Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: # 77 Fotografia i Linux. (i troszkę o OSX)

Widok wątkowy

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie # 77 Fotografia i Linux. (i troszkę o OSX)

    Zostałem kilka razy proszony o informacje na temat używaniu Linuxa do fotografii. Obiecałem, że napiszę parę słów dla rozwiązania wątpliwości, a zarazem aby pomóc odpowiedzieć na podstawowe pytania.

    0. Dlaczego Linux?

    Taka profesja. Z komputerami na poważnie mam do czynienia już prawie 18 lat i tak wyszło, że właściwie nigdy nie miałem systemu Windows zainstalowanego, ew. jako system poboczny. Większość z tego czasu spędziłem na Linuxie i AmigaOS, więc jakoś tak zostało. Od lat zajmuję się także programowaniem, sieciami i bezpieczeństwem, a nie ma lepszych systemów jak te wywodzące się z rodziny UNIXów.
    To dlatego wybrałem Linuxa. Nie ze względu na fotografię.

    1. CMS

    1.1 Kalibracja

    Kalibracja jest dość prosta. W tym celu używamy darmowego oprogramowania ArgyllCMS (http://www.argyllcms.com), które robi za nas całą robotę. Wiem, że Tom01 czy czornyj nie jednokrotnie podkreślali, że ten program jest BARDZO TRUDNY w obsłudze. Otóż to nieprawda. Jeżeli ktoś świadomie używa Linuxa i dużo czasu spędza w konsolii, to ten program okaże się jednym z łatwiejszych jakie można użyć pod konsolą. Trudność wynika tutaj chyba z faktu braku ogólnego obycia z system Linux przez tych Panów.
    Jeżeli jednak, ktoś boi się konsoli, została przygotowana specjalna nakładka graficzna dispcalGUI (http://hoech.net/dispcalGUI/). No wybaczcie, ale prościej się już nie da skalibrować systemu :-)

    1.2 Konfiguracja systemowa

    Istnieje kilka sposób załadowania profili do systemu oraz LUT karty graficznej. Zacznę od tego najprostszego.

    Dla użytkowników managera okien GNOME przewidziany został graficzny program gnome-color-manager (http://projects.gnome.org/gnome-color-manager/). Program jest trywialny w obsłudze, wykrywa wszystkie urządzenia podpięte do komputera i dla każdego z osobna ustawia się profil i już. Działa :-) Warto jednak wspomnieć, że jest to dość nowy program i niestety w wielu dystrubucjach go nie ma, lub nie jest instalowany standardowo. Na przykład dla Ubuntu 10.04, należy doinstalować paczkę: gnome-color-manager z repozytoriów Ubuntu.

    Użytkownicy KDE mają swój odpowiednik, ale używam - trzeba poszukać

    Dla tych, którzy chcą mieć coś bardziej niezależnego, przewidziany został już starszy, ale w pełni działający program konsolowy xcalib (http://xcalib.sourceforge.net).

    1.3 Konfiguracja programów

    Większość programów bez problemu czyta sobie profil z ustawień systemowych (przynajmnie robi to z GNOME Color Manager) więc nie ma potrzeby specjalnej konfiruracji. Oczywiście część programów totalnie olewa CMS, ale na to nic nie poradzimy.

    Jedyny chyba istotny program, który należy skonfigurować manualnie to Firefox. Należy wejść do ustawień about:config i dla pozycji gfx.color_management.display_profile podać dokładną ściężkę do profilu ICC. Pozostałe opcje należy zostawić standardowe.

    2. Przeglądanie zdjęć

    W tym temacie tak naprawdę jest jeden program, który dzieli i rządzi i nie ma co pisać o innych. Mowa o Geeqie (http://geeqie.sourceforge.net/).
    Zalety programu to:
    - BARDZO szybkie czytanie RAWów
    - CMS
    - exify, histogramy z podglądami itd
    - można tagować, oceniać itd (nie używam)
    - darmowy

    Strony WWW, jak już wspomniałem - Firefox.

    3. Edycja zdjęć

    Pod system Linux jest tak naprawdę tylko jeden program, aczkolwiek jest świetny (zwłaszcza w ostatnich wersjach). Mowa tutaj o Bibble Pro (http://bibblelabs.com). Jest to program komercyjny, ale wart swojej ceny. Przypomina dość mocno Lightrooma, ale ma kilka rzeczy, których w LR brakuje. Na przykład obsługę warstw. Dodatkowo w cenie programu dostajemy plugin do odszumiania Noise Ninja.

    Inne natywne wynalazki jak UFraw itd. powiedzmy sobie szczerze - do niczego się nie nadają.

    Alternatywą dla Bibble Pro jest...Photoshop...

    Photoshopa nie ma natywnego dla systemów Linux, ale można go odpalić na 2 sposoby:

    1) poprzez emulator wine - o ile wiem, wersja CS2 działa w 100%

    2) poprzez emulację całego systemu Windows. W tym celu przyda się VirtualBox (http://www.virtualbox.org), na którym świetnie radzi sobie Windows XP. Wspiera nawet CMS. LR, PS, ACR itd. Wszystko działa. Oczywiście nie działa super szybko, ale wystarczająco.


    Wszystkie opisane powyżej programy są w pełni darmowe poza:
    - programami firmy Adobe
    - Bibble Pro
    - Windows XP


    A jak to wygląda u mnie?

    Otóż nieciekawie Prawdę mówiąc, biję się w piersi że zbyt długo pracowałem na produktach Adobe i nie potrafię się przerzucić na Bibble Pro, ale może kiedyś tego dokonam. Dlatego używałem do tej pory opcji VirtualBox.

    Ostatnio jednak z kilku innych powodów postanowiłem dokupić drugi komputer, którym jest Mac Mini. Z racji, że często podrózuję, lubię mieć wszystko na laptopie i zacząłem się obawiać o synchronizację zdjęć itd itd. Otóż niepotrzebnie. Istnieją co najmniej 2 świetne narzędzia do synchronizacji dwu-stronny (zmiany mogą być na obydwu węzłach).

    Jedno narzędzie to Unison - http://www.cis.upenn.edu/~bcpierce/unison/
    A drugie Conduit - http://live.gnome.org/Conduit

    Ja używam pierwszego z dwóch powodów:
    1) można odpalać z terminala (chociaż posiada tryb graficzny), a co za tym idzie mogę sobie przygotować różne wpisy w cronie do synchronizacji co jakiś czas komputerów itp. Dla konsola = ou yea ;-)
    2) jest dość doświadczonym narzędziem (jakoś 15 lat rozwijany). Conduit jest dużo nowszy, a jednak nie chciałbym przypadkiem usunąć sobie wszystkiego. Więc zaufałem doświadczeniu Unison.

    Tak więc aktualnie mój workflow wygląda tak:

    1. zrzucam zdjęcia (przeważnie na Linuxa)
    2. przeglądam w Geeqie i usuwam to co odpada odrazu (Nie znam szybszej aplikacji pod OSX)
    3. robie sync katalogow przez Unison (wiec zdjecia leca na druga maszyne)
    4. przeglądam zdjęcia w Bridge/LR gdzie mogę sobie dodać tagi, punkty itd
    5. edytuję
    6. robie kolejny sync (pliki xmp, tiff i cokolwiek innego leci na laptopa z linuxem)

    No to chyba wszystko. Są jakieś pytania?
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 18-07-2010 o 09:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •