Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 64

Wątek: Heliosy- ostrość i bokeh w poszczególnych wersjach

  1. #31
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Wwa
    Wiek
    53
    Posty
    449

    Domyślnie

    Po zdjęciach entera widać, że jak ktoś ma talent to i z dziadowskiego Heliosa wyciśnie.
    5D 50/1.8 STM + 100/2.8 L IS USM

  2. #32
    Bywalec Awatar zbirr
    Dołączył
    Sep 2008
    Wiek
    46
    Posty
    206

    Domyślnie

    Nie umniejszając nikomu, entrowi również. W przypadku heliosów część zależy tylko od autora, druga część od szkła. Heliosy jak i inne współczesne sigmy czy tamrony trzeba selekcjonować. jakość tych szkieł jest tak bardzo różna że z dwóch heliosów np 44-4 można uzyskać zupełnie inne obrazy

  3. #33

    Dołączył
    Sep 2010
    Miasto
    Chorzów/Kraków
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zbirr Zobacz posta
    Nie umniejszając nikomu, entrowi również. W przypadku heliosów część zależy tylko od autora, druga część od szkła. Heliosy jak i inne współczesne sigmy czy tamrony trzeba selekcjonować. jakość tych szkieł jest tak bardzo różna że z dwóch heliosów np 44-4 można uzyskać zupełnie inne obrazy
    Zgadza się, te obiektywy były kiedyś na standardowym wyposażeniu aparatów. Wyprodukowano ich bardzo dużo, wiele było rozbieranych, czyszczonych, byle jak składanych. Dodatkowo, w czasach kliszy na pewne rzeczy (w amatorskich, domowych zasotosowaniach - a więc takich do których te Heliosy zostały stowrzone) nie zwracało się uwagi...
    Uwaga ta dotyczy nie tylko obiektywów będących tematem wątku - również np. standardowych średnioformatowych Wołn i Biometarów f=80mm. Niestety, wśród wielu egzemplarzy jakich używałem miałem (na szęście pojedyncze) sztuki wyraźnie "miększe" (fabryczne, niegrzebane) od innych.
    Nikon S2, 6X6

  4. #34
    Uzależniony Awatar tryton
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    557

    Domyślnie

    Ja swój Helios-44M-4 f2 uważam za całkiem udany. Posiada jakąś taką miłą dla oka miękkość obrazu, której nie należy mylić ze złą rozdzielczością. Mówię o takim efekcie mało mierzalnym. Niesamowity bokeh. I tylko żal, że nie ma AF, bo przy mojej lekkiej wadzie wzroku ciężko jest dobrze ustawić ostrość zwłaszcza przy pełnej dziurze.
    Tryton
    --------------------------------------------------------------
    5DmkIII, 40D, 17-40L f4, 24-105L f4 IS, 50 f1.8 II, 85 f1.8, 100 f2.8L IS macro, 100-400L f4.5-5.6 IS

  5. #35
    Początki nałogu Awatar olek.tbg
    Dołączył
    Jan 2011
    Miasto
    Tarnobrzeg
    Posty
    309

    Domyślnie

    Miałem 2 heliosy - z pierwszego byłem niesamowicie byłem zadowolony, drugim jakoś nie mogę trafić z ostrościa lub jest mydło... mimo wszystko warto go mieć w swojej torbie
    5Dm2 | 16-35 4L IS | 24-70 2.8L II | 85 1.8 | 100 2.8L

  6. #36
    Uzależniony Awatar tryton
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    557

    Domyślnie

    Dodam jeszcze, że jeśli ktoś nie potrzebuje AF to bardziej się opłaca mieć takiego heliosika niż C50 f1.8. Generalnie z uwagi na bokeh, bo na C50f1.8 to jest masakra w porównaniu z gładkością rozmycia tła heliosa.
    Tryton
    --------------------------------------------------------------
    5DmkIII, 40D, 17-40L f4, 24-105L f4 IS, 50 f1.8 II, 85 f1.8, 100 f2.8L IS macro, 100-400L f4.5-5.6 IS

  7. #37
    Bywalec Awatar zbirr
    Dołączył
    Sep 2008
    Wiek
    46
    Posty
    206

    Domyślnie

    jeśli chodzi o bokeh to mi najbardziej podchodzą 44-2 i 44-3, 44 oraz 44-4 jakoś mi nie leży, innych nie testowałem mając już 2 dobrane pod siebie sztuki. 44-5, 6 itd to to samo co 44-4 z lepszymi powłokami, dopiero 77 to powiew świeżości, ale jego też nie macałem bo mam pancolara, a wtedy miałem jeszcze pentacona.

  8. #38
    Pełne uzależnienie Awatar enter
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    wioskawawa
    Posty
    1 201

    Domyślnie

    ważną rzeczą w starych szukanie szkieł które nie były rozbierane przez domorosłych amatorów
    miałem kilka szkieł 44-2 [wszystkie prawie prosto z fabryki] i jakośc była bardzo powtarzalna
    podobnie z kilkudziesięcioma szkłąmi 44m i 44mX jak nie był rozbierany układ optyczny to jakość jest powtarzalna

    Problem w tym że jak ktoś grzebał i "ładnie" skręcił to na alledrogo się nie przyzna że szkło było rozkręcane

    kolejną rzeczą to dobra matówka z dużym klinem i wykalibrowane potwierdzenie ostrości pod użytkownika

    reszta to już tylko praktyka

  9. #39
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    43
    Posty
    2 254

    Domyślnie Odp: Heliosy- ostrość i bokeh w poszczególnych wersjach

    Odkopuje.
    W zeszlym roku wpadl mi w rece Helios 44m-4 MC. Wg mnie ta sztuka wyjatkowo ok
    MC Helios 44M-4 vs AF Nikkor 50/1.4D vs AF Nikkor 85/1.8D
    Porownanie na F2 z dwoma nikkorami - AF 50/1.4D i 85/1.8D

  10. #40
    Uzależniony
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Otwock
    Wiek
    42
    Posty
    577

    Domyślnie Odp: Heliosy- ostrość i bokeh w poszczególnych wersjach

    siudym: wrzuć jakieś normalne fotki z tego heliosa swojego żeby bokeh było widać. Ja swojego odkopałem z głębi torby i nawet specjalnie redukcję znów kupiłem z dandelionem więc niebawem będę coś focił tylko na pogodę lepszą czekam w weekend. Chcę przypomnieć sobie ten bokeh
    Poza tym odkryłem że z m42 mi jeszcze zebra sonar 135 został i to całkiem niezły więc zabawy będzie więcej.
    5d III; eos 5; EF15/2,8; 35L; 50/1,4; 85/1,8; 135L; 430ex; YN600ex; metz 58

Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •