Strona 3 z 11 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 109

Wątek: X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI

  1. #21
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    75

    Domyślnie

    Mam pewien problem z ColorCheckerem otóż po kalibracji psuje część kolorów. Poniższe zdjęcia zrobiłem tak:

    1. Zrobiłem zdjęcie szarej karty i ustawiłem ją jako ręczny WB
    2. Zrobiłem zdjęcie z tablicą
    3. Lightroomowi kazałem znaleźć wzornik i zrobić dcp bez problemu zrobił
    4. Ustawiłem profil kamery na ten przed chwilą utworzony

    i z tego:

    powstało to:

    Na zdjęcie weszła jakaś zgniła zieleń. Takich drzwi czy też ścian to w pokoju nie mam. W związku z tym pytanie co zrobiłem nie tak bądź co powinienem zrobić inaczej? Bo już kompletnie nie mam pojęcia dlaczego jest taki efekt...

    Link do pliku raw:

  2. #22
    Pełne uzależnienie Awatar dinderi
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Raszyn
    Wiek
    50
    Posty
    3 028

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że tak przyzwyczaiłeś się do obrazu, jaki dawał Twój aparat do tej pory, ze aktualne kolory wydają Ci sie nienaturalne.
    Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
    09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

    ---Moje zdjecia na FB---

  3. #23
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2007
    Posty
    3 053

    Domyślnie

    Spróbujmy...
    Ile jest źródeł światła w pokoju (i czy wszystkie jednakowo padają na drzwi i na tabliczkę)?
    EOS - conditio sine Kwanon...

  4. #24
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    75

    Domyślnie

    Odnośnie kolorów jakie dawał aparat nie do końca się z tym zgadzam gdyż widzę drzwi przed sobą i znacznie bardziej przypominają te z przed transformacji. Do tego trochę poszperałem i znalazłem coś takiego:
    http://photography-on-the.net/forum/...1030666&page=2

    Trochę już sobie z tym tematem poradziłem jak zmieniłem przestrzeń barwną na aparacie z srgb na adobe rgb jest lepiej ale nie jest idealnie

    Znacie jakieś inne programy które zamienią wzorzec na profil barwny? Albo jak wy to robicie by uzyskać idealne kolory?

    W pokoju są dwa źródła światła, w jednym trzy żarówki w drugim dwie. Dające światło teoretycznie o identycznym kolorze.

  5. #25
    Pełne uzależnienie Awatar dinderi
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Raszyn
    Wiek
    50
    Posty
    3 028

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez frani0 Zobacz posta
    W pokoju są dwa źródła światła, w jednym trzy żarówki w drugim dwie. Dające światło teoretycznie o identycznym kolorze.
    Teoretycznie. Praktycznie Twój Passport jest oświetlony żarówką, która jest za tobą + żarówką nad passportem. Drzwi sa oświetlone dodatkowo światłem dziennym z okna.
    Kiedy tworzysz profil, musisz mieć świadość różnic w temperaturze barwowej, poszczególnych źródeł światła i tam stawiać wzornik, gdzie Ci zalezy na prawidłowych kolorach.
    Twoje zdjęcie jest klasycznym przykładem nieprawidłowo użytego wzornika.
    Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
    09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

    ---Moje zdjecia na FB---

  6. #26
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    75

    Domyślnie

    Profil był wykonywany około 1 w nocy światła dziennego nie było. Lampka widoczna na zdjęciu była wyłączona. Żarówki były identyczne klasyczne 60W. Zdjęcie jest przykładem zaobserwowanej tendencji.

    Przed - światło z okna:

    Po - światło z okna:

    RAW

    Macie jakieś pomysły? Nad tym problemem siedzę już 3 dzień wiem, że efekt powinien być inny i kompletnie nie mam pojęcia dlaczego taki nie jest
    Ostatnio edytowane przez frani0 ; 21-04-2012 o 17:20 Powód: dwa razy te same zdjęcie

  7. #27
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2007
    Posty
    3 053

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez frani0 Zobacz posta
    Macie jakieś pomysły? Nad tym problemem siedzę już 3 dzień wiem, że efekt powinien być inny i kompletnie nie mam pojęcia dlaczego taki nie jest
    A problem powtarza się dla profili robionych w innym pomieszczeniu (na dworze)?
    Ostatnio edytowane przez Bahrd ; 21-04-2012 o 17:30
    EOS - conditio sine Kwanon...

  8. #28
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    75

    Domyślnie

    Problem jest cały czas nie zależnie od miejsca jednak jego nasilenie jest różne. Gdy na aparacie zmieniłem przestrzeń barwną z sRGB na adobe RGB problem się zmniejszył ale nadal występuj(druga para zdjęć).

    Na dworze problem jest znacznie mniejszy.

    Przy tworzeniu profili za pomocą lightrooma(plugin x-rite) rozbieżność jest mniejsza niż w wypadku np. Adobe DNG Profile Editor

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar dinderi
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Raszyn
    Wiek
    50
    Posty
    3 028

    Domyślnie

    Ja drugą parę widze, jako ładniejszą PO niż PRZED.
    Kontakt ze mną tylko przez e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au". PW nie czytam.
    09. Rób i pokazuj zdjęcia, które podobają się tobie, a nie oglądającym.

    ---Moje zdjecia na FB---

  10. #30
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    75

    Domyślnie

    Celem jaki stawiam przed ColorChecker'em jest maksymalne odwzorowanie barw Niestety zdjęcie PO ma zielony nalot a także nie do końca dobrze odwzorowane barwy. Czy ma ktoś pod ręką zdjęcie miernika na jakimś tle przed i po kalibracji?

Strona 3 z 11 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •