Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 109

Wątek: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

  1. #1
    Uzależniony Awatar iREM
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Gdansk, Poland, Europe, Earth
    Wiek
    56
    Posty
    951

    Domyślnie X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

    Właśnie kupiłem X-rite colorchecker passport. Głównie zwracam się do Janusza z prośbą o utwierdzenie we właściwym rozumowaniu bądź wyprowadzeniu z błędu. A mam nadzieję, że pomoże to wielu osobom rozgryźć te dobrodziejstwa...
    Bardzo też proszę o niezaśmiecanie wątku komentarzami nie na temat.


    1. Jasnoszarego dużego pola (tzw. strona 3 "paszporta") używamy do zdefiniowania indywidualnego wzorca balansu bieli w aparacie.

    2. Strony "numer trzy" używamy do wygenerowania profilu aparatu.

    3. Strony numer 1 używamy do ustawienia tzw. najjaśniejszego i najciemniejszego punktu np. w photoshopie (levels lub curves) oraz do ocieplania bądź ochłodzenia sceny (z podziałem portret/landscape)

    O zaletach pisać nie będę, bo są oczywiste, ale są wady które mnie zastanawiają:

    4. Aby wykonać profil w programie C.Ch.Passport musimy przekonwertować RAWa do DNG lub też przy pomocy pluginua w LR - użyć oryginalnego RAWa. Ale obrazy uzyskane ww. metodami są MINIMALNIE różne!!!

    5. Po pewnym czasie może nas zastać przeszkadzający nadmiar profili aparatowych w systemie.

    6. Usunięcie profilu (wypowiadam się na podstawie używania LR3 - a w ACR pewnie jest analogicznie) powoduje automatyczne przejście zdjęcia w profil Adobe Standard. Co po pewnym czasie może być niemiłą niespodzianką.

    7. Rozwiązaniem (przez tzw. ogródki) jest eksport do DNG już kompletnie obrobionego zdjęcia (bądź partii zdjęć) i ponowne wczytanie pliku DNG z ustawieniami.
    W tym momencie LRa nie interesuje czy w systemie jest dany profil aparatu czy go nie ma.

    To tyle spostrzeżeń z pierwszych kilku dni testowania.
    Wszystko można zrobić lepiej.
    www.irem.pl | 500px | foty.irem.pl

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar dinderi
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Raszyn
    Wiek
    50
    Posty
    3 028

    Domyślnie

    Ja po kilku miesiącach używania Passporta zauważam jeszcze 2 "wady", związane z samym "opakowaniem" jako takim. Otóż:
    1. Za małe obramowanie plastikowego "portfela". Gdyby plastikowy portfel był cca. 4 cm większych rozmiarów niż tablice wewnątrz, z każdej strony mielibyśmy o 2 cm większą, neutralną zakładkę. Znacznie ułatwiłoby to otwieranie Passporta, bez ew. problemu uświnienia palcami cennego wnętrza, co w plenerze, tam gdzie mamy mało czasu, albo mało kumatą modelkę do trzymania, jest czasem niebagatelnym problemem.
    2. Przydałby się sprężynowy układ, pozwalający otworzyć "portfel" przy użyciu tylko jednej dłoni.
    Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
    09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

    ---Moje zdjecia na FB---

  3. #3
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    1. Raczej zwyczajnie do WB w danych warunkach bo WB bardziej zależy od lokalnego oświetlenia niż aparatu. Ewentualnie, jeśli pstrykamy w jpegach to można sobie wygenerować ten wewnętrzny balans bieli. (Custom WB - tylko nie wiem czy tego ktoś używa :-) )

    2. Tak. Plus WB (zwykle) na drugim od lewej polu szarym.

    3. Główny cel to ocieplanie/oziębianie przy wołaniu oraz określenie czy tablica gretaga jest poprawnie naświetlona.

    4. Nie używam LR więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć. Standardowo proces od początku polegał na konwersji do DNG i tego bym się trzymał.

    5 i 6. Jakiś czas temu X-Rite wypuściło DNG Profile Manager - do ściągnięcia z ich stron po rejestracji ustrojstwa więc problem się skończył :-) Trzeba ściągnąć razem z upgradem.

    Nie ma potrzeby robienia tysiąca profili. 3-4 podstawowe wystarczą. Dzienne słoneczne, dzienne pochmurne, żarowe, lampa plus jeden profil "podwójny" z dwóch DNG na żarowe i dzienne wystarczą na 95% okoliczności. To ma być bardziej "profil aparatu" niż "do każdego zdjęcia". Profil aparatu i tak będzie lepszy od każdego z profili Adobe bo będzie dla tego konkretnego aparatu a nie dla jakiejś średniej (czasami mam wrażenie średniej z sufitu :-) )

    Profile trzeba robić jak warunki oświetleniowe są jakieś pogięte i to mocno ale na dużą ilość mieszanych świateł w sali o ścianach w różnych kolorach i kanarkowym suficie plus 5 różnych rodzajach oświetlenia i tak nie ma rady. Trzeba by robić profil do każdego zdjęcia a i to bez gwarancji, że cokolwiek z tego będzie.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  4. #4
    Uzależniony Awatar iREM
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Gdansk, Poland, Europe, Earth
    Wiek
    56
    Posty
    951

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dinderi Zobacz posta
    Ja po kilku miesiącach używania Passporta zauważam jeszcze 2 "wady", związane z samym "opakowaniem" jako takim.
    Faktycznie, ciężko tego nie dotknąć.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    2. Tak. Plus WB (zwykle) na drugim od lewej polu szarym.
    Nie ma potrzeby robienia tysiąca profili. 3-4 podstawowe wystarczą. Dzienne słoneczne, dzienne pochmurne, żarowe, lampa plus jeden profil "podwójny" z dwóch DNG na żarowe i dzienne wystarczą na 95% okoliczności. To ma być bardziej "profil aparatu" niż "do każdego zdjęcia". Profil aparatu i tak będzie lepszy od każdego z profili Adobe bo będzie dla tego konkretnego aparatu a nie dla jakiejś średniej (czasami mam wrażenie średniej z sufitu :-) )
    Faktycznie zapomniałem napisać o najważniejszym! Drugie od lewej! :-)

    Profil aparatu ok, a co z obiektywami? Tu kolory się potrafią nieźle różnić, chociażby przez powłoki...
    Ostatnio edytowane przez iREM ; 29-08-2010 o 17:01 Powód: Automerged Doublepost
    Wszystko można zrobić lepiej.
    www.irem.pl | 500px | foty.irem.pl

  5. #5
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iREM Zobacz posta
    ....
    Profil aparatu ok, a co z obiektywami? Tu kolory się potrafią nieźle różnić, chociażby przez powłoki...

    Tak. Oczywiście masz rację. Szkła mają wpływ więc albo trzeba by zrobić po 4 profile dla każdego ze szkieł albo po prostu olać. Ja sobie zrobiłem 4 profile dla 24-70 jako najczęściej używany a reszta... Różnice pomiędzy moimi szkłami są tak subtelne, że se po prostu nie zawracam głowy. Można pstryknąć Passporta na początku lub końcu każdej sesji (na wszelki wypadek) i sięgać do niego tylko w razie W. :-)

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  6. #6
    Uzależniony Awatar iREM
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Gdansk, Poland, Europe, Earth
    Wiek
    56
    Posty
    951

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Można pstryknąć Passporta na początku lub końcu każdej sesji (na wszelki wypadek) i sięgać do niego tylko w razie W. :-)
    To chyba najzdrowsze rozwiązanie :-)

    Wracając jeszcze do DNG i LR. DNG Profile Managera mam zainstalowanego, ale to nie załatwia sprawy. Zostaje więc zabezpieczenie w postaci jak pisałem wcześniej:
    1. Wczytujemy RAWa, 2. kręcimy profil np. wtyczką lightroomową, 3. przypisujemy plikowi ten profil i żeby się zabezpieczyć na przyszłość robimy:
    4. eksport fotki jako DNG z jednoczesnym ponownym wprowadzeniem do bazy LRa w dokładnie to samo miejsce. Wtedy jeśli profil skasujemy pozostanie on i tak zaszyty w plik DNG.
    Wszystko można zrobić lepiej.
    www.irem.pl | 500px | foty.irem.pl

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2010
    Wiek
    52
    Posty
    47

    Domyślnie

    Przy okazji pojawienia się tego wątku chciałbym prosić kolegów posiadających c.ch.passport o zaprzeczenie lub potwierdzenie tego jak ja odbieram to super ustrojstwo.

    W zeszłym roku kupując kalibrator do monitora w sklepie wzorniki.eu była akurat promocja na c.ch.passport. Reklama była bardzo obiecująca więc udałem się na stronę producenta, poczytałem i troszkę się rozczarowałem.
    Z tego co wyczytałem c.ch.passport jest tak naprawdę sprzętowym pluginem do produktów Adobe. Ja to rozumiem tak, że stworzony za jego pośrednictwem profil barwowy matrycy można używać tylko w produktach Adobe. Ja jestem użytkownikiem Capture One (CO). CO nie używa profili matryc w postaci DNG. Ma on co prawda wbudowane profile matryc lecz nie są one kompatybilne z DNG. Czyli wydaje mi się, że dla użytkownika CO lub innego nie pochodzącego ze stajni Adobe programu do obróbki RAW c.ch.passport nie przedstawia sobą żadnej wartości. Można go jedynie użyć do wyznaczenia WB co skutecznie można zrobić zwykłą szarą kartą lub innym tego typu patentem jakich wiele na rynku lecz dużo tańszymi niż c.ch.passport.

    Jeżeli coś się w tym temacie zmieniło po roku i do c.ch.passport dołącza się moduły pozwalające na wykorzystanie w oprogramowaniu innym niż z rodziny Adobe to prosiłbym o informację do czego i na co pozwalają. Mnie najbardziej interesuje CO ale jeżeli współpracuje jeszcze z czymś innym to może i innym osobom taka informacja też się przyda.

    Na koniec czemu używam CO a nie PS?
    1. Bo go bardzo lubię i jest dla mnie intuicyjny.
    2. Bo cena CO nawet w wersji Pro mnie nie zabiła natomiast cena PS+LR zmasakrowała by mój portfel bardzo skutecznie.
    3. Na posiadanie pirata nie mogę sobie pozwolić dlatego za takie rady od razu dziękuję.

    Na koniec jeszcze takie pytanie, czy z uwagi na możliwości c.ch.passport (nie mam i nie wiem czy są tego warte) jest praktyczny sens obróbki typu RAW do PS elments (bo tani i mógłbym go dokupić) + profil matrycy z c.ch.passport, następnie wynikowy RAW z PE elments fotki zapisany w DNG dalej obrabiany w CO?

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    404

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MoonWind Zobacz posta
    Przy okazji pojawienia się tego wątku chciałbym prosić kolegów posiadających c.ch.passport o zaprzeczenie lub potwierdzenie tego jak ja odbieram to super ustrojstwo.

    W zeszłym roku kupując kalibrator do monitora w sklepie wzorniki.eu była akurat promocja na c.ch.passport. Reklama była bardzo obiecująca więc udałem się na stronę producenta, poczytałem i troszkę się rozczarowałem.
    Z tego co wyczytałem c.ch.passport jest tak naprawdę sprzętowym pluginem do produktów Adobe.
    Ok, tyle że daje możliwość stworzenia profilu dla LR/ACR samodzielnie. Moje próby stworzenia profilu dla Rawshootera i dla C1 spełzły na niczym mimo wykorzystania wielu profilerów. A sprawa teoretycznie powinna być prosta bo ww odrawiacze korzystają z profili icc/icm. Niestety profile Magne Nielsena wydają się być jedyną ( i lepszą) alternatywą dla tych wbudowanych w te programy. Tabliczka Passporta to Color Checker którego możesz i Ty spróbować wykorzystać przy profilowaniu C1- nie jesteś skazany na soft Passporta i profile dcp . Praktycznie każdy poważny program do tworzenia profili może wykorzystywać Color Checkera. Tyle że prawdopodobnie nie będziesz zachwycony efektem.
    2. Bo cena CO nawet w wersji Pro mnie nie zabiła natomiast cena PS+LR zmasakrowała by mój portfel bardzo skutecznie.
    Nie dostrzegam w C1 ficzerów zestawu PS+LR. Możliwościami można porównywać C1 najwyżej z Lightroomem, wtedy różnica cenowa nie jest już tak mordercza.

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2010
    Wiek
    52
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tantal Zobacz posta
    Tabliczka Passporta to Color Checker którego możesz i Ty spróbować wykorzystać przy profilowaniu C1- nie jesteś skazany na soft Passporta i profile dcp .
    Czyli dokładnie co i jak poza WB? Robiąc wpis w tym wątku liczę na przedstawienie przez osoby które wiedzą jak to zrobić konkretnych rozwiązań.
    Cytat Zamieszczone przez tantal Zobacz posta
    Nie dostrzegam w C1 ficzerów zestawu PS+LR. Możliwościami można porównywać C1 najwyżej z Lightroomem, wtedy różnica cenowa nie jest już tak mordercza.
    Oczywiście można się spierać co lepsze Lr czy C1, dla mnie C1 i wcale nie dlatego że go już mam. Cenowo Lr2 kosztuje tyle samo co najnowszy C1. Zapewne da się też naleźć drożej i taniej. Może faktycznie porównanie C1 vs Lr+PS w moim poprzednim poście nie było najszczęśliwsze. Po prostu po Lr odczuwam konieczność użycia Ps wiem, że to troszkę śmieszne ale C1 postrzegam bardziej jako zamkniętą całość niż Lr.

    Przepraszam troszkę od tematu odbiegam, nie chciałbym aby dyskusja o możliwościach wykorzystania c.ch.passport przerodziła się w dyskusje o wyższości LR+PS nad innym oprogramowaniem bo jest ona niezaprzeczalna tylko "nie każdemu kto lubi żeglować na podmiejskim jeziorze jest od razu potrzebny regatowy jacht pełnomorski".

    Po prostu kombinuję jakby tu do tego co mam użyć c.ch.passport choć do końca nie wiem (nie jestem przekonany) czy jest to opłacalne biorąc pod uwagę ewentualny nakład kosztów do uzyskanego efektu.

  10. #10
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Można zrobić profil aparatu np plug-inem in-Camera (niestety znowu PS potrzebny) i używać w C1. Można użyć Profile Makera (drogi) i też korzystać w C1. Pewnie jeszcze kilka innych programów jest w stanie zrobić to samo.

    Trzeba rozróżnić dwie rzeczy - profil kolorystyczny ICC i "profil" używany do wołania RAWów w ACR/LR. in-Camera czy Profile Maker robią profile ICC. Passport Color Checker robi "profil" dla ACR/LR. Profil ICC można używać w każdym programie z CMS (czyli w C1 też).

    Passport strona #2 to mała wersja 24 polowej tablicy gretaga.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •