Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48

Wątek: Ostrzenie [RAW]

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    48

    Domyślnie Ostrzenie [RAW]

    Przegladajac serwis PBase trafilem na bardzo ciekawa galerie - www.pbase.com/hiv/, wiele ciekawych zdjec [szczegolnie portretowe], rowniez pod katem technicznym

    Autor umiescil rowniez wiele mowiacy dzial PS Skillz a tam m.in. takie prezentacje:



    przechodzac do sedna, w jaki sposob uzyskac tak naturalna i fajna ostrosc? bede wdzieczny za kazda wskazowke.

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    261

    Domyślnie

    RAW bez ostrzenia np. C1 -> TIFF 16 bit, wstępne ostrzenie np. SharpenerPro2/RAWPresharpening -> korekcja tonalna, kontrast, nasycenie -> FredMiranda Intelisharpen II, lub SharpenerPro2 -> zmniejszenie dla potrzeb internetu FM WP Pro i masz ostre jak żyletka.

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Art Mag
    RAW bez ostrzenia np. C1 -> TIFF 16 bit, wstępne ostrzenie np. SharpenerPro2/RAWPresharpening -> korekcja tonalna, kontrast, nasycenie -> FredMiranda Intelisharpen II, lub SharpenerPro2 -> zmniejszenie dla potrzeb internetu FM WP Pro i masz ostre jak żyletka.
    Autor powyzszych zdjec zrobil to wszystko przy uzyciu Photoshopa CS2, moje pytanie kieruje do uzytkownikow tego wlasnie programu. ;-)

  4. #4
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Smart Sharpen w granicach 80-120/0.6-1

    Ale levelami to gosc pojechal, efekt koncowy drugiej pary absolutnie mi sie nie podoba - zabil zupelnie swiatlo naturalne na sile dazac do "prawidlowego balansu bieli" . Zapewne click w "auto color balance" - to raczej nie nazwalbym PS skill

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    261

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez licorea
    Autor powyzszych zdjec zrobil to wszystko przy uzyciu Photoshopa CS2, moje pytanie kieruje do uzytkownikow tego wlasnie programu. ;-)
    Poza zaproponowanym do konwersji RAW, C1 reszta odbywa się za pomocą CS2 i pluginów do niego. Można to robić na piechotę, w końcu FM IS II, to akcja do PS, czyli tak naprawdę standardowe funkcje PS'a zapisane po kolei. Sharpenera można zastąpić USM lub Smart Sharpen, wstepne ostrzenie 60, 0.7 , 3 koncowe 200, 0.5, 3 . Najlepiej zrobic je na warstwie, potem maske warstwy i pomalowac to co ma byc ostre. Przenikaniem wyregulowac efekt koncowy. W miedzyczasie poziomy i krzywe. Zdjecie na dole dodatkowo nasycenie czerwonego minus 20%. Kontrast mozna podniesc USM 20, 50, 0

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    najpierw pojechał lewelami (ewentaulnie pipetka w curves), następnie mógł poprawić kontrast i na koniec wyostrzył filtrem UnsharpMask lub Smart Sharpen. Ale tak jak napisał Vitez dla mnie to nie są żadne umiejętności PS, bo drugie to katastrofa jeśli chodzi o balans bieli i nasycenie kolorami, a pierwsze ma zbyt duży kontrast, przejarany czerwony kanał i do tego jest tak wyostrzone, że jest po prostu sztuczne. Takie efekty jak zaprezentowane najpewniej uzyskał stosując opcje automatyczne - auto levels, auto contrast i auto color - co by własnie świadczyło o nikłej wiedzy gościa o stosowaniu PS.
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    Ale tak jak napisał Vitez dla mnie to nie są żadne umiejętności PS, bo drugie to katastrofa jeśli chodzi o balans bieli i nasycenie kolorami, a pierwsze ma zbyt duży kontrast, przejarany czerwony kanał i do tego jest tak wyostrzone, że jest po prostu sztuczne.
    Tak jak napisalem na poczatku [i w temacie watku] zalezalo mi na podpowiedziach dotyczacych ostrosci. Balans bieli, kolory i przepalenia schodza w tym wypadku na drugi plan, nie bralem ich pod uwage, bo nie wychwalam tutaj umiejetnosci tego Pana.

    Powyzsze pliki to tylko pierwsze z brzegu prace, ktore wybralem sposrod kilkudziesieciu, nie traktuje ich jako dogmatu, wiec prosze tego tak nie traktowac..

    Dziekuje przedmowcom za wszystkie wskazowki.
    Ostatnio edytowane przez licorea ; 07-11-2005 o 00:54

  8. #8
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Art Mag
    Najlepiej zrobic je na warstwie, potem maske warstwy i pomalowac to co ma byc ostre.
    Bez sensu grzebanie (chyba ze na wielkie zdjecia, z duza iloscia detali w roznych planach) - Smart Sharpen sam z siebie robi wyostrzanie wlasnie tego co ma byc ostre.
    No chyba ze rozmawiam z fotografikiem ktory bez solidnej dawki Photoshopa nic ze zdjecia nie wykrzesa (podczas gdy ja wole tylko podstawowe clicki) to przepraszam i rakiem sie wycofuje bo z fotografikami o obrobce fotografii ciezko sie rozmawia

  9. #9
    Uzależniony
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    3miasto
    Posty
    568

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Bez sensu grzebanie (chyba ze na wielkie zdjecia, z duza iloscia detali w roznych planach) - Smart Sharpen sam z siebie robi wyostrzanie wlasnie tego co ma byc ostre.
    No chyba ze rozmawiam z fotografikiem ktory bez solidnej dawki Photoshopa nic ze zdjecia nie wykrzesa (podczas gdy ja wole tylko podstawowe clicki) to przepraszam i rakiem sie wycofuje bo z fotografikami o obrobce fotografii ciezko sie rozmawia
    ..szczerze mówiąc bardzo mi się ta wypowiedź podoba bo jest niczym innym jak przypomnieniem jaka jest róznica pomiędzy (ten podział sam stworzyłem): FOTOGRAFIĄ a FOTOGRAFIKĄ.A to jaby te same efekty osiagnięte różnymi metodami...Wyostrzanie również.

  10. #10

    Domyślnie

    a ja sprawdziłem, że konwersja RAWA na 16 bit na każdy kanał nie ma sensu - nie ma różnicy w jakości zdjęcia.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •