Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Problem z kolorami

  1. #1

    Domyślnie Problem z kolorami

    Witam wszystkich. Mam problem z którym nie mogę sobie poradzić.
    Do piątku użytkowałem monitor CRT skalibrowany X-rite display. W viście w color management ustawiony wygenerowany profil i wszystko było ok. Zdjecie obrobione w PS i zapisaniu z profilem sRGB wyglądało tak samo w PS , przeglądarce windowsa i Faststone viewer i na www. W piątek zakupiłem monitor Eizo CG222W. Monitor skalibrowałem, color navigator z eizo wrzucił automatycznie profil do color management w windowsie. Niby wszystko jest ok, ale niestety nie jest. Po otwarciu rawa w ACR patrzę a obraz jakiś wyblakły , jakby wyprany z kolorów, żeby wyglądał tak jak trzeba musiałbym podkręcić saturation o dość konkretną wartość. Po transferze do PS wygląda identycznie.
    Niczym nie zrażony obrabiam zdjęcie , konwenteruję do sRGB i zapisuje i co się okazuje zdjęcie po wgraniu na strone jest przekolorowane , w programie Faststone tak samo , jedynie w przeglądarce windowsa wygląda tak samo jak w PS. Spotkał się ktoś z takim problemem bo walczę z tym od soboty i dzisiaj się poddałem. Dodam że w ustawienia color settings w PS są dobre i co mnie dziwi najbardziej że otwierane rawy w ACR są wyprane z kolorów.

  2. #2
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    1. CG to monitor Wide Gamut. Profilowanie tego za pomocą kolorymetru to... sie nie da. Niestety potrzebny spektrofotometr.

    2. Z przeglądarek to tylko Safari ma CMSa (albo FF w wersji do 3.0.17) i to monitor WG bezlitośnie obnaża.

    3. Monitor EIZO CG korzysta z profilu ICC w wersji 4. http://www.color.org/version4html.xalter

    4. Jeśli dalej jest coś źle to... coś źle robisz. :-)
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    :-)

    5. CG ma LUT w monitorze - to co jest w windozie po oprofilowaniu Color Nawigatorem to nie jest profil a jedynie deklaracja przestrzeni.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    :-)

    6. FastStone viewer nie obsługuje ICC v4.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 15-08-2010 o 20:02 Powód: Automerged Doublepost

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam trochę inny problem, ale się podepnę - problem dotyczy Lightrooma.
    Monitor też EIZO, niestety modelu nie podam teraz bo mam go w pracy.
    1. W Windows podpięty profil monitora[jak obrabiałem na profilu sRGB to kolory zdjęć po wczytaniu do LR zupełnie nie pokrywały się z realnymi i żeby to przerobić i zapisać do sRGB musiałbym poświęcić masakryczną ilość czasu... a takie rozwiązanie polecali na forum nikona. W pracy potrzebuje mieć w miarę realne odwzorowanie - kolorowe aplikacje etc].
    2. Jeżeli obrobię plik i wyeksportuję z podpiętym w color space profilem monitora jest wszystko ok, pod warunkiem że dane przeglądarki obsługują profile. Jeżeli zapiszę z profilem sRGB to mam jak u kolegi z pierwszego posta - przejaskrawione na maxa kolory.

    Pytanie - Czy da się na końcowym etapie zapisać plik w przestrzeni sRGB tak, żeby kolory odpowiadały temu jak obrobiłem plik? Inaczej rzecz biorąc żeby program wykorzystał macierz przeliczenia z profilu monitora do zapisu do przestrzeni sRGB.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    1. CG to monitor Wide Gamut. Profilowanie tego za pomocą kolorymetru to... sie nie da. Niestety potrzebny spektrofotometr.

    2. Z przeglądarek to tylko Safari ma CMSa (albo FF w wersji do 3.0.17) i to monitor WG bezlitośnie obnaża.


    3. Monitor EIZO CG korzysta z profilu ICC w wersji 4. http://www.color.org/version4html.xalter

    4. Jeśli dalej jest coś źle to... coś źle robisz. :-)
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    :-)

    5. CG ma LUT w monitorze - to co jest w windozie po oprofilowaniu Color Nawigatorem to nie jest profil a jedynie deklaracja przestrzeni.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    :-)

    6. FastStone viewer nie obsługuje ICC v4.
    1. Możliwe , chociaż w "color navigator" dołączonym do eizo jest do wyboru X-rite one-eye display 2 , po przy kalibracji pojawia się okienko kształtem mojego urządzenia, w każdym razie efekt kalibracji tym urządzeniem mnie zadowala.

    2. Mnie chodziło o to że zdjęcie w PS zapisane w podstawowym sRGB powinno być prawidłowo wyświetlone w przeglądarce, czy opera czy FF, a tak nie jest.


    4. I tu jest problem , bo nie wiem co robie źle.

    Możę lepiej skalibrować oprogramowaniem dołączonym do kalibratora a nie do monitora i ten profil przyporządkować w windows ??

  5. #5
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kacy Zobacz posta
    1. Możliwe , chociaż w "color navigator" dołączonym do eizo jest do wyboru X-rite one-eye display 2 , po przy kalibracji pojawia się okienko kształtem mojego urządzenia, w każdym razie efekt kalibracji tym urządzeniem mnie zadowala.
    Color Navigator to dość starawy program. Niby bardzo teoretycznie można kalibrować i1d2 ale na 3 różne i1d2 jakie miałem w rękach żaden sobie dobrze nie radził.

    Cytat Zamieszczone przez Kacy Zobacz posta
    ...
    2. Mnie chodziło o to że zdjęcie w PS zapisane w podstawowym sRGB powinno być prawidłowo wyświetlone w przeglądarce, czy opera czy FF, a tak nie jest.
    W Safari powinno być prawidłowo.



    Cytat Zamieszczone przez Kacy Zobacz posta
    ...
    4. I tu jest problem , bo nie wiem co robie źle.

    ...
    Skąd jesteś?


    Cytat Zamieszczone przez Kacy Zobacz posta
    ....

    Możę lepiej skalibrować oprogramowaniem dołączonym do kalibratora a nie do monitora i ten profil przyporządkować w windows ??

    Kupiłeś b.dobry monitor. :-) Szkoda byłoby "obciąć" jego możliwości. :-)

    Zrobiłeś validację? Jest w ColorNavigatorze. Jakie wyniki ci wyszły?

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  6. #6

    Domyślnie

    I druga rzecz której nie moge zrozumieć to dlaczego rawy otwierane w ACR są wyblakłe.
    Następna rzecz to żeby w PS zobaczyć kolory takie jakie będą na stronie www to musze włączyć Proof colors i w setup ustawić profil mojego monitora plus zaznaczyć opcję "preserve rgb numbers"
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Color Navigator to dość starawy program. Niby bardzo teoretycznie można kalibrować i1d2 ale na 3 różne i1d2 jakie miałem w rękach żaden sobie dobrze nie radził.

    W Safari powinno być prawidłowo.
    Skąd jesteś?

    Kupiłeś b.dobry monitor. :-) Szkoda byłoby "obciąć" jego możliwości. :-)

    Zrobiłeś validację? Jest w ColorNavigatorze. Jakie wyniki ci wyszły?
    Aktualnie UK - Norwich .

    Zrobiłem validację i wszystko wygląda OK, stare obrabiane zdjęcia na monitorze CRT w faststone i na www i PS wyglądają tak samo czyli wszystko było OK. Kolory na Eizo mam identyczne jak na skalibrowanym 21'' CRT.

    Najbardziej mnie dziwi problem z rawami , dlaczego w ACR są wyblakłe a nie powinny.
    Ostatnio edytowane przez Kacy ; 15-08-2010 o 20:32 Powód: Automerged Doublepost

  7. #7
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kacy Zobacz posta
    I druga rzecz której nie moge zrozumieć to dlaczego rawy otwierane w ACR są wyblakłe.
    Następna rzecz to żeby w PS zobaczyć kolory takie jakie będą na stronie www to musze włączyć Proof colors i w setup ustawić profil mojego monitora plus zaznaczyć opcję "preserve rgb numbers"

    Nie wiem jak w CG222W (mam CG241W) ale w menu monitora możesz wyłączyć profile. Jak ustawisz 6500K to i bez profilu powinno być bardzo dobrze. Te monitory są tak dobrze fabrycznie skalibrowane, że profilowanie bardzo niewiele zmienia.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    W menu monitora zamiast CAL wybierz Custom - wstaw mu 6500K i jasność na jakieś 25% a gamma na 2.2
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 15-08-2010 o 20:37 Powód: Automerged Doublepost

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kacy Zobacz posta

    Najbardziej mnie dziwi problem z rawami , dlaczego w ACR są wyblakłe a nie powinny.

    Bo może defaulty są od czapy ?
    Btw - zdjęcie w sRGB na szerokogamutowcu będzie poprawnie wyświetlane tylko w FF i Safari, w każdej innej przeglądarce internetowej oraz zwykłej do zdjęć nie obsługującej CMS będzie właśnie "przekolorowane".
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  9. #9
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzychu Zobacz posta
    Bo może defaulty są od czapy ?
    Btw - zdjęcie w sRGB na szerokogamutowcu będzie poprawnie wyświetlane tylko w FF i Safari, w każdej innej przeglądarce internetowej oraz zwykłej do zdjęć nie obsługującej CMS będzie właśnie "przekolorowane".
    Tylko w starym FF (do 3.0.16 czy 17) - nowe 3.5 nie radzi sobie z ICC v4 - sprawdzone. :-)

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  10. #10

    Domyślnie

    Chciałbym podziękować za pomoc ze strony Janusz Body , bez niej dość dość długo bym szukał co jest nie tak.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •