Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 42

Wątek: Tani filtr polaryzacyjny "MASSA" - mini test.

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    44
    Posty
    2 655

    Domyślnie

    moj polar zabiera cos kolo 2EV - Marumi DHG Super
    Moje wątki na forum: sport | fashion
    | R5 | 5D3 | 16-35L II | Sigma 24 Art | Sigma 50 Art | Sigma 105 Art | Sigma 120-300 2.8 OS |

  2. #12
    Dopiero zaczyna Awatar delf77
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    25

    Domyślnie

    wg mnie roznice na zdjeciu sa minimalne i nie wiem czy warto nawet tyle kasy dawac za tego polara
    czy sprawdzales jak dziala na niebie ? nie ma zafarbow czerwonych ( czy to moze tylko dziala w połówkach ) ?

  3. #13
    Początki nałogu Awatar sprocket73
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Jaworzno
    Wiek
    51
    Posty
    489

    Domyślnie

    Na zdjęciach widać wyraźne różnice - głównie chodzi o odbicia w oknach lub ich brak - czyli filtr pracuje. Jednakże widać również znaczne pogorszenie kolorystyki, w przypadku użycia filtra.
    Przydałoby się również przetestować filtr na słonecznym niebie, na liściach odbijających słońce. Z moich skromnych doświadczeń praktycznych wynika, że filtr nasyca kolory, wyostrza kontrasty - tutaj jest jakby odwrotnie. Ciekawi mnie, czy to za sprawą warunków jakie panowały w chwili testu, czy też taki efekt spowodował najtańszy filtr?
    SPROCKET
    80D | C10-22 | C15-85 | C24 stm | C60 macro | C70-300 is II| 3 x CPL Marumi
    Moja wycieczkowa galeria

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sprocket73 Zobacz posta
    Na zdjęciach widać wyraźne różnice - głównie chodzi o odbicia w oknach lub ich brak - czyli filtr pracuje. Jednakże widać również znaczne pogorszenie kolorystyki, w przypadku użycia filtra.
    Przydałoby się również przetestować filtr na słonecznym niebie, na liściach odbijających słońce. Z moich skromnych doświadczeń praktycznych wynika, że filtr nasyca kolory, wyostrza kontrasty - tutaj jest jakby odwrotnie. Ciekawi mnie, czy to za sprawą warunków jakie panowały w chwili testu, czy też taki efekt spowodował najtańszy filtr?
    Cieszę się, że ktoś podziela moje zdanie. w 100% zgadzam się z powyższą wypowiedzią! gdzie wsysło kolory??

  5. #15
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sprocket73 Zobacz posta
    ..... Z moich skromnych doświadczeń praktycznych wynika, że filtr nasyca kolory, wyostrza kontrasty - tutaj jest jakby odwrotnie......
    Polar od zawsze zmniejsza kontrasty. Nie wiem co rozumiesz pod słowami "wyostrza kontrasty" :-)

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  6. #16
    Początki nałogu Awatar sprocket73
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Jaworzno
    Wiek
    51
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Polar od zawsze zmniejsza kontrasty. Nie wiem co rozumiesz pod słowami "wyostrza kontrasty" :-)
    Być może źle nazwałem efekt o który mi chodzi, bo samo pojęcie "kontrast" to dla mnie abstrakcja. Poniżej cropy wycięte z jpgów prosto z aparatu bez żadnej obróbki. Bez polaru po lewej, z polarem po prawej. Dla mnie zdjęcie po prawej jest bardziej "kontrastowe". Jeżeli źle się wyrażam, to przepraszam.
    SPROCKET
    80D | C10-22 | C15-85 | C24 stm | C60 macro | C70-300 is II| 3 x CPL Marumi
    Moja wycieczkowa galeria

  7. #17
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Najprościej mówiąc kontrast to różnica pomiędzy obszarem jasnym i ciemnym. Na lewym zdjęciu wyprane niebo jest o dobrych kilka EV jaśniejsze od cieni w lesie. Sceny o tak dużym kontraście nie da się "zmieścić" na zdjęciu o ograniczonej rozpiętości tonalnej (ograniczonej różnicy EV pomiędzy naj-jaśniejszym i naj-ciemniejszym). Trzeba "przyciemnić" niebo. Polar "przyciemnia" niebo czyli redukuje kontrast. Dzięki temu możliwe stało się większe wysycenie barw w zdjęciu po prawej.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  8. #18
    Początki nałogu Awatar sprocket73
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Jaworzno
    Wiek
    51
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Najprościej mówiąc kontrast to różnica pomiędzy obszarem jasnym i ciemnym. Na lewym zdjęciu wyprane niebo jest o dobrych kilka EV jaśniejsze od cieni w lesie. Sceny o tak dużym kontraście nie da się "zmieścić" na zdjęciu o ograniczonej rozpiętości tonalnej (ograniczonej różnicy EV pomiędzy naj-jaśniejszym i naj-ciemniejszym). Trzeba "przyciemnić" niebo. Polar "przyciemnia" niebo czyli redukuje kontrast. Dzięki temu możliwe stało się większe wysycenie barw w zdjęciu po prawej.
    Tak to prawda.
    Jak się wczoraj wieczorem zacząłem zastanawiać, to wyszło mi, że kontrast polega na różnicy między jasnym i ciemnym - im jest większa, tym większy kontrast. Czyli przyciemniając niebo polar zmniejsza kontrast.

    Ale z drugiej strony, w jakimś potocznym rozumieniu tego słowa, być może chodzi o to, że jak jest coś "kontrastowe" to znaczy że lepiej to coś widać. Zapytałem żony, aby spojrzała na moje przykładowe zdjęcie z poprzedniego postu i powiedziała, które ma lepszy kontrast. Wskazała prawe. Poprosiłem aby uzasadniła. Usłyszałem, że "drzewo jest lepiej widoczne". Faktycznie drzewo/drzewa na pierwszym planie są lepiej widoczne na tle ciemnego lasu (szczególnie to mniejsze drzewo po lewej stronie). Więc można powiedzieć, że o ile ogólny kontrast zdjęcia się zmniejszył (różnica między niebem a lasem), to zwiększył się kontrast między pierwszym planem a tłem.

    Wracając jednak do głównego tematu. Na przykładowych zdjęciach wykonanych przez autora testu kolory z polarem wyblakły i nie ma na nich ani trochę z efektu jaki zaprezentowałem na swoim przykładzie. Januszu, czy Twoim zdaniem, była to wina taniości zastosowanego filtra, czy też warunków jakie panowały w chwili robienia zdjęć testowych?
    SPROCKET
    80D | C10-22 | C15-85 | C24 stm | C60 macro | C70-300 is II| 3 x CPL Marumi
    Moja wycieczkowa galeria

  9. #19
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Żeby być "bliżej prawdy" ;-) kontrast to... gradient. Wiem, zastępuję jedno niezrozumiałe słowo innym, pewnie gorszym :-). Rozróżniamy tych "kontrastów" trochę. Kontrast sceny, globalny, lokalny i cholera wie co jeszcze. Popularne "wrażenie kontrastowości" powodują kontrasty lokalne czyli duży gradient na małym obszarze zdjęcia. Przy okazji kontrast lokalny zwiększa wrażenie ostrości. Suwaczek 'clarity' w ACR to nic innego jak zwiększenie kontrastów lokalnych. Ludzie często mylą nasycenie barw z kontrastem. To kwestia odbioru. Kolor zielony i czerwony silnie "kontrastują" ze sobą choć tonalnie (np. na zdjęciu cz-b) mogą być nie do odróżnienia. Stąd zwykle zdjęcia mocniej wysycone, wybarwione sprawiają wrażenie bardziej kontrastowych.

    Odnośnie tych "testów" to... wolał bym się nie wypowiadać. Filtr polaryzacyjny działa tylko w określonych sytuacjach i też trzeba wiedzieć kiedy jest przydatny a kiedy zupełnie nieskuteczny. Najsilniejszy efekt polara jest jak światło słoneczne pada z boku. Prawie w ogóle nie ma efektu dla światła z tyłu czy z przodu (z przodu trochę jest ale niewiele). Te zdjęcia niewiele mówią bo sposób w jaki zostały zrobione utrudnia lub wręcz uniemożliwia ocenę. Pomijam fakt, że ładują się godzinę z kawałkiem - po cholerę zamieszczać takie wielkie pliki na wolnym serwerze? :-) Na podstawie tych "testów" można by udowodnić dowolną tezę. Najłatwiej chyba taką, że są źle naświetlone :-)

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Pomijam fakt, że ładują się godzinę z kawałkiem - po cholerę zamieszczać takie wielkie pliki na wolnym serwerze? :-)
    Ciesze się, że to nie tylko ja tak mam, bo już zaczynałem wątpić w łącze

    Na wykonanych zdjęciach widać, że filtr jakoś działa, bo niweluje odbicia w szybach. Niemniej jednak wydaje mi się, że wychodzi tu cena szkła i zarazem jego jakość, która może mieć wpływ na to, co nazywamy wypraniem kolorów ze zdjęcia.

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •