Strona 1 z 52 1231151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 511

Wątek: TEST Canon 35/1.4L vs. 35/2

  1. #1
    Początki nałogu Awatar krzychoo
    Dołączył
    May 2007
    Wiek
    47
    Posty
    349

    Domyślnie TEST Canon 35/1.4L vs. 35/2

    Witam
    Jestem bardziej praktykiem niż testerem ale na test tych szkieł zdecydowałem się głównie dlatego, że niedawno stałem przed podobnym dylematem a ciężko o porównanie tych obiektywów w sieci. Nie mam na myśli testów ostrości, bo te wiadomo są the-digital-picture, ale interesowały mnie głównie różnice w rozmyciu tła. Dlatego w domowych warunkach, na wzór testów Cichego zrobiłem kilkadziesiąt kadrów dla porównania bokehu jaki dają oba szkła i przy okazji test ostrości. Wszystkie zamieszczone tu zdjęcia pochodzą z 5d, umieszczonego na statywie, przy ISO 100-200, wyzwalane za pomocą wężyka.

    Na początek budowa obu obiektywów
    35L - pancerna budowa, AF szybki i cichy. Do budowy ciemniejszej 35tki nie ma co mieć większych zastrzeżeń - mimo iż to nie jest jakość Lki to budowa jest zwarta, nie trzeszczy w rękach, nie ma luzów, ma metalowy bagnet; jedynie w przypadku pracy AF można mieć zastrzeżenia co do jego głośności, bo o celność i szybkość nie ma co się martwić - jest bdb. W przypadku 35/2 nie dostaniemy w komplecie osłony przeciwsłonecznej - jest jako opcja.

    Bokeh
    Stałki kupuje się głównie po to żeby wykorzystać ich najmniejsze wartości przysłony, więc zobaczmy jak się sprawują 35tki na pełnych otworach. Dla porównania zdjęcia z ciemnego zooma 17-40/4L na ogniskowej 35mm.


    Winietowanie
    Oba obiektywy w pełni otwarte bardzo winietują, winieta znika po przymknięciu do ok f5.6. Ale przecież nie zawsze winieta przeszkadza...


    Ostrość
    Test ostrości na przysłonach od f1.4 do f8, wycinki 100% bez żadnej korekty.Dla porównania zdjęcia z 17-40/4 na ogniskowej 35mm




    Podsumowanie
    35L
    - rewelacyjna ostrość już od pełnego otworu przysłony
    - bardzo dobra konstrukcja
    - b.szybki i cichy AF
    - osłona przeciwsłoneczna w komplecie
    - bardzo duże winietowanie przy pełnym otworze przysłony
    35/2
    - mały i lekki
    - stosunkowo tani
    - w miarę szybki i pewny AF
    - mała średnica filtra
    - b.dobra ostrość
    - brak osłony przeciwsłonecznej w komplecie
    - bardzo duże winietowanie przy pełnym otworze przysłony
    - zbyt głośna praca af

    Przez pewien czas używałem 35/2 równolegle z 85L i efekcie końcowym obrazki z obu szkieł się nie gryzły. Oczywiście przewaga w jasności, ostrości, jakości użytkowania przemawia za wyborem 35L, ale czy warto za tę różnicę płacić 4-krotną różnicę w cenie?
    Fotografia dzikiej przyrody GALERIA CB

  2. #2
    Bywalec Awatar Czapa
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Poznań
    Posty
    179

    Domyślnie

    Świetna robota, naprawdę dobry test, teraz zacząłem się zastanawiać czy nie brać 35/2
    a masz możliwość zrobienia paru zdjęć na jakiejś nie pełnej klatce ?
    ...Ja tu tylko sprzątam C 5D II :: C 6D :: s 14mm 2.8 :: c 35 1.4mm :: c 40mm 2.8 :: c 85mm 1.8 :: c 70-200mm 2.8 :: Y 565ex :: rf-603 :: 055xprob x2:: 804cr2 :: 701 HDV

  3. #3
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie

    no dobra, w koncu pojde i kupie ten 35/2 po wyplacie, no...

    chociaz o dziwo, najprzyjemniejszy bokeh, jak dla mnie, ma 17-40


    fajne porownanie. dzieki, ze Ci sie chcialo!
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    pytanie w uzupelnieniu: czy roznice zabarwienia sampli ostrosci to kwestia balansu bieli wzglednie zmieniajacego sie oswietlenia, czy jest to cos co w praktyce daje sie zauwazyc?
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 07-07-2010 o 11:59 Powód: Automerged Doublepost
    www albo tez flickr

  4. #4
    Początki nałogu Awatar krzychoo
    Dołączył
    May 2007
    Wiek
    47
    Posty
    349

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    pytanie w uzupelnieniu: czy roznice zabarwienia sampli ostrosci to kwestia balansu bieli wzglednie zmieniajacego sie oswietlenia, czy jest to cos co w praktyce daje sie zauwazyc?
    Rzeczywiście zdjęcia ostrości zrobione na Auto WB - moje niedopatrzenie. Ale wszystkie pozostałe sample na stałym balansie 5400 i tu różnic w kolorystyce nie widać. Może przy okazji przestrzelenia obiektywów na cropie, o które prosił Czapa postaram się zwrócić uwagę na ewentualne różnice w kolorystyce.
    Fotografia dzikiej przyrody GALERIA CB

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Ernest_DLRS
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Toronto, Kanada
    Wiek
    40
    Posty
    1 216

    Domyślnie

    Dzięki za teścik. Przekonałeś mnie do tej taniej stałeczki. A co tam
    FF + S24EX | S50EX | H58/2 | H85/1.5
    APSC + 18-55is | 70-300vc

    kiedyś: C 400D > N D700 > C 30D > C 5D > C 40D | S20/1.8, S30/1.4, 85LmkII, 70-200L/2.8

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar MC_
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Torun/Slupsk
    Posty
    3 449

    Domyślnie

    Również dziękuję.
    Tania wersja daje radę, choć eLka jest lepsza z oczywistych względów.

  7. #7
    Bywalec Awatar kiray
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Gdynia
    Wiek
    42
    Posty
    136

    Domyślnie

    Świetny test. Głośny af czasem przeszkadza(ale nie każdemu).


    Cytat Zamieszczone przez Czapa Zobacz posta
    a masz możliwość zrobienia paru zdjęć na jakiejś nie pełnej klatce ?
    Na cropie też całkiem fajnie to szkiełko się sprawdzało, byłem zadowolony, niestety musiałem sprzedać. Wieczorem poszukam paru sampli z 450d+35/2 to mogę podesłać.

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    44
    Posty
    2 655

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    chociaz o dziwo, najprzyjemniejszy bokeh, jak dla mnie, ma 17-40
    to szlo chyba ma jedne z najbrzydszych bokeh u Canona, chyba tylko 50 1.8 na paskudniejszy, 5 listow przyslony robi swoje


    mnie przydalo by sie porownanie ostrosci w rogach kadru
    Moje wątki na forum: sport | fashion
    | R5 | 5D3 | 16-35L II | Sigma 24 Art | Sigma 50 Art | Sigma 105 Art | Sigma 120-300 2.8 OS |

  9. #9

    Domyślnie

    szkoda, że dla porównania nie ma jeszcze 28/1.8. Super test, aż się zdziwiłem 35/2 jest całkiem zacne optycznie.

  10. #10
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sebcio80 Zobacz posta
    to szlo chyba ma jedne z najbrzydszych bokeh u Canona, chyba tylko 50 1.8 na paskudniejszy, 5 listow przyslony robi swoje
    w sumie to na tyle rzadko robie 17-40 ponizej f/8.0, ze trudno mi sie ustosunkowac te kilka zdjec co mi sie nim zdarzylo zrobic z pozycji dolnej ustalonej, mierzac do kwiatka bylo zupelnie OK. aczkolwiek to szklo nawet na FF nie daje zbyt wielu okazji poogladania duzego rozmycia nieostrosci.

    a co do 50/1.8 to 100% zgoda. absolutnie beznadziejny bokeh.


    Cytat Zamieszczone przez sebcio80 Zobacz posta
    mnie przydalo by sie porownanie ostrosci w rogach kadru
    nie gwalccie...

    ...17-40 wszyscy wiemy jaki bedzie wynik. a stalki... toz to sie nie dla rogow kupuje
    www albo tez flickr

Strona 1 z 52 1231151 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •