Pokaż wyniki od 1 do 10 z 621

Wątek: [Max13] Krajobrazy i podróże

Widok wątkowy

  1. #20
    Bywalec Awatar Max13
    Dołączył
    Jun 2009
    Miasto
    Hither and Thither
    Posty
    197

    Domyślnie Odp: [Max13] Krajobrazy i podróże

    Ha ! - widzę, że rozgorzała dyskusja której bym się nigdy nie spodziewał. Od dawna unikam komentowania moich zdjęć - wolę je tylko pokazywać, nawet nie zawsze pod pod dyskusję. Ale tutaj aptur ma rację: każdy może napisać.... Ale ponieważ dwójka z komentujących - iczek i emiliam - prowadzi także blogi o fotografii pełen refleksji i opinii o tej sztuce, więc tym razem skomentuję kilka spraw. Zrobię to tylko raz, aby zabrzmiał głos autora . Zrobię to raczej w krótki, żołnierski" sposób - nie dlatego, abym nie mógł pisać dłużej - ale głównie dlatego, że nie podzielam ani w jednym calu wizji i sposobu postrzegania sztuki fotograficznej przez iczka i emiliam. Powiem więcej - z trudem przebrnąłem przez duże partie Waszych blogów. Zwłaszcza nazwisko Susan Sontag na stronie emiliam niemal od razu mnie odrzuciło od czytania. Jej "On photography" czytałem jeszcze w latach 80tych w oryginale, zresztą podobnie jak jej dzienniki, eseje, artykuły. Im wiecej przeczytałem, tym bardziej rozumiałem, że jest to zwykły "claptrap". Dlaczego o tym piszę - ponieważ nie podzielam spojrzenia na fotografię i - szerzej - na świat Susan Sontag ani w jednym calu. Tak jak nie podzielam spojrzenia na fotografie które prezentujecie w Waszych blogach. I pewnie dlatego robimy i pokazujemy inny rodzaj zdjęć.

    Kolego iczek - tak, to są zdjęcia z podróży. Jako dla piszącego o fotografii nie jest to jakieś wielce wymyślne stwierdzenie w Kolegi wykonaniu- chyba, że potraktować je opisowo a wtedy to określenie trąci lekko pogardą. BTW - emiliam nie napisała, że są to "tylko" zdjęcia z podróży - to niewinne "tylko" brzmi jeszcze bardziej pogardliwie - nie lubię takich manipulacji "od słowa, do słowa"....

    A więc rzeczowo - tak, to są zdjęcia z podróży. Ale to są dobre zdjęcia z podroży, wiele z nich nawet bardzo dobrych. Wiele z nich jest w stylu reportażowym, w wielu jest historia i dobra opowieść. Nie piszę bloga o fotografii i nie staram się o niej filozofować, ale "zdjęcia z podróży" robione przez uznawanych przeze mnie mistrzów znam i staram się ich podpatrywać. Phil Borges też robił tylko "zdjęcia z podroży".

    Na koniec jeszcze krótkie zdania: inaczej patrzymy na fotografię. Wspomnianych "wydumek" nie robię, nie robię też fotografii studyjnej. Podoba mi się wiele portretów na stronie Kolegi iczka. Z Susan Sontag lubię tylko jedno zdanie: "Time eventually positions most photographs, even the most amateurish, at the level of art." - "Z upływem czasu większość fotografii, nawet tych amatorskich, zostanie wyniesionych do poziomu sztuki". Czego wszystkim życzę .
    Ostatnio edytowane przez Max13 ; 18-01-2017 o 19:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •