Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 64

Wątek: Heliosy- ostrość i bokeh w poszczególnych wersjach

  1. #11
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2010
    Miasto
    Katowice
    Wiek
    50
    Posty
    154

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez glasseye Zobacz posta
    Hej,
    dostałem ostatnio w swoje łapska trzy heliosy 2/58: 44-2 (napis "helios" jeszcze cyrylicą), 44-M i 44-M-4. Póki co nie mogę sam ich sprawdzić ze względu na brak przejściówki M42-EOS, dlatego pytam Sz. Forumowiczów, czy ktoś miał z tymi trzema modelami do czynienia? Jeżeli tak, to czym się różnią (mam na miyśli jakość zdjęć, bokeh itd, nie budowę, czy zastosowane rozwiązania). Słowem: z którego z nich zdjęcia wychodzą najładniejsze? A może ktoś powie dodatkowo, jak względem zdjęć te szkiełka mają się do EF 1.8/50?
    Miałem w ręku 44-2 i 44M-4. W porównaniu z C50/1.8, to 44-2 był ostrzejszy, a 44M-4 bardziej mydlany... ale podejrzewam, że w większym stopniu jest to kwestia różnic między poszczególnymi egzemplarzami niż między modelami. Jak wyglądała kontrola jakości przy produkcji tych szkiełek to możemy sobie tylko wyobrażać.

    Jedna istotna (w miarę) różnica jest taka, że 44M-4 ma popychacz przysłony, a 44-2 (przynajmniej egzemplarz, który macałem) miał oddzielny pierścień przymykania przysłony do wartości roboczej (podobnie jak np. Jupiter-9). Na cyfrze taki pierścień to dodatkowy atut.

  2. #12

    Domyślnie

    Miałem chyba 3 wersje z czego najbardziej odpowiada mi helios 44-2... jest ostry, dużo listków przyslony oraz przymykanie jest dość sprytne/szybkie (przydatne w cyfrze gdzie tryb auto nic nie daje). Jeden z innych heliosów miał tragiczny kontrast (pewnie brak MC robi swoje).

  3. #13
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jun 2010
    Wiek
    36
    Posty
    270

    Domyślnie

    Ze swojej strony polecam każdemu Heliosa 44-2, pomimo braku powłok. Bardzo fajnie rysuje (8 listków przysłony), ostry od f/2, bardzo ostry od f/2,8. Preselekcyjna przysłona to przy okazji bardzo przydatna sprawa. A jak dodamy do tego, że mozna go mieć za 1/10 ceny canona 50/1.8 to..

    Z heliosów z powłokami polecam natomiast Heliosa 77m-4 (50/1,8) - droższe szkiełko (100-150zł) ale bardzo dobre - chociaż jego cena jest chyba ustanowiona niezbyt często pojawiającymi się ofertami jego sprzedaży.

    Ostatecznie i tak polecam 44-2 - preselekcja i 8 listków przysłony to przemawiające do mnie atuty. Wykonanie też moim zdaniem lepsze niż wersji 44m czy 77m.

  4. #14
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    43
    Posty
    2 254

    Domyślnie

    Sam posiadam 44-2 - jest ostry od F2. Male porownanie vs Canon 50/1.8 II na F2

    Ostrosc na F2 (cropy)

    Canon
    Helios 44-2

    Bokeh F2

    Canon
    Helios 44-2

    http://img864.imageshack.us/img864/889/pcanonf2.jpg
    http://img651.imageshack.us/img651/9553/pheliosf2.jpg

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar enter
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    wioskawawa
    Posty
    1 201

    Domyślnie

    Helios 44-a wypada super

  6. #16
    Cenzor Awatar MacGyver
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    46
    Posty
    7 043

    Domyślnie

    A ja z Heliosem na cyfrze rozstałem się dość szybko. Mimo iż mam wersję MC pod światło jest tak beznadziejna że nie mam najmniejszej ochoty jej używać, a od czasu gdy do Canona i Pentaxa mam po 50-tce f/1.4 to już w ogóle nie widzę powodu aby to robić :-)
    Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

  7. #17
    Bywalec Awatar zbirr
    Dołączył
    Sep 2008
    Wiek
    46
    Posty
    206

    Domyślnie

    ja ze swoich jestem zadowolony. 44-4 odsprzedałem, natomiast 44-2 i 44-3MC mam w posiadaniu i jak wspomniałem są ok. Fakt faktem pod światło kiepsko, ale to chyba raczej przypadłość większości szkieł pod M42.
    jeśli mowa o heliosach to zrobię mały offtop, bo bokeh z 40 i 40-2 nie ma sobie równych. niestety ta cena. kilka lat temu można było kupić za 200zł, dziś to wydatek 1,5k.

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    43
    Posty
    2 254

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MacGyver Zobacz posta
    A ja z Heliosem na cyfrze rozstałem się dość szybko. Mimo iż mam wersję MC pod światło jest tak beznadziejna że nie mam najmniejszej ochoty jej używać
    Tu sie zgadzam Robilem wiele razy w sloneczny dzien zdjecia "pod slonce", aby uzyskac specyficzne efekty i niestety jest kiszka totalna.
    Zdecydowanie do tego celu podpinam zwykla 50 canona 1.8 II (kiedys 85 1.8).

  9. #19
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Oct 2006
    Wiek
    43
    Posty
    2 254

    Domyślnie

    Helios 44-2 vs canon 50 1.8 II pod slonce. pelne kadry.


    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    oba bez osłon, slonce lekko poza kadrem w prawym/gornym rogu.
    Ostatnio edytowane przez siudym ; 27-04-2011 o 20:31 Powód: Automerged Doublepost

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie

    nie wiem, jak tam Wasze Heliosy, ale w moim ostrość, kontrast i mikrokontrast były tragiczne. używałem tego w makro.
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •