Strona 13 z 13 PierwszyPierwszy ... 3111213
Pokaż wyniki od 121 do 128 z 128

Wątek: Skanowanie klisz + pytanie o filmy

  1. #121
    Awatar wuzet
    Dołączył
    Mar 2011
    Miasto
    New York
    Posty
    12

    Domyślnie Odp: Skanowanie klisz + pytanie o filmy

    W weekend przestrzeliłem testowo jedną rolkę Lomography 100, ale pod mały obrazek. Tutaj juz nie ma problemu odbijającego sie papieru. Pozostaje tylko kwestia czy kolory odpowiadają i cena, która uważam że wcale jakaś atrakcyjna póki co nie jest.


    Co do koloru do średniaka, to Reala już tez oficjalnie wyszła .... tak że z Fuji pozostała oficjalnie w sprzedaży tylko Pro 400H i Kodaka: Ektar, i Portry 160, 400 i 800.

  2. #122
    Pełne uzależnienie Awatar sniper88
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Kraków
    Posty
    1 155

    Domyślnie Odp: Skanowanie klisz + pytanie o filmy

    Hej!
    Podepnę się pod temat

    Od jakiegoś czasu chodzi za mną chęć digitalizacji starych zdjęć rodzinnych, zanim się zniszczą, przepadną, i póki mam kogo pytać co lub kto się na co starszych znajduje. I tu pojawia się pytanie, jak byłoby to najlepiej zrobić.
    Chodzi o skanowanie odbitek, negatywów i slajdów, zarówno czarno-białych jak i kolorowych. Fotografie nie przedstawiają większej wartości artystycznej, 80-90% to zdjęcia "u Cioci na imieninach" i pamiątkowe wakacyjne, niemniej zależy mi na względnie dobrej jakości.
    Z tego co się orientowałem skanowanie takiej ilości (szacuję kilkaset sztuk) zróżnicowanego materiału w labie byłoby potwornie drogie, dlatego pomyślałem o kupnie skanera, przeczytałem parę recenzji i zwrócił moją uwagę Canon 9000 F Mark II.

    Pytanie - czy to dobre podejście, albo jak Wy zabralibyście się za taki temat?
    Nadmienię tylko, że nie mam żadnego obiektywu makro, więc skan lustrzanką mógłby być kłopotliwy.

    Wszelkie sugestie i uwagi będą mile widziane
    WWW | 500px | IG
    Semper in altum

  3. #123
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 477

    Domyślnie Odp: Skanowanie klisz + pytanie o filmy

    Cytat Zamieszczone przez sniper88 Zobacz posta
    Hej!

    Pytanie - czy to dobre podejście, albo jak Wy zabralibyście się za taki temat?
    Nadmienię tylko, że nie mam żadnego obiektywu makro, więc skan lustrzanką mógłby być kłopotliwy.

    Wszelkie sugestie i uwagi będą mile widziane
    Ja do skanowania ponad 80 klisz z archiwum rodzinnego kupiłem na niemieckim ebay Minolte Dimage Elite I z ICE, kosztowała mnie grubo poniżej 180 zł.Fakt, chodzi tylko z "dużym" komputerem (no chyba, że ktoś ma szczeście na kupno karty scsi na usb/pcexpress) i wymaga oprogramowania typu VueScan ale jakość jest nie do pobicia przez skaner płaski. Ja bym polował na dedykowany skaner... Jeśli skanujesz BW to ICE nie jest potrzebny (jest cała masa Minolt DImage na USB w dobrej cenie), jeśli kolorowe to ten system bardzo pomoże

  4. #124
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Skanowanie klisz + pytanie o filmy

    Dedykowane starsze skanery są dobre, bo były (w znakomitej większości) sprzętem profesjonalnym, wyższej klasy. Jednak warto napisać o czasie skanowania, który dla najwyższych parametrów (a większość użytkowników wychodzi z założenia "jak robić, to porządnie") jest "niedzisiejszy" (czytaj: koszmarnie długi).
    Z kartami SCSI w "blaszakach" też powoli może być kłopot, trzeba mieć złącze, są potrzebne sterowniki, odpowiedni program, automatyczne odwrócenie negatywu kolorowego nie zawsze jest optymalne itd itd.
    Jednak takie skanery mogą dać dobre efekty, i nie mam na myśli tylko większego pliku i większej liczby pixeli (im lepszy model tym lepiej - zazwyczaj - radzi sobie z "gęstymi" materiałami).
    Jest tez rozwiązanie pośrednie - wyszukanie skanera z minilabu, ale najczęściej to zabawa dla osób mających orientację w sprzęcie komputerowym (często sterowniki i oprogramowanie były tylko dla "prehistorycznych" systemów, jak Win NT). Takie skanery mogę być znacznie droższe niż "wyższej klasy", są gorsze, ale do takiej masowej roboty mogą być dobre - są po prostu szybkie.
    Przykład: Nikon Coolscan IV ED, maksymalna jakość, czas skanowania jednej klatki ok. 42s (specyfikacja fabryczna), standardowo podajnik na paski negatywu.
    Stary Sony UY-S90, jedna klatka (max = 6Mpix) - 9 sekund, mógł przyjmować filmy w jednym pasku.
    Słyszałem o kolegach, którzy kupowali maszynki tylko do zarchiwizowania materiałów, i potem od razu pozbywali się ich, za cenę zbliżoną do zakupu.

  5. #125
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 477

    Domyślnie Odp: Skanowanie klisz + pytanie o filmy

    ^^^ Niestety jest to prawda. Ja miałem szczęście i dostałem kartę SCSI, którą niemiecki producent ciągle wspiera i są sterowniki nawet do 8.1 (a najczęściej większość starych karty SCSI na w95/NT się kończy). Czas skanowania jest długi (a jak się jeszcze ma skaner bez napędu...) ale jak materiał jest mocno zdewastowany to nie ma przeproś... Trzeba dobrać pod swoje potrzeby niestety.

  6. #126
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Skanowanie klisz + pytanie o filmy

    Cytat Zamieszczone przez sniper88 Zobacz posta
    Hej!
    Podepnę się pod temat

    Od jakiegoś czasu chodzi za mną chęć digitalizacji starych zdjęć rodzinnych, zanim się zniszczą, przepadną, i póki mam kogo pytać co lub kto się na co starszych znajduje. I tu pojawia się pytanie, jak byłoby to najlepiej zrobić.
    Chodzi o skanowanie odbitek, negatywów i slajdów, zarówno czarno-białych jak i kolorowych. Fotografie nie przedstawiają większej wartości artystycznej, 80-90% to zdjęcia "u Cioci na imieninach" i pamiątkowe wakacyjne, niemniej zależy mi na względnie dobrej jakości.
    Z tego co się orientowałem skanowanie takiej ilości (szacuję kilkaset sztuk) zróżnicowanego materiału w labie byłoby potwornie drogie, dlatego pomyślałem o kupnie skanera, przeczytałem parę recenzji i zwrócił moją uwagę Canon 9000 F Mark II.

    Pytanie - czy to dobre podejście, albo jak Wy zabralibyście się za taki temat?
    Nadmienię tylko, że nie mam żadnego obiektywu makro, więc skan lustrzanką mógłby być kłopotliwy.

    Wszelkie sugestie i uwagi będą mile widziane
    mnie sie najlepiej sprawdza fotografownie negatywu na FF obiektywem makro i pozniej obrobka raw.
    wynik dostaje bardziej niz zadawalajacy.
    kolega ma jakas droga minolte ( scaner ) opanowana do perfekcji.
    poprosilem w celach porownawczych o zrobienie skanu tego samego negatywu.

    wynik byl nastepujacy :
    1. jakosc koloru - praktycznie taka sama , rzecz nastaw i gustu.
    2. rozdzielczosc - z minolty mozna bylo dostac wyzsza rozdzielczosc ,( robil o boku cos ok 5000 px) ale w tym rozmiarze bylo juz widoczne nieprzyjemnie ziarno negatywu ( takze z formatu negatywu 4,5*6 cm) , tak ze trzeba bylo zmniejszyc wielkosc do ok 3000 px. Po zmniejszeniu rozdzielczosc byly porownywalna.

    przewaga minolty - automatyczne usuwanie kurzu ( ale przy makro tez mozna ograniczyc problem przedmuchujac przed zdjciem negatyw ).
    przewaga fotografowania aparatem - znacznie szybciej proces skanowania . obrobka - jesli sie lubi to nie jest to problemem.

    w sumie zrezygnowalem z zakupu skanera glow ie ze wzgldu na kolosolny naklad czasu na skanowanie.alternatywa jest rzeczywiscie makrofotografia negatywu.
    wyniki sa przechodzace moje oczekiwania.

  7. #127
    Pełne uzależnienie Awatar sniper88
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Kraków
    Posty
    1 155

    Domyślnie Odp: Skanowanie klisz + pytanie o filmy

    Dzięki za rady!

    Jeśli chodzi o dedykowany skaner, problemy są 2. Pierwszy, mam tylko notebooka, więc z waszych wypowiedzi wnioskuję że będzie problem z podpięciem. I drugi, moim zdaniem większy, mianowicie do archiwizacji mam nie tylko negatywy i slajdy, ale też stare odbitki o różnej wielkości. Chyba że są jakieś uniwersalne machiny dające świetny efekt, poza płaskim skanerem?

    Co do preferowanej rozdzielczości, to nie mam wymagań 5000px na długim boku, myślę że 4mpix (no chyba że będzie opcja na więcej) w zupełności wystarczy, byleby kolory, kontrast i ostrość zeskanowanego obrazka były na wysokim poziomie

    @Bechamot. Niestety nie mam obiektywu makro, a porównując koszta zakup skanera jest po prostu tańszy
    WWW | 500px | IG
    Semper in altum

  8. #128
    Pełne uzależnienie Awatar sniper88
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Kraków
    Posty
    1 155

    Domyślnie Odp: Skanowanie klisz + pytanie o filmy

    Przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś z Was słyszał albo wie o miejscach w stylu biur co-workingowych, studiów, pracowni graficznych etc. gdzie można skorzystać ze skanerów do klisz / fotografii? Lokalizacja w Krakowie.
    W sumie bez sensu dla mnie jest kupowanie skanera tylko na jednorazową akcję, już bardziej mi się opłaca odpłatnie go pożyczyć na krótki okres czasu.
    WWW | 500px | IG
    Semper in altum

Strona 13 z 13 PierwszyPierwszy ... 3111213

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •