Filtr AA i filtr dolnoprzepustowy (w odniesieniu do dSLR) to jest to samo. Chodzi o wycięcie wysokich częstotliwości w dziedzinie przestrzeni.Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz
Filtr AA i filtr dolnoprzepustowy (w odniesieniu do dSLR) to jest to samo. Chodzi o wycięcie wysokich częstotliwości w dziedzinie przestrzeni.Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz
650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0
Czyli wynika z tego, że maksymalna rozdzielczość będzie przy częstotliwości Nyquista zakładając, że filtr optyczny AA będzie idealny, czyli w 350D dokładnie będzie to 77,84 pixels/mm.Zamieszczone przez Cyborg
Czyli wynika z tego, że EOS 20D ma zakres F-stop 8,4?Zamieszczone przez Cyborg
Ostatnio edytowane przez Tomasz Urbanowicz ; 16-08-2006 o 12:11
Po pierwsze nie ma pojęcia "idealnego filtra AA". Filtr AA to kompromis pomiędzy morą, zafarbami krawędzi a rozmyciem obrazu. Pytanie gdzie producent ustawi poprzeczkę. Wystarczy założyć że filtr nie będzie bardzo "skopany".Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz
Po drugie, jak pisałem, to zależy co rozumiemy przez rozdzielczość. Jeżeli gęstość rozmieszczenia różniących się elementów obrazu to nie powinna być ona pogorszona przez AA. Sub-pikselowa zdolość do pozycjonowania elementów obrazu ulegnie pogorszeniu. Ale w kategoriach jakości obrazu pod pojęciem rozdzielczości rozumiemy raczej MTF, a ta ulegnie pogorszeniu.
Po trzecie nie 77,84 pixels/mm tylko ~155,7px/mm. Nie myl gęstości par linii z gęstością pikseli.
155,7 px/mm to 2 razy częstotliwość Nyquista - więc należy patrzeć IMHO na rozdzielczość Nyqyista - powyżej tej częstotliwości zobaczymy more- aliansing, a w zasadzie chyba nie zobaczymy, bo filtr AA ją "rozmyje" poprzez pogorszenie rozdzielczości optycznej przed matrycą.
Przeczytaj jeszcze raz. Częstotliwość Nyqyista to częstotliwość SYGNAŁU, czyli w tym przypadku par linii (jasne-ciemne). Częstotliwość PRÓBKOWANIA, czyli pikseli / mm, o których piszesz musi być 2x większa. Zgodnie ze wzorem.Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz
Edit:
I jeszcze jedno: mora nie bierze się z wysokiej częstotliwości sygnału, tylko z INTERFERENCJI pomiędzy częstotliwością sygnału (np. sztachety płotu :-) ) a próbkowania (piksle).
Ostatnio edytowane przez Cyborg ; 16-08-2006 o 13:01
Z wyliczeń wychodzi, że maksymalna rozdzielczość matrycy to 155,7 i taka wartość jest 2*częstotliwości Nyqysta. Połowa tej wartości to częstotliwość Nyquista czyli 77,8, czyli IMHO częstotliwość próbkowania jest dwa razy mniejsza od częstotliwości/rozdzielczości 155,7 px/mm. A skoro częstotliwość próbkowania jest w okolicach Nyquista więc powyżej tej częstotliwości powstałby efekt mory - ale nie wystąpi, bo jest filtr AA. Prawda?
Nie prawda.
Próbkownaie to w tym przypadku odczyt wartości piksela. Wszystkie piksele są odczytywane a zatem częstotliwość próbkowania = gęstość pikseli.
A teraz wartości.
Pikseli jest ~155.7/mm Najbardziej szczegółowy obraz uzyskamy, gdy co drugi pikcel będzie jasy, a co drugi ciemny. Czyli ~77.8 par linii / mm.
Czyli ~155.7 pikseli / mm pozwala zapisać ~77.8 (par) linii / mm.
Co do mory powtórzę jeszcze raz: to wynik interferencji i wystąpi także przy częstotliwościach poniżej częst. Nyqysta.
Czyli uważasz że częstotliwość próbkowania jest to częstotliwość 2*częstotliwość Nyquista? Przecież częstotliwość próbkowania powinna być przynajmniej 2 razy mniejsza od częstotliwość nośnej, przy której IMHO mamy 155,7 px/mm.
Muszę sobie to jakoś poukładać... Użycie filtru AA powoduje rozmycie szczegółów, przez co spadnie rozdzielczość matrycy. Pytanie tylko ile?
Ostatnio edytowane przez Tomasz Urbanowicz ; 16-08-2006 o 13:45
Wlasnie z takiego "analogowego" sygnalu z matrycy biora sie bzdury o elektrycznych czy programowych filtrach AA w dslr'achZamieszczone przez piast9
Ale to taka pulapka dla nieuwaznych
Tam nie ma probkowania. Jest dokladnosc wagi napiecia z pixeli wyrazona owymi 12 bitami, ale nie ma probkowania ani w czasie ani w przestrzeni... Gdyby bylo probkowanie bylo by owe 12 bitow na sekunde czy metr.
...
To jest właśnie treść wzoru na częst. Nyquista.Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz
"Nośnej"? Nośną są przecież póbki. Próbka = jasność (wartość) piksla...
Zresztą nie trzeba tutaj poszukiwać jakichś wielkich teorii na sieci (np. cytowany przez Ciebie Nyquist). Wszystko można wykapować na tzw. chłopski rozum. Ewentualnie z pomocą kratkowanej kartki papieru.
Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz
??:
No to wracamy do punktu wyjścia :-( Zobacz post #8
Jest jeszcze jedna kwestia tutaj nie poruszana: interpretacja danych z matrycy Bayera. Wynikowe piksle są skutkiem interpolacji kolorów i to też wpływa negatywnie na rozdzielczość.