spokojnie powinien pociagnac. bez zadnej laski.
W Polsce na pewno.. mam paru kolegów w wydziale łączności i informatyki KWP i tak jest
chyba nie rozróżniasz wersji oryginalnej i pirackiej, nie pisałem o zakupie oprogramowania pirackiego tylko oryginału.
jak sciągniesz program z internetu, skrakujesz go itp. to będziesz podpadał pod kodeks karny (czyli używasz pirackiego nielegalnie zdobytego softu).. ale jak KUPISZ program w sklepie na fakturę np. do firmy wersję studencką i będziesz jej używał to nie masz oprogramowania pirackiego tylko ORYGINALNE bo je całkiem legalnie kupiłeś.. tyle że używasz go niezgodnie z licencją.. a za to już nie grozi KK tylko producent softu może cię z powództwa cywilnego pozwać..
5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|
zostawmy to crackowanie, bo to juz zupelnie inna kwestia.
podam przyklad niejednoznacznosci:
demo Lightrooma mozna pobrac z sieci bezplatnie. mozna trzymac binarna instalke, ba, nawet zainstalowany program na dysku dowolnie dlugo. natomiast zgodnie z licencja wolno uzywac tego programu bezplatnie przez 30 dni, a dluzej po jego zarejestrowaniu i oplaceniu.
i to jest de facto przyklad, gdzie samo posiadanie danych binarnych niczym nie grozi, natomiast scisle okreslone licencyjnie jest co wolno z tymi binariami zrobic.
i ja wcale nie jestem pewny, czy w sytuacji, kiedy potrafisz udowodnic, ze masz pewien plik pobrany, ale nigdy go nie wykorzystywales w inny sposob popelniasz przestepstwo. jest to rozwazanie bardzo akademickie, bez dwoch zdan, aczkolwiek praktyka prawna juz nie takie baki widziala.
crackowanie czy inne modyfikacje to juz jest wykorzystanie tworu intelektualnego, w ogromnej wiekszosci przypadkow poza warunkami licencji/
oczywiscie. mnie chodzilo tylko o ten mocno akademicki problem rozdzielenia samego "mania" pewnej wlasnosci intelektualnej w jakis sposob zapisanej, a korzystania z niej. na przykladzie programu jest to trudniej rozdzielic, ale juz w przypadku muzyki jest to wyrazny podzial - plyta CD jest fizyczna wlasnoscia kupujacego i moze sobie z tym fizycznym obiektem zrobic co zechce. ale juz wykorzystanie znajdujacych sie na tej plycie utworow jest totalnie osobna kwestia. i tu takie "pale, ale nie zaciagam sie" jest "mozliwsze"![]()
Panowie od czego zalezy szybkosc renderowania miniatur zdjec w library uzywajac funkcje grid ? Strasznie denerwujace jest czekanie az sie do konca zaladuja po 'skrolowaniu', nawet wracajac do poprzednich, musi sie chwile zastanowic zanim zobacze w odpowiedniej jakosci.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
No i jak to jest z tym renderowaniem 1:1, gdzie sie pakuja te obrazki, to katalogu? To moze troche zajmowac miejsca o ile sie nie myle..?
Ostatnio edytowane przez wagteil ; 13-01-2011 o 00:08 Powód: Automerged Doublepost
I ja mam pytanie. Zauważyłem ostatnio coś dziwnego, mianowicie dla zdjęć, w których użyłem naprawdę sporo korekt lokalnych, wyeksportowany JPEG potrafi zrobić się nieprzyzwoicie duży, np. dla typowego webowego wołania do 800px potrafi osiągnąć rozmiar 800kB przy jakości 70%!!!! Teraz najlepsze - włączenie opcji Minimize Embedded Metadata powoduje w takim przypadku powrót do normalności, tj. ok. 150kB. Czy to oznacza, że LR embeduje całą historię wołania w wyjściowym JPEGu?Spotkał się ktoś z czymś podobnym? Minimalizacja metadanych jest topornym workaroundem, bo wycina nawet datę...
Body, stałki, zoomik
Akustyk, a wiesz może gdzie to ustawić? Owszem, w ustawieniach katalogu jest opcja "„Include Develop settings in metadata inside JPEG, TIFF and PSD files”, ale rozumiem, że to dotyczy edytowanych (źródłowych) plików, a nie exportów. Czyli tak jak dla rawa można sobie zapisać plik xmp z całą recepturą, tak dzięki tej opcji, dla wspomnianych formatów, można taką recepturkę umieścić w samym wejściowym pliku. Gdzie można kontrolować co idzie w exporcie za cholerę nie widzę...![]()
Body, stałki, zoomik