różne rzeczy. Profil to "interpretator", "tłumacz" z jednego języka na drugi. Przestrzeń to definicja co dany zestaw RGB (10,130,88) w ogóle oznacza - jaki to kolor został tak zakodowany. Zdjęcie zwykle jest zapisane z tagiem (znacznikiem) przestrzeni i dopiero profil zawarty w systemie "tłumaczy" to na język monitora - jak tenże monitor ma to wyświetlić. Profil nigdzie nie jest "nakładany" a jedynie odbywa się translacja na języki poszczególnych urządzeń. Zdjęcie nie ma profilu a jedynie deklarację przestrzeni - chyba, że ktoś bardzo błędnie zapisał je np. z profilem własnego monitora, co się niestety zdarza i co jest raczej bezsensowne.
    To właśnie miałem na myśli pisząc o nakładaniu profilu - że odbędzie się translacja.
    A czy wobec tego zdjęcie zapisane z profilem monitora będzie (przynajmniej na tym samym komputerze i monitorze) w programie bez CMSu wyświetlane tak jak w CR/PS?
    Myślę tak: skoro PS znając profil mojego monitora dokonuje jakiejś translacji podczas wyświetlania, to gdyby dokonał tej samej translacji przy zapisywaniu jpg, powstały plik wyświetlany bez CMSu, czyli bez żadnych modyfikacji, powinien dać te same rezultaty...

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Ten wątek juz przeczytałem, dziękuję, ale nie znalazłem tam odpowiedzi na swoje wątpliwości :-(

    A jeszcze jedna myśl mi się nasunęła: widziałem na tym forum zrzuty ekranu pokazujące właśnie różnice między np. PS a windowsową przeglądarką. zakładając, że zrzut robię przez zwykły PrintScreen np z Irfan View, w jakie przestrzeni jest on zapisany (domyślem się, że po prostu nie ma zadeklarowanej żadnej)? I taki zrzut wszyscy oglądacze forum, na różnych monitorach, mogą w miarę prawidłowo zinterpretować, tzn. widzą że w jednym programie kolory sa bardziej nasycone, jasność większa itd. Może najprościej byłoby robić printscreeny z PSa ?

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar Mad_Mac
    Dołączył
    Jan 2009
    Miasto
    UK
    Posty
    1 458

    Domyślnie

    Z gory przepraszam jesli cos pogmatwalem ale im wiecej o tym czytam tym wiekszy mam metlik.
    Mysle nad nowym monitorem i nie wiem czy brac cos z nowmalnym gamutem czy rozszerzonym.
    Zaluzmy ze bede mial monitor z wiekszym gamutem i sobie go oprofiluje.
    Pracujac nas slubniakami w LR i PS bede mial ladne kolory. Po zakonczeniu obrobki zdjecia zapisuje do JPGow i daje je klientowi.
    Czy jesli zapisze zdjecia w sRGB to automatycznie po odpaleniu ich w windowsowskiej przegladarce kolory wyblakna itp? Podejrzewam ze 99% moich klientow uzyje wlasnie widy do przegladania zdjec wiec chcial bym wiedziec czy zdjecia na ich monitorach nie zrobia sie nagle jakies wyprane bo ja pracowalem nad fotkami na lepszym LCDku.
    Wiem ze kolory nie beda te same bo kazdy musial by miec oprofilowany monitor ale chodzi tu a drastyczne roznice.
    Janusz mozesz mnie jakos naprowadzic czy ide dobrym tropem bo juz sam nie wiem co mam robic i jaki monitor wybrac.

    5DmkIII | BG-E11 |5DmkII | BG-E6 | 16 | 24-35 F2 | 50 | 85 | 135L | 2x430 EX II | 2xJ360 AFD | YN662C | NX2000 | 16-50 | 30 | 50-200
    Google: Precious-moment photography UK

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar Mad_Mac
    Dołączył
    Jan 2009
    Miasto
    UK
    Posty
    1 458

    Domyślnie

    Mam pytanie odnosnie przegladarki do zdjec w Win7.
    Wczoraj dostalem szerokogamutowca i zaczolem experymentowac. Powiedzcie mi prosze dlaczego otwierajac np tiffa kolory sa przeostrzone jesli dzialamy w oknie natomiast po kliknieciu w slideshow zdjecie wyswietlane jest w innych barwach, stonowane.
    To samo tyczy sie fotek zapisanych adobergb gdzie adobe rgb sa bardziej wyplowiale i bez kontrastu po wlaczeniu slideshow.
    Czego najlepiej uzywac do ogladania JPGow?

    5DmkIII | BG-E11 |5DmkII | BG-E6 | 16 | 24-35 F2 | 50 | 85 | 135L | 2x430 EX II | 2xJ360 AFD | YN662C | NX2000 | 16-50 | 30 | 50-200
    Google: Precious-moment photography UK

  8. #28
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    WROCLOVE
    Wiek
    44
    Posty
    257

    Domyślnie

    Mam pewien problem, otoż mam sprofilowany monitor Eizo FS 2331, profil icc poprawnie zapięty jako główny i skojarzony z kartą grafiki. Dane korekcyjne lut loadera są w autostarcie, generalnie cms jest taki jak ma być.

    Problem zaczyna się w DPP i Zoom Browserze, czy to jest prawda, ze ani Dpp i Zoom ( i wiele innych)nie mają pełnego CMS-a i w tych programach nie widzę prawdziwego i neutralnego pliku, tylko są one z podkreconym kontrastem. A więc jak to jest z tym CMS w firmowym oprogramowaniu?

  9. #29
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    WROCLOVE
    Wiek
    44
    Posty
    257

    Domyślnie

    W zasadzie nasuwa się pytanie, czemu taki zabieg służy, że DPP nie wspiera pełnego CMS-a, czy to jest czymś podyktowane?, to tylko oprogramowanie Adobe i innych płatnych programów wspiera pełny CMS, czy to tak wygląda?

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •