Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 128

Wątek: Skanowanie klisz + pytanie o filmy

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    206

    Domyślnie Skanowanie klisz + pytanie o filmy

    Witam, mam dwa zasadnicze pytania:

    1. Jakim budżetem muszę dysponować, aby zanabyć skaner do klisz i uzyskiwać wysoką jakość zdjęć? Czy wynalazki a'la Plustek 7200 - 7400 dają zadowalające efekty czy trzeba szukać innego sprzętu? Próbowałem sobie o tym poczytać w Internecie, ale sensownych opinii użytkowników bądź osób, które miały styczność z tego typu sprzętem nie znalazłem. Mój plan jest bowiem taki - po wystrzeleniu kliszy oddać do labu do wywołania, potem we własnym zakresie taką wywołaną kliszę zeskanować, dokonać ewentualnych obróbek i korekt, a następnie oddać do labu w celu uzyskania odbitek (zakup profesjonalnej drukarki raczej w grę nie wchodzi).

    2. Pytanie numer dwa jest następujące - jak się ma kwestia ze skanowaniem slajdów (głównie Velvia)? Bo już z wywoływaniem tego diabelstwa nie jest łatwo i mało kto to robi. Zakładając jednak, że etap wywoływania już przeskoczyłem (czekam na efekty), tu sprawa wyglądałaby dokładnie tak, jak opisałem powyżej - dać do wywołania, następnie zeskanować we własnym zakresie i z powrotem do labu po odbitki.


    Mam jeszcze pytanie number 3 - szukam i testuję filmów, które można by z powodzeniem stosować w fotografii podróżniczej (trochę krajobrazów, trochę portretów). Zależy mi przede wszystkim na jakości kolorów - ma ktoś jakieś propozycje konkretnych filmów?

    Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    Dlaczego nie chcesz skanować na labie?

  3. #3
    Coś już napisał Awatar agent
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Małopolska
    Wiek
    37
    Posty
    71

    Domyślnie

    ad.1 jeśli chcesz to zrobić budżetowo i nie kupować dwa razy, to najrozsądniejsze w tej chwili propozycje na rynku to epson v500 lub canoscan 8800f. Z epsona korzystałem i byłem zadowolony jeśli chodzi o jakość skanów, canona nie używałem, ale też słyszałem o nim kilka dobrych opinii. Jedyne problemy mogą sprawić uchwyty do filmów, bo są troche badziewne, słabo usztywniają i ciężko się zakłada film.

    ad.2 wiem ze to nie to samo, ale wołaj slajdy w c41 i skanuj, a w cyfrowym obrazie już przywróć kolor odpowiedni.

    ad3. fuji NPC 160 Professional, NPH 400, NPZ 800, z czarnobialych uniwersalny Ilford HP5+ =)
    ---
    5D + 40D + S14/2.8 + EF 28/1.8 + EF 50/1.4 + EF 85/1.8 + 430EX

  4. #4
    Coś już napisał Awatar azael
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Tychy
    Wiek
    49
    Posty
    68
    EOS 30D / EOS 33 + EF 50 + EF 70-200
    D700 / F80 + 14-200
    Pentacon Six + 50,80,180
    Bronica SQ-Ai + 50,80,150

  5. #5
    Bywalec
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez agent Zobacz posta
    ad.1 jeśli chcesz to zrobić budżetowo i nie kupować dwa razy, to najrozsądniejsze w tej chwili propozycje na rynku to epson v500 lub canoscan 8800f. Z epsona korzystałem i byłem zadowolony jeśli chodzi o jakość skanów, canona nie używałem, ale też słyszałem o nim kilka dobrych opinii. Jedyne problemy mogą sprawić uchwyty do filmów, bo są troche badziewne, słabo usztywniają i ciężko się zakłada film.

    ad.2 wiem ze to nie to samo, ale wołaj slajdy w c41 i skanuj, a w cyfrowym obrazie już przywróć kolor odpowiedni.

    ad3. fuji NPC 160 Professional, NPH 400, NPZ 800, z czarnobialych uniwersalny Ilford HP5+ =)
    1. Dzięki za odpowiedź. Przeglądam cały czas Allegro, wybór powstał pomiędzy Plustekiem 7200 a Epsonem v500. Cena podobna, tyle że z tego co się orientuję, Plustek to skaner dedykowany bezpośrednio do skanowania filmów, zaś ten Epson ma tylko taką przystawkę, co świadczyć może o traktowaniu skanowania klisz po macoszemu.

    2. Znawcą nie jestem, ale czy slajdów nie woła się w innej technice niż c41? Ostatnio oddałem do labu Velvię, to gość powiedział, że tego to oni nie zrobią u siebie.

    3. Przed chwilą kupiłem kilka rolek Fuji NPC 160 Prof, sprawdzę na dniach jakość. Zastanawiałem się jeszcze nad Kodakiem Portra 160. Mam w każdym razie jeszcze trochę czasu, aby to wszystko dograć (do września, potem wyjazd). Chciałem przez ten czas sprawdzić jeszcze, jak sprawa wyglądać będzie z Velvią i jakością odbitek z niej. Patrzyłem jeszcze na sample z tego Ilforda - jakość porażająca. Używałem wcześniej Ilforda 200 i choć ma fajne, specyficzne ziarno, to ten HP5+ ostry jak diabli. Muszę przetestować.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Dzięki, nie znałem tej strony w ogóle, a ciekawe rzeczy tam piszą. Poprzeglądałem wątki które przesłałeś i patrząc na sample skanowane tym Epsonem widać, że jest dobrze. Ciekawe jak przy większych wydrukach to będzie wyglądać, miejmy nadzieję, że dobrze, bo na tym również mi zależy (format 30 x 40). Ale z drugiej strony chyba cudów w przedziale < 1000 PLN nie można się spodziewać, a na Coolscana czy inne tego typu ustrojstwa po zakupie nowego szkła mnie nie stać.
    Ostatnio edytowane przez Franek_ ; 19-07-2010 o 16:03 Powód: Automerged Doublepost

  6. #6
    Coś już napisał Awatar agent
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Małopolska
    Wiek
    37
    Posty
    71

    Domyślnie

    slajdy normalnie wola sie procesem e-6, ale z racji ze teraz jest to dość droga zabawa można je wołać w c41 i prawie każdy lab jest to w stanie zrobić po zwykłej cenie, ewentualnie za niewielką dopłatą. slajdy wychodzą z lekkim zafarbem w ten czy inny odcień, ale da się to skorygować już po skanowaniu.
    ja bym bral epsona nie żadne plustki
    ---
    5D + 40D + S14/2.8 + EF 28/1.8 + EF 50/1.4 + EF 85/1.8 + 430EX

  7. #7
    Bywalec
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Gdynia
    Posty
    206

    Domyślnie

    Znalazłem już polecany lab, gdzie wywołają mi slajd, także w tej chwili zdecyduje się pewnie na to. I wezmę pewnie tego Epsona. Dzięki za wskazówki! Pozdrawiam

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez agent Zobacz posta
    slajdy normalnie wola sie procesem e-6, ale z racji ze teraz jest to dość droga zabawa można je wołać w c41 i prawie każdy lab jest to w stanie zrobić po zwykłej cenie, ewentualnie za niewielką dopłatą.
    Zrobić to nie problem - to jest tzw. cross i robi się to od lat, ale polecania takiego wywołania komuś oczekującemu dobrych wyników ze slajdu bym się nie odważył...
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Łódź
    Posty
    337

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Franek_ Zobacz posta
    Znalazłem już polecany lab, gdzie wywołają mi slajd, także w tej chwili zdecyduje się pewnie na to. I wezmę pewnie tego Epsona.
    Żadnym Epsonem nie zeskanujesz porządnie Velvii (też kiedyś tak myślałem, kupiłem Epsona - i pięknie się wykładał nawet na małych wglądówkach) - to najwredniejszy i najtrudniejszy do skanowania (i fotografowania nim też) slajd: ciemny i gęsty jak smoła. Nawet na bębnie są z nią potężne schody.
    Za to efekty - marzenie. O ile nie wlezie Ci w kadr jakiś człowiek, bo do portretów to ona się kompletnie nie nadaje.

    J

  10. #10
    Coś już napisał Awatar agent
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Małopolska
    Wiek
    37
    Posty
    71

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzychu Zobacz posta
    Zrobić to nie problem - to jest tzw. cross i robi się to od lat, ale polecania takiego wywołania komuś oczekującemu dobrych wyników ze slajdu bym się nie odważył...
    nie polecałem, tylko wymieniłem taką opcję jeśli chodzi o ścisłość =)
    ---
    5D + 40D + S14/2.8 + EF 28/1.8 + EF 50/1.4 + EF 85/1.8 + 430EX

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •