Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 64

Wątek: Heliosy- ostrość i bokeh w poszczególnych wersjach

  1. #1

    Question Heliosy- ostrość i bokeh w poszczególnych wersjach

    Witam!
    Mam pytanie odnośnie obiektywów Helios 44M. Słyszałem, że pomiędzy kolejnymi wersjami są dość duże różnice. Czy nowsze wersję są znacznie ostrzejsze od starszych? Czy nowsze wersje mają gorszy bokeh? Mój kolega posiada Heliosa 44M-2 i bokeh ma genialny, jednak nie wiem czy przez to że im nowszy, im będzie miał więcej warstw ochronnych tym nie będzie ten bokeh pogorszony. Mam zamiar kupić jeden z modeli tego Heliosa, jednak zależy mi na tym aby mieć dobrą ostrość nie tracąc tego specyficznego bokehu.
    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez janmar ; 18-10-2011 o 20:18 Powód: poprawa liter.tytułu.

  2. #2

    Domyślnie

    W zasadzie konstrukcje heliosow sa podobne ale:
    44m-2 nie istnieje jest 44-2.
    W zasadzie mozna podzielic z grubsza heliosy na:
    44-2 - 8 listkow rozdzielczosc jak sie trafi brak mc
    44-3 MC - 8 listkow; rozdzielczosc jedna z najlepszych male roznice miedzy egz
    44M - 8 listkow tryb A/M
    w zasadzie te heliosy beda mialy bardzo podobny bokeh po przymykaniu tez, moga sie roznic ostroscia itp ale to bardziej poszczegolne modele wsrod helisow duzo jest slabych szkiel
    Oraz
    heliosy z serii 44M-4,5,6,7 i to samo w MC; MC z reguly ostrzejsze ale wariacje miedzy egzemplarzami sa olbrzymie. Poza tym 6 listkow - bokeh po przymknieciu mz gorszy ze wzgledu na ksztalt przyslony.
    Bierz 44-3MC belomo zrobilo dobra robote

  3. #3
    Bywalec Awatar Paviarotti
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Jędrzejów/Kraków
    Posty
    135

    Domyślnie

    Kilka Heliosów przewinęło mi się przez ręce, bokeh w 44M-4 uważam za bdb, mimo, że listków jest mniej bokeh ma fajny twardy wygląd (nie taki wycackany i bajkowy jak w Pentaconie i nie taki spokojny jak np w Canonach).
    5D3, 6D, 50D, S14/2,8, 17-40/4L, 24/1.4IIL, S50/1.4EX, 85/1.8, 100L macro, 135/2L, 70-200/2.8L, 100-400L

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Opole
    Posty
    1 361

    Domyślnie

    Tu masz mojego Heliosa w akcji


  5. #5
    Bywalec Awatar zbirr
    Dołączył
    Sep 2008
    Wiek
    46
    Posty
    206

    Domyślnie

    co do heliosów to najbardziej mi odpowiadają 44-2 i 44-3 MC, inne jakoś mi nie podchodzą.
    Pamiętać należy również o tym że były przynajmniej 2 zakłady które produkowały te szkiełka, i tutaj pojawia się kilka legend w których jest i może ziarno prawdy. Po nr można odszyfrować datę produkcji. Jak ktoś znajdzie linka to proszę o podesłanie bo nie mogę znaleźć, a kiedyś miałem.
    Pkt 1. Należy wystrzegać się szkieł poniedziałkowych bo wiadomo, socjaliści zapili przy okazji świat robotniczych czy na dożynkach i w poniedziałki nie zawsze im towar dobry wyszedł.
    Pkt 2. Najlepiej szukać szkieł o małej numeracji z danej serii, ponoć wtedy się przykładali ci socjaliści.
    Pkt. 3. Super jak znajdziemy szkła o nr zaczynającym się od 0XXXX czy od 00XXXX, od 00 to szkła dla działaczy partyjnych, zasłużonych itd, od 0 dla pracowników i znajomych.
    czyli serie produkowane na "specjalne" zamówienie/zapotrzebowanie.

    I może coś w tym jest. Mam heliosa 44-2 od 0 i wszyscy znajomi się zachwycają, mam też 2 mirki nr1 to 00XXXX w starej obudowie, bije na głowę sporo młodszego mirka w nowej obudowie z nr bez 0 ale XXXXX pod każdym względem.
    Aha helios 44-3 pod cyfrę to dopiero bodajże od 90 r, może i starsze, ale 86 to brak ostrzenia na nieskończonośc

  6. #6

    Domyślnie M42 różnice między Heliosami: 2/58 22-2, 44M, 44-M-4

    Hej,
    dostałem ostatnio w swoje łapska trzy heliosy 2/58: 44-2 (napis "helios" jeszcze cyrylicą), 44-M i 44-M-4. Póki co nie mogę sam ich sprawdzić ze względu na brak przejściówki M42-EOS, dlatego pytam Sz. Forumowiczów, czy ktoś miał z tymi trzema modelami do czynienia? Jeżeli tak, to czym się różnią (mam na miyśli jakość zdjęć, bokeh itd, nie budowę, czy zastosowane rozwiązania). Słowem: z którego z nich zdjęcia wychodzą najładniejsze? A może ktoś powie dodatkowo, jak względem zdjęć te szkiełka mają się do EF 1.8/50?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez glasseye Zobacz posta
    Hej,
    dostałem ostatnio w swoje łapska trzy heliosy 2/58: 44-2 (napis "helios" jeszcze cyrylicą), 44-M i 44-M-4. Póki co nie mogę sam ich sprawdzić ze względu na brak przejściówki M42-EOS, dlatego pytam Sz. Forumowiczów, czy ktoś miał z tymi trzema modelami do czynienia? Jeżeli tak, to czym się różnią (mam na miyśli jakość zdjęć, bokeh itd, nie budowę, czy zastosowane rozwiązania). Słowem: z którego z nich zdjęcia wychodzą najładniejsze? A może ktoś powie dodatkowo, jak względem zdjęć te szkiełka mają się do EF 1.8/50?
    w zasadzie jakbys przeczytal moj post powyzej to bys nie pytal...porownanie 50 1.8 i heliosa mam Ci opisac? zobacz sample w internecie i sobie wyrob wstepna opinie

  8. #8

  9. #9
    Bywalec Awatar korben
    Dołączył
    May 2010
    Miasto
    świdnik
    Posty
    115

    Domyślnie

    Witam wszystkich, przewineły mi się 2 heliosy w poprzednim systemie "P", jak zauważyłem oba rózniły się ostrością, przepraszam że nie piszę jakie bo nie pamiętam (postaram się uzupełnić wątek),przed zmianą wpadł mi "gelios" dla rewelacja, ostrość, głębia, lepszy niż heliosy, żal było go sprzedwać,
    Chyba jakąś 50-tkę kupię (stęskniłem się), lecz żonka nie chce manuala, wolałaby z af hehe








    50d+szkł
    50D+szkło

  10. #10
    Uzależniony Awatar namoamo
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Wawa
    Wiek
    40
    Posty
    928

    Domyślnie

    Nie chciałem zakładać nowego tematu..
    Wczoraj wpadł w moje ręce kolejny 44m-4. Z przodu identyczne:
    Natomiast z tyłu widać, że w jednym tylna soczewka jest przezroczysta, a w drugim ma powłokę.
    I tutaj pytanie, teoretycznie powinien być lepszy helios z większą ilością powłok? Zrobiłem kilka zdjęć i różnic się nie dopatrzyłem, ale rozumiem że w plenerze może już byc inaczej?
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Ostatnio edytowane przez namoamo ; 27-03-2011 o 16:54 Powód: Automerged Doublepost

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •