Podpisuję się pod magart, rzecz nie tańsza niż Ps.
Nie mniej tak jak cała rodzinka, funkcjonuje również w formie miesięcznego triala.
Jak się wyrobisz z poznaniem algorytmów obsługi i narzędziami, to polecam.
InDesign, to program do składu wektorowego. Nie muli, bo pracuje na linkach, zdefiniowanych parametrycznie backgroundach i czcionkach, eksportuje ślicznie jako pdfy w różnych jakościach.
Dla porównania, katalog przygotowany w rastrowym Ps i mający kilka GB, w InDesignie zajmuje powiedzmy 200-300 MB + osobny folder źródeł rastrowych.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Osobna sprawa to przygotowanie czcionek w takim albumie do wydruku.
Zazwyczaj w Ps ze względu na kolorystykę obrazków czy dostępnych programach do składu z przeznaczeniem w internet, całość jest przygotowywana w sRGB, czarne czcionki są mieszaniną trzech kolorów (tzw. rich black) i rastrowane do zapisania pliku docelowego, funkcjonują jako czarne drobne obrazki na białym tle i w procesie druku składowe CMYK drukowane jedna po drugiej w procesie mechanicznym, mogą spowodować drobniutkie przesunięcia, co objawi się magentowymi czy zielonymi obwódkami po którejś ze stron. Taki wydruk robi złe wrażenie i bywa odrzucany w drukarni jako niepoprawny technicznie.
Programy wektorowe domyślnie pracują w CMYK i ma to swój sens.
Tam czcionki oprócz tego, że są "osadzone" w pliku i pomimo zwiększenia czy zmniejszenia wielkości wydruku docelowego wciąż zachowują swoje krzywizny i jakość, są tuszowo czarne, bez domieszek (tzw. pure black). W trakcie wydruku jest technicznie niemożliwe, by powstały "duszki".
Ale się rozgadałem :-D
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
I jeszcze jedno o w razie jakbyś zdecydował się popróbować InDesigna.
Nie przejmuj sie okropnym widokiem zalinkowanych miniatur. Jakość podglądu rastrów w dokumencie jest definiowalna przez użytkownika i nie ma wpływu na efekt w docelowym wydruku, bo bazuje on na źródłach.
Ma natomiast znaczenie dla płynności pracy z dokumentem.
Wysoka jakość podglądu miniaturek w dokumencie np. 300str. A4, skutecznie wpływa na obciążenie komputera i rwanie podglądu przy scrollingu.