Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Sigma 24-70/2.8 IF EX DG HSM - efekt tiltshift'a?

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    Bruksela/Jelenia Góra
    Posty
    158

    Domyślnie Sigma 24-70/2.8 IF EX DG HSM - efekt tiltshift'a?

    Witam,
    wczoraj w sklepie testowalem ww. szklo na 5dmkII zeby sprawdzic jak sie sprawuje focus. jak sie mozna bylo spodziewac, byly problemy, tym razem trafilem na konsekwentny front focus - 10mm. jednak co innego przykulo moja uwage. czytalem wczoraj nawet na CB ktos napisal ze to szklo ma nawet problemy z plaszczyzna ostrosci. i otoz ku mojemu zdziwieniu ponizsze zdjecie pokazuje pewne zjawisko które byc moze kaze przypuszczac owa sigma ma sekretna opcje TS ;-).

    f/2.8 ostrzenie w centrum kadru centralnym pktem AF, czyli w okolicach metki 19eur na zoltym pudelku. ok, front focus widoczny. ale czemu ostrosc jest zlapana równiez duzo ponizej na rogu otwartego bialego pudla na którym stoi maly statyw, którego jedna noga tez jest ni stad ni z owád ostra. co wiecej, powyzej z prawej strony, na tekturce z literkami "llapod" jest rowniez ostro. dodam tylko ze aparat trzymalem prosta nie pod katem i celowalem wprost w srodek kadru.czy to jest wlasnie ten problem z plaszczyzna ostrosci?
    "Dziś w nocy śniła mi się rzeczywistość. z jaką ulgą się obudziłem" S.J.Lec .

    flickr

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1 660

    Domyślnie

    Dla mnie to jest właśnie krzywo trzymany aparat... Przy niektórych szkłach ten efekt może potęgować to, że płaszczyzna głębi ostrości może przebiegać na wycinku sfery.

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Opole
    Posty
    1 508

    Domyślnie

    Też mi się wydaje że to kwestia kąta pod jakim zrobiłeś zdjęcie. Jeśli przyjmiemy dwie krawędzie żółtego pudełka jako przyprostokątne trójkąta prostokątnego to Twój obiektyw złapał ostrość wzdłuż przeciwprostokątnej. Dlatego masz ostorość na małym statywie.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •