Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 42

Wątek: Tani filtr polaryzacyjny "MASSA" - mini test.

  1. #21
    Cenzor Awatar MacGyver
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    46
    Posty
    7 043

    Domyślnie

    Niestety, ten test nie pokazuje dokładnie nic, poza tym że filtr psuje kolory. Filtry polaryzacyjne używane są najczęściej do:
    - fotografowania krajobrazu
    - fotografowania przedmiotów odbijających światło.
    Tu mamy przykład wyłącznie drugiego zastosowania, który pokazuje że filtr jest marny, bo psuje kolory a i odblasków sporo zostaje. Jakość filtra, tak naprawdę, wychodzi przy fotografowaniu krajobrazu w słoneczny dzień. Słaby polaryzator łapie bliki oraz flary (brak odpowiednich powłok) a także, w zależności od ustawienia, "ciągnie" błękity w kierunku magenty lub cyjanu.
    Sam nie stosuję topowych filtrów (polarów mam łącznie bodajże 8 więc można policzyć ile by mnie kosztował taki zestaw od Heliopana czy B+W, używam więc Marumi DHG, Hoyi Pro1 Digital itp) ale nic niżej Hoyi standard (fioletowej) lub podobnych na prawdę nie warto kupować. Kiedyś kupiłem zwykły polar Hama i dość szybko wymieniłem go na szarą Hoye.
    Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

  2. #22
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    43
    Posty
    2 254

    Domyślnie

    Wiec test sie przydal Wiadomo, ze nie warto go kupic
    Ja zakupilem do zlikwidowania odbic z wody w kilku zdjeciach (sa BW, wiec kolory mnie nie interesowaly).

    Co do kolorow, polaryzacje ustawilem aby pokazac likwidacje odbic, ale nie sprawdzalem innych ustawien (kolory zmieniaja sie krecac polarem). Sprawdze z ciekawosci. A slaba likwidacja odbic - nie da sie zlikwidowac wszystkich odbic z kadru, bo zalezy od kąta odbic. Jedne znikaja, a drugie dopiero lekko zanikaja i aby znikly drugie, zaczynaja sie uwydatniac pierwsze itd.

  3. #23
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    43
    Posty
    2 254

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Standard to (1 i 1/2) do 2 EV. Najczęściej (1 i 2/3 EV). Szczerze mówiąc nie trafiłem nigdy na taki coby miał poniżej 1.5 EV
    Janusz - to ja juz lekko oglupialem. Skoro czasy mam zawsze z polarem 2x mniejsze (bez np. 1/1000 z polarem polowa tego), to przeciez jak byk 1EV.
    2EV to czasy 4x mniejsze.:neutral:

  4. #24
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    43
    Posty
    2 254

    Domyślnie

    Jest pogoda, ladne niebo ze sloncem i chmurami. Zrobilem kolejny test, teraz mysle bedzie widac jak dziala ten tani CPL.


    Dwa kadry, kazdy po 3 klatki: Jedna BEZ CPL, druga i trzecia z roznymi ustawieniami filtra (takie skrajne, najbardziej dajace roznice w obrazie)



    Kadr #1

    Kadr #2


    I taki jeden jeszcze (BEZ CPL i jedno ustawienie Z)
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    I test oblaskow/flar. Sprawdzilem dzialanie BEZ i Z filtrem i nie zauwazylem zmian. Te odblaski co lapala Sigma sama z siebie, po wkreceniu filtra byly takie same.


    Kadr pod slonce - BEZ filtra i Z filtrem.


    I trzy zdjecia pod ostre slonce:

    Ostatnio edytowane przez siudym ; 11-08-2010 o 12:51 Powód: Automerged Doublepost

  5. #25
    Cenzor Awatar MacGyver
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    46
    Posty
    7 043

    Domyślnie

    Cóż, mógłby polaryzować trochę mocniej ale jak na swoją cenę to daje rade :-)

    P.S. Jak Ci się jeszcze che to spróbuj może na jakiejś szybie, z bliska, tak żeby stanowiła większą część kadru.
    Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

  6. #26
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    43
    Posty
    2 254

    Domyślnie

    A widzisz nie pomyslalem. Ale moze i dobrze, jak cos zgadam sie z kolega majacym chyba polara B+W i zrobie dokladne porownanie obu. Przynajmniej bedzie widac ile gorszy.

  7. #27

    Domyślnie

    Ooo takie porównanie byłoby wskazane

  8. #28
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    43

    Domyślnie

    Mam ten filtr i daje radę jak napisał MacGyver. Szkoda mi było kasy na jakis drogi bo używam sporadycznie jak ładne niebo w tle chcę mieć. Nie jest rewelacyjny i można użyte w nim szkło i działanie porównać z HOYA HMC. Natomiast stosunek ceny do jakości rewelacyjny. Jak ktoś robi wyłącznie krajobraz to lepiej nabyć coś lepszego.
    EOS 50D 400D 300, +Ckit + C55-250 + C50 1.8 + 430EX + C28-90 4-5,6 + T18-50 2.8+ Sherpa450 i inna drobnica

  9. #29
    Uzależniony Awatar Sławek
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Częstochowa
    Wiek
    61
    Posty
    968

    Domyślnie

    Widzę że jest na poziomie mojego starego soligora, czyli słabo. Wprawdzie trochę widać że coś tam niebo ciemniejsze ale niewiele. Pewnie dlatego tak mało światła zabiera. Ale oczywiście wiele zależy od tego pod jakim kątem do słońca fotografowałeś.

  10. #30
    Cenzor Awatar MacGyver
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    46
    Posty
    7 043

    Domyślnie

    Na optyczne.pl zrobili kiedyś test (byłą tu nawet o nim dyskusja, z tego co pamiętam)
    http://www.optyczne.pl/7.1-Inne_test...zacyjnych.html
    Filtr marki "King", będącej synonimem azjatyckiej tandety wcale nie był ostatni, a już w rankingu "Ekono" (cena/jakość) to się nawet w czołówce uplasował :-)
    Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •