Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29

Wątek: # 78 Jeszcze raz o wyświetlaniu kolorów

  1. #11
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Proszę o posty na temat.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  2. #12
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    56

    Domyślnie Windows 7

    Panie Januszu, a można prosić o taki zwięzły opis okna dialogowego zarządzania kolorem w Windows 7? Bo tam to już tyle opcji jest i kombinacji, że wszystkie mądre książki o zarządzaniu kolorem (wydane przecież wcześniej) nie bardzo pomagają... Niby u mnie cms działa poprawnie, ale ustawiałem na wyczucie. Np. sekcja "Opcje renderowania..." jest wciąż dla mnie niezrozumiała i nie potrafiłbym wytłumaczyć jak działa i do czego tak naprawdę służy.

    Pozdrawiam

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    Uważam, że te posty są jak najbardziej na temat, bo dotyczą wyświetlania kolorów.

    Cytat Zamieszczone przez quail Zobacz posta
    Tak, to mi podsyłałeś profil o ile pamiętam, bo próbowałes mi udowodnić, że nowy firefox dobrze zarządza barwą... no i okazało się, że jednak nie zarządza dobrze, niedowiarku :-)
    Przecież przyznałeś mi racje, że ten profil jest icc v2. Mój monitor się oprofiluje tylko i działa w pełni sprawnie z każdą wersją FF. To, że u Ciebie to nie pomaga to kwestia modelu monitora. Ale mówić, że każdy EIZO wymaga profilii ICCv4 jest niezgodne z prawdą.

    Oczywiście test webowy z 4 obrazkami nie przechodzi, ale nie z powodu złego profilu mnitora (bo on jest iccv2) tylko z powodu otagowania obrazka z profilem iccv4. Tylko, że w praktyce zdjęć z iccv4 nie występują.

    Należy rozdzielić czy mówimy o ICC dla wyścia (monitor) czy wejścia (obrazy). FF (nowy) radzi sobie tylko z ICCv2 - prawda. Mój monitor ma profil w ICCv2 i wyjście działa u mnie POPRAWNIE. Obrazki otagowane ICCv2 (99.9% zdjęć, które w ogóle mają profile zapisane?) wyświetla poprawnie.
    Obrazki z ICCv4 wyświetli niepoprawnie (bo nie ma obsługi ICCv4). Tylko, że kogo to interesuje poza odpalaniem testu z 4 obrazkami?

  4. #14
    Początki nałogu Awatar quail
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    400

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez allxages Zobacz posta
    Przecież przyznałeś mi racje, że ten profil jest icc v2.
    Dałbyś spokój. Chodziło raczej o sprawdzenie w której wersji masz profil monitora. Już lepiej napisz, że podsyłałeś go po to, bo nie wiedziałeś gdzie u siebie szukać wersji :-)

    Cytat Zamieszczone przez allxages Zobacz posta
    Mój monitor się oprofiluje tylko i działa w pełni sprawnie z każdą wersją FF. To, że u Ciebie to nie pomaga to kwestia modelu monitora. Ale mówić, że każdy EIZO wymaga profilii ICCv4 jest niezgodne z prawdą.
    Po pierwsze nie mówiłem, a pisałem, po drugie nie przypominam sobie takich słów. Podeślij link :-)

    Cytat Zamieszczone przez allxages Zobacz posta
    Tylko, że w praktyce zdjęć z iccv4 nie występują.
    Osoby, które mają EIZO kalibrowane sprzętowo i profil generuje im CN, chciałyby mieć pełną obsługę v4. W jakimś celu postanowiono usprawnić v2. Z jakiegoś powodu Photoshop też ma tą obsługę...

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    To idzie rzeczywiście teraz nie na temat więc raczej nie będę kontynuował (przynajmniej ten odnogi tematu), ale pozwolę sobie ostatni raz odpisać.

    Cytat Zamieszczone przez quail Zobacz posta
    Dałbyś spokój. Chodziło raczej o sprawdzenie w której wersji masz profil monitora. Już lepiej napisz, że podsyłałeś go po to, bo nie wiedziałeś gdzie u siebie szukać wersji :-)
    Nie wiem po co mi byłoby to wiedzieć, skoro u mnie działa jak należy na iccv2.


    [QUOTE=quail;865597]Po pierwsze nie mówiłem, a pisałem, po drugie nie przypominam sobie takich słów. Podeślij link :-)

    Taaa, pisanie jest tak samo związane ze wstukiwaniem w klawiaturę jak i mówienie ;-)
    Druga sprawa, w ogóle nie rozumiem o czym mówisz. Odnosisz się do mojej wypowiedzi, do której nie potrafię przypsaować Twojej. Jaki link?


    Cytat Zamieszczone przez quail Zobacz posta
    Osoby, które mają EIZO kalibrowane sprzętowo i profil generuje im CN, chciałyby mieć pełną obsługę v4. W jakimś celu postanowiono usprawnić v2. Z jakiegoś powodu Photoshop też ma tą obsługę...
    To wszystko prawda. Ja bym chciał, zeby wszystko bylo ICCv4.
    Ale nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że każdy monitor EIZO czy też szerokigamut, jest źle obsługiwany przez Firefoxa np. 3.6.

    NIE i koniec.

    EOT

  6. #16
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Nikt nigdy nie napisał, że każdy EIZO to ICC v4 stąd zapewne prośba o link.

    Skończcie już ten OT - ten dział w założeniu jest mocno moderowany i OT były i będą usuwane.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  7. #17
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie

    W przypadku przeglądarki FireFox domyślnie zarządzane są wprawdzie tylko otagowane treści (co jest bez sensu - zgodnie ze standardem ISO i zdrowym rozsądkiem w internecie tak czy owak obowiązuje przestrzeń sRGB), ale można to przełączyć:
    - w okienku adresu wpisujemy polecenie about:config
    - wartość tagu gfx.color_management.mode zmieniamy z domyślnego "2" na "1"
    Od tego momentu wszystkie nieotagowane treści będą domyślnie traktowane jako sRGB

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    W przypadku przeglądarki FireFox domyślnie zarządzane są wprawdzie tylko otagowane treści (co jest bez sensu - zgodnie ze standardem ISO i zdrowym rozsądkiem w internecie tak czy owak obowiązuje przestrzeń sRGB), ale można to przełączyć:
    - w okienku adresu wpisujemy polecenie about:config
    - wartość tagu gfx.color_management.mode zmieniamy z domyślnego "2" na "1"
    Od tego momentu wszystkie nieotagowane treści będą domyślnie traktowane jako sRGB
    Zgadzam się w pełni z czornyj'em. Nie wiem jak wcześniejsze wersje FF, ale jestem przekonany, że działa to właśnie tak w wersjach FF>v3.6x.

    Na uwagę zasługuje jeszcze jeden - bardzo ważny wg mnie fakt. Przeglądarka FF w wersji 3.6x z mode "1" zarządza także kolorem innych elementów w oknie [HTML]/[BODY] tj np pisany tekst. Elementy tego typu z założenia nie mają profilu, no bo nie są plikami Są elementami HTML liczonymi w locie przez przeglądarkę. Po przełaczeniu FF w tryb "1", przeglądarka ta zaczyna także konwertować kolorystykę tych elementów poprawnie (w sensie CMS zarządzać barwą tych elementów).

    Można to np zaobserwować zupełnie przykładowo tutaj:
    http://www.gballard.net/psd/go_live_page_profile/embeddedJPEGprofiles.html

    Te czerwone napisy z uwagami, na monitorach szerokogamutowych, których gamuty od tej czerwonej strony odbiegają od sRGB (mój przypadek ) będą zdecydowanie bardziej nasycone w przeglądarkach bez CMS oraz w przeglądarkach FF>v3.6x w mode 0,2, Safari5, ale będą normalnie wyświetlane w FF>v3.6x w mode"1". I właśnie wg mnie na dzień dzisiejszy FF>v3.6.x w mode "1" to najzdrowsza i najlepiej dopasowana na rynku pod kątem color managementu przeglądarka. Nawet Safari w v5 nie konwertuje kolorystyki elementów HTML liczonych w locie. Co do CMS IE9 cały czas mam wątpliwości - niby przechodzi test ICC pod kątem ICCv4, ale wydaje mi się, że ma czasem problem nawet z wyświetlaniem grafik otagowanych ICCv2.

    I jeszcze jedna uwaga, Zauważyłem, że CMS wbudowany w przegladarkę/ki zupełnie nie wpływa na kolorystykę wbudowanych elementów typu Flash. Tak jakby te obiekty w tych przeglądarkach były zupełnie innymi instancjami, na które CMS przeglądarki nie ma wpływu. Podobno Flash v10 ma już color management (mam namyśli obiekty wytworzone w technologi flash >v10, tylko pytanie czy twórca grafiki nie musi jakiejś opcji zaznaczyć specjalnie podczas zapisywania finalnej pracy flashowej.

    Przykład:
    http://jakubnawrot.com/tests/test_flash_icc/

    To engine galerii SimpleViever zbudowany na Flashu. Świadomie strona testowa została zestawiona z użyciem silnika flashowego z ICC. Proszę zwrócić uwagę, że kolorystyka tych "zdjęć" (drugie to zieleń ) jest poprawna także w przeglądarkach bez CMS (oprócz trybu Fullscrean z przycisku na stronie - tutaj akurat wydaje mi się, że SimpleViewer/Flash10 może błednie działać i w Fullscrean (nie mówię o F11) CMS we Flashu się wyłącza. Test zawiera tylko 2 zdjęcia otagowane sRGB. Wszystko co jest tam widoczne w teście bazuje na wgranych na serwer 2 plikach graficznych.
    (w domu na swoim sprzęcie zweryfikuję jeszcze czy mówię prawdę co do tego, że obydwa pliki na serwerze mają przypięty sRGB, bo teraz nie jestem pewny tego zielonego, test nie jest świeży i mogłem coś pomylić ).

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jakub.nawrot Zobacz posta
    Wszystko co jest tam widoczne w teście bazuje na wgranych na serwer 2 plikach graficznych.
    (w domu na swoim sprzęcie zweryfikuję jeszcze czy mówię prawdę co do tego, że obydwa pliki na serwerze mają przypięty sRGB, bo teraz nie jestem pewny tego zielonego, test nie jest świeży i mogłem coś pomylić ).
    Weryfikacja i mała poprawka do info o drugim pliku.
    1. Zdjęcie z autem ma przypięty sRGB.
    2. Zielona grafika nie ma przypiętego profilu.

  10. #20

    Domyślnie

    przeszukujac kiedys forum znalazlem swietny link do strony jakiesc drukarni, labu, etc... z workflowem postepowania z profilami ICC - caly proces, od konwersji profili, proofingiem i całą resztą.
    Szukam teraz od kilku godzin i nie moge tego namierzyc. Moze to akurat ktoś z was wrzucał i przypomni mi gdzi to moge znalezc ?? dzieki

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •