Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24

Wątek: Laser popsuł matrycę 5d2

  1. #11
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pdmk Zobacz posta
    Zreszta wiekszosc tego co opisalem dotyczy podstawowej wiedzy o swietle, co jest istota fotografii i ogolnie pojetym lapaniem swiatla
    Że tak trochę pojadę offtopem... ale mi do robienia zdjęć nie potrzeba takich podstaw: "30mW dpss'a @ 532nm" "10W dobrze skolimowanej zieleniny" .

  2. #12
    Bywalec Awatar caveman
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    239

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pdmk Zobacz posta
    raz lewym okiem, raz prawym

    Lasery na tego typu imprezach maja przecietnie od 3W w gore (RGB duzo duzo wiecej). Taka moc, na dodatek w ogniskowej, to killer dla wszystkiego co chwyta swiatlo. Kluczowa jest ekzpozycja na wiazke - moc zrodla laserujacego z dana modulacja, predkosci pps skanowania galvanometrow, shutter, selektor PCAOM, jakosc filtrow przy dpss'ach, lub ich brak w chinskich produktach (deklarowane moce 200-300mW, w rzeczywistosci 20mW, bo reszta leci w IR z diody pompujacej krysztal) - to wszystko zlozylo sie tak niefortunnie ze ubilo matryce.

    Pamietam jak jakies 7 lat temu uszkodzil mi sie przypadkiem kompaktowy soniacz, ktory na owe czasy byl niezlym sprzetem - zlapal wiazke z 30mW dpss'a @ 532nm, tyle wystarczylo, zeby do dzis na kazdym zdjeciu byl zielony spory spot Za to np 10W dobrze skolimowanej zieleniny potrafilo mi stopic, przy testach, lustra w galvach

    Ciekawi mnie czy jakby operatorzy rozmyli scene, to jakich wtedy uszkodzen doznalaby matryca..?
    Aha, czyli zielony laser o mocy 30mW wypalił Ci zieloną dziurkę na matrycy, skutkiem czego, na zdjęciach miałeś zieloną plamę/punkt (spot)? Popraw mnie jeśli źle zrozumiałem...

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie

    Okazuje się, że naukowcy amerykańscy z NIST właśnie odkryli całkiem niedawno bo w lipcu 2010, to co jak widać forumowicze CB dawno wiedzą o dobrze skolimowanej zieleninie i niechlujnie nastawionych kryształach.

    Im ciemniejszy taki chiński zielony laser, tym bardziej niebezpieczny, bo wtedy reszta mocy optycznej w istocie idzie w niewidoczną podczerwień. Ta podczerwień może sie odbić od np. okien z filtrem IR i oddzielić od zieleniny. Taka wiązka jest całkowicie niewidoczna.

    Tu jest wszystko opisane (link do artykułu w pdf) a w szczegolnosci, jak przeprowadzić eksperyment domowy używając 1. aparatu cyfrowego 2. taniej kamery czułej w podczerwieni i 3. płytki CD jako siatki dyfrakcyjnej.

    http://www.nist.gov/physlab/div841/laser_080310.cfm
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    NIST Technical Note 1668, July 2010.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    http://www.nist.gov/customcf/get_pdf.cfm?pub_id=906138
    Ostatnio edytowane przez pan.kolega ; 07-08-2010 o 20:21 Powód: Automerged Doublepost

  4. #14
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    19

    Domyślnie

    O kurcze, biedny koles z ta 5d... naprawde nie zazdroszcze. Ciesze sie ze to obejrzalem bo bylo by mi smutno tak zalatwic aparat a teraz wiem juz z czym sie tego nie je.

  5. #15
    Początki nałogu Awatar quail
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    400

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pieczur Zobacz posta
    O kurcze, biedny koles z ta 5d... naprawde nie zazdroszcze. Ciesze sie ze to obejrzalem bo bylo by mi smutno tak zalatwic aparat a teraz wiem juz z czym sie tego nie je.
    W sumie to może go oddać do serwisu na naprawę gwarancyjną... w instrukcji raczej nigdzie nie wspomniano o laserach ??:

  6. #16
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    64

    Domyślnie

    Problem jest w samym filmie. Długo kręcone matryca nagrzana a przy kreceniu filmu non stop mechanizm jest uniesiony i w momęcie lasera wiązka trafia na i tak już rozgrzaną matryce. Przy robieniu zdjęć prawdopodobieństwo maleje ze względu ze na matryce światło pada przez krótki czas i matryca nie jest tak nagrzana, co nie zmienia faktu że zawsze jest jakiś % że nawet przy zdjęciach się uszkodzi :/ choć w porównaniu z filmowaniem jest to znikomy procent.
    Brak ;(

  7. #17
    Bywalec Awatar arekhit
    Dołączył
    Jan 2011
    Miasto
    SANOK
    Posty
    206

    Domyślnie

    hmm ... czyli podsumowujac ryzuko jest jesli sie powiedzmy fotki robi na weselu z zespol ma laser
    Canon

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    7 432

    Domyślnie

    No niestety, to jest ryzyko, zwłaszcza jak się robi zdjęcia na dłuższym czasie naświetlania.

    Mnie się "udało" ostatnio tak niefortunnie złapać laser punktowy, na szczęście matryca przeżyła. A wygląda to tak na zdjęciu:

    O obiektywach wiem prawie wszystko

  9. #19
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Bydgoszcz.
    Posty
    3 468

    Domyślnie

    Laser ,matryca ...Ale ludzkie młode oczy są zagrożone.Fan dyskotek MUSI uczęszczając często dostać po oczach

  10. #20
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    30

    Domyślnie

    Filmowałem i robiłem fotki na pokazie laserów i nic nie stało się z matrycą. Lasery nie powinny być groźne dla wzroku to tym bardziej dla aparatu.
    5Dv2 24-105L C85/1.8 helios 44-2 i C430

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •