Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy ... 456
Pokaż wyniki od 51 do 56 z 56

Wątek: Przegrzanie matrycy EOS - Tryb filmowania

  1. #51
    Coś już napisał
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    73

    Domyślnie Odp: Przegrzanie matrycy EOS - Tryb filmowania

    W lustrzankach podczas długotrwałego nagrywania może nastąpić przegrzewanie matrycy i będzie to powodowało jej degradacje lub trwałe uszkodzenie. Pasy o których kolega wspomniał to efekt przegrzania bez dwóch zdań, na szczęscie matryca rejestruje dalej normalnie, ale nie radzę już używać aparatu do filmowania.
    Ktoś kto mówi, że matryca się nie nagrzewa i nie powoduje to szkód niestety wprowadza innych w błąd, tylko nie należy przesadnie rozdmuchiwać tego problemu. Matryca pobiera moc do swojej pracy, im większa czułość i rozdzielczość tym więcej, dodatkowo wokół zgromadzone są różne inne układy jak procesor i tak dalej, więc temperatura wytwarza się zawsze. Nie pamiętam już dobrze, ale zdaje się że matryce CCD nagrzewają się bardziej niż CMOS; nie jestem jednak pewien, miałem zajęcia o tym już dość dawno i może być dokładnie odwrotnie. Postaram się poszperać w notatkach.

    Z kamerami lustrzanek nie ma co porównywać. Kamery profesjonalne (w zalezności od typu, rzecz jasna) mają często kilka matryc (dokładniej 3, per każdy kanał) oraz systemy chłodzenia pasywnego lub aktywnego - radiatory lub wenylatory. Kamery przeznaczone do długotrwałego nagrywania mają oba systemy chłodzenia. Przykład to najnowszy C500 Canona:

    "Aby przeciwdziałać wysokiej temperaturze generowanej w czasie długiego nagrywania, zwłaszcza w 4K lub 2K, kamera EOS C500 została wyposażona w efektywny system chłodzenia oparty na wiatraku. Żeby zredukować możliwość nagrania dźwięku jego pracy, udoskonalono tryb automatycznego chłodzenia, który zatrzymuje wiatraczek podczas nagrywania. Chłodzenie automatycznie rozpoczyna się po wstrzymaniu nagrywania. Automatyczna aktywacja w trakcie nagrywania jest ciągle możliwa, żeby ochronić kamerę przed niebezpiecznym przegrzaniem."

    Jeśli chodzi o długość nagrywania pojedynczego klipu lustrzanką, to ograniczenie do 29.59 wynika nie z ograniczeń sprzętowych a kwestii formalnych - według ustaleń ITA każde urządzenie, które może nagrywać pojedyncze ujęcie dłuższe niż podane wyżej jest kamerą a nie aparatem fotograficznym. Wiąże się to oczywiście ze spełnieniem innych norm, kosztów i tak dalej. Jest szansa na zmianę, bo WTO zainteresowało się tematem w związku z rozwojem technologicznym i popularnościa tychże urządzeń. Jednak zmiany moga spowodować dalsze podwyższenie kosztów lustrzanek, więc być może nic z tym nie zrobią. Kamery profesjonalne mają abstrakcyjne ceny z wielu powodów, lustrzanki tanie nie są ale mimo wszystko ceny nie sięgają kwot typu 2,5 miliona złotych..

  2. #52
    Coś już napisał Awatar michaelx
    Dołączył
    Apr 2007
    Posty
    77

    Domyślnie Odp: Przegrzanie matrycy EOS - Tryb filmowania

    Zdaję sobie sprawę że mocno odgrzewam temat ale canon-board od zawsze traktowałem jako najwyższą bazę informacji n/t sprzętu foto. Jakis czas temu odkupiłem EOSa 50D, odkupiłem go za śmieszne pieniądze a po odebraniu przesyłki okazało sie ze na karcie jest oprogramowanie Magic Lantern, czyli prawdopodobnie było filmowane. Oprogramowanie oczywiście wywaliłem, aparat sformatowałem wraz z kartą. Fotografując okazało się że przy drabince 0 EV zdjęcia sa prześwietlone i dopiero zejście na drabince do okolic -1 powoduje zapisanie poprawnego obrazka. Czy to efekt uszkodzenia matrycy?
    W życiu liczą się tylko chwile a ja wciąż uczę się je zatrzymywać

  3. #53
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 027

    Domyślnie Odp: Przegrzanie matrycy EOS - Tryb filmowania

    Ja bym tutaj obstawiał mocno zakurzoną komorę lustra. Przegrzanie matrycy to prędzej wzrost bad-pixeli lub jakieś pasy i niejednorodnoći.
    1DX + 50L

  4. #54

    Domyślnie Odp: Przegrzanie matrycy EOS - Tryb filmowania

    Zdecydowane problem z ekspozycją nie jest związany z przegrzaniem matrycy.
    Tak jak pisał poprzednik - będą to niejednorodności w tworzonym obrazie, pasy, plamy - przy krawędziach.

    Poza tym sam problem przegrzewania jest nieco rozdmuchany - w wielu bezlusterkowcach Canona pracują te same matryce co w DLSR a w tych pierwszych matryca pracuje non-stop, tak więc problem "przegrzania" zdecydowanie dał by się we znaki użytkownikom.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  5. #55
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Grójec
    Wiek
    40
    Posty
    373

    Domyślnie Odp: Przegrzanie matrycy EOS - Tryb filmowania

    Nawet jak filmował to pewnie mało.
    Ja trochę nagrywałem 50d ale po pierwsze bardzo szybko zjadał baterie a po drugie - 50d nie ma fizycznego mikrofonu.
    Co ogranicza go w amatorskich nagraniach. Ja akurat miałem rolanda do audio - ale to też nie było wygodne - synchro "na oko".
    O ile śpiew jeszcze idzie zsynchronizować z ruchem warg - o tyle z tańcem już miałem problem

  6. #56
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 655

    Domyślnie Odp: Przegrzanie matrycy EOS - Tryb filmowania

    Widziałem gdzieś kiedyś opis podobnego problemu na jakiejś grupie na FB i dotyczyło to chyba tego samego modelu aparatu, pamiętam, że to nie był problem wynikający z filmowania, ale niestety nie pamiętam już jakie było rozwiązanie. Coś mi się kojarzy, że to był jakiś problem z płytą główną, ale nie chcę straszyć. Niestety na FB trudno odnaleźć takie "wątki"

Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy ... 456

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •