Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: 17-40 L i powłoka antyrefleksyjna

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Opole
    Posty
    1 401

    Domyślnie 17-40 L i powłoka antyrefleksyjna

    Obiektyw mam od kilku dobry lat i jeszcze nie zdarzyło mi się robić zdjęć nad Morzem Martwym ani spacerować w południe po Dolinie Śmierci a jednak... Zauważyłem ostatnio, że przy samym brzegu szkła tuż przy krawędzi z obudową powłoka antyrefleksyjna lekko się starła (około milimetra). Na szczęście na zdjęciach nic nie widać. Nie wiem jak byłoby przy podpięciu do pełnej klatki. Stąd moje pytanie, czy to normalne zjawisko i ten typ tak ma, czy też jakiś Japoniec nachlał się w weekend i w poniedziałek spartolił robotę swoimi małymi rączkami

  2. #2
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    809

    Domyślnie

    Ale skoro masz szkło od tak wielu lat to skąd mamy wiedzieć czy to wada fabryczna czy skutek np nieumiejętnego czyszczenia powierzchni soczewki? Jeśli to równy, idealnie dokładny ubytek widoczny pod pewnym kątem to z pewnością wada fabryczna - powłoki się same nie utleniają Jest to niekiedy widoczne w filtrach, była kiedyś nawet akcja z pewną firmą, która przyznała, iż w pewnej partii UV powłoki kończyły się jakieś pół mm przed ramką i mogło to dawać nieporządane efekty. W szkłach jednak z czymś takim się nie spotkałem...
    Poza tym jeśli od kilku lat Ci to nie przeszkadzało to może lepiej zapomnieć i cieszyć się dalej szkłem ?

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie

    zmatowienie powłok u brzegu szkła? ja bym się nie martwił zbytnio, szczególnie, gdy nie jest to w rogach widzenia szkła (kąty 45, 135 itd)
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Opole
    Posty
    1 401

    Domyślnie

    Nie martwie się tylko trochę mnie zdziwiło że w klasie L takie babole wychodzą. Mam nadzieję, że z czasem nie będzie się to powiększało.

  5. #5
    Początki nałogu Awatar quail
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    400

    Domyślnie

    Może niechcący przytarłeś, może czyściłeś zbyt intensywnie. Jak to jest milimetr, to i tak nie zauważysz na zdjęciach.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Opole
    Posty
    1 401

    Domyślnie

    No może. Najważniejsze że na fotkach nic nie widać i oby tak pozostało

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie

    mi się udało coś takiego zrobić dekielkiem od 20-35
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •